ANA HAT KABLOSU NASIL OLMALI?

efeyirmi

Üye
Merhaba arkadaşlar 2 dairelik bir evde direkten sayaca çekilecek kablo nasıl olmalı yani kaçlık ve hangi cins kablo kullanılmalı. Kablo hattı direkten evin çatısına oradanda elektrik sayaçlarına gidiyor yani yeraltı değil havadan geçen kablo olacak. Birde kullanılacak kablonun metre birim fiyatı nedir? 3 farklı tesisatçı çağırdım üçüde farklı fiyat çıkardı ve hepsinin arasında ciddi farklar var.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar 2 dairelik bir evde direkten sayaca çekilecek kablo nasıl olmalı yani kaçlık ve hangi cins kablo kullanılmalı. Kablo hattı direkten evin çatısına oradanda elektrik sayaçlarına gidiyor yani yeraltı değil havadan geçen kablo olacak. Birde kullanılacak kablonun metre birim fiyatı nedir? 3 farklı tesisatçı çağırdım üçüde farklı fiyat çıkardı ve hepsinin arasında ciddi farklar var.

Mesafe nedir? Talep gücünüz? Trifaz çektireceksiniz galiba..Monofaze düşünmeyin kesinlikle.

Aydem görevlileri geldi ve kablonun eski ve yetersiz olduğunu söylediler. Mesafe 15metre ve sadece konut olarak kullanılıyor yani monofaze olacak aksi halde trifaze olacak olursa komple yeni proje çizilmesi gerekiyormuş.

Bu konuda pek bilgim yok da monofaze neden cekilmemeli yada trifaze la arasındaki fark ne ne zaman monofaze ne zaman trifaze çekilmeli bilgilendirirseniz sevinirim ...

Sent from my HTC One using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Hocam yetkililer yetersiz dedigine gore bi gerekceleri vardir. Standart prosedurler nelerdir, standartlar nasildir bilmiyorum.

Ama kablo kesiti hesaplanirken oncelikle kullanilacak enerjiyi bilmeniz gerek. Cunku uzunluk ve.guc arttikca kablo kesiti de arttirilmalidir.

Trifaze ve monofazr arasindaki fark sudur birinde 3 faz vardir birinde bir faz. Biri 220V biri 380 civari net hatirlayamadim.

Yani oncelikle kullandiginiz max enerjiyi bilmeniz gerekir. Bu da muhtemelen abonelik baslatilirken bildirilmistir. Bu konuda veriye ihtiyacimiz var hesap islemine gecmek icin.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Hocam yetkililer yetersiz dedigine gore bi gerekceleri vardir. Standart prosedurler nelerdir, standartlar nasildir bilmiyorum.

Ama kablo kesiti hesaplanirken oncelikle kullanilacak enerjiyi bilmeniz gerek. Cunku uzunluk ve.guc arttikca kablo kesiti de arttirilmalidir.

Trifaze ve monofazr arasindaki fark sudur birinde 3 faz vardir birinde bir faz. Biri 220V biri 380 civari net hatirlayamadim.

Yani oncelikle kullandiginiz max enerjiyi bilmeniz gerekir. Bu da muhtemelen abonelik baslatilirken bildirilmistir. Bu konuda veriye ihtiyacimiz var hesap islemine gecmek icin.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Abonelik 20 sene önce başlatılmış elimde proje veya abonelik sözleşmesi artık abonelik başlatılırken hangi evrakta yazılıysa elimde yok bunu nasıl öğrenebilirim. Kullanılan max enerji normal bir dairede nedir nasıl hesaplanır. Evde kullanılan eşyalar belli çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı kombi, televizyon birde aydınlatma yani standart bir hanede kullanılan elektrikli beyaz eşyalar. Ürünlerin üzerinde yazan tüketim miktarlarını topladığımda hepsi aynı anda çalışırsa aydınlatma dahil saatte toplam 9 kw max elektrik tüketiyor.

Son düzenleme:
bir kere 3 faz alacaksınız bina girişine o kesin ve bu işide yaparken yeniden plan çizilecek bunlar için yetkili elektrikçiler var onlarla yacaksınız kaboyu değiştirmek yeterli olmaz
bina girişine gelen 3 fazdan evlere tek faz çekilecek sizin binanızı beslemek içinde 3*16+10 yeterli olacaktır

Niçin 3 faz almam gerekiyor sonuçta işyeri yok binada iki daireli ev. Ili dairenin toplam
elektrik tüketimide anlık olarak maksimum 20 kw. 3 faz gereksiz değilmi?

Son düzenleme:
bir kere 3 faz alacaksınız bina girişine o kesin ve bu işide yaparken yeniden plan çizilecek bunlar için yetkili elektrikçiler var onlarla yacaksınız kaboyu değiştirmek yeterli olmaz
bina girişine gelen 3 fazdan evlere tek faz çekilecek sizin binanızı beslemek içinde 3*16+10 yeterli olacaktır

Hesaba dökebilir misiniz ustam? 3*16+10 yeterli demişsiniz...

Burada bile farklı fikirler varken gelen her elektrikçinin farklı fiyat vermesi normal yinede cevap verme zahmetinde bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri