ana dağıtım panosu

ana dağıtım panosu hakkında bilgi verebilir misiniz ? örneğin bir fabrikada 50 tane elektrik motoru çalışıyor. Bunları panoya nasıl bağlarız ? sırası ile hangi elemanları kullanırız ? yardım ederseniz sevinirim. iyi çalışmalar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba Tümer arkadaşım,
Ana dağıtım panosu dediğin içinde şalterler olan panodur bu şalterlere motorlar değil fabrikada ki panolar,tablolar,aydınlatma priz kutuları, üzerinde panosu olan makinalar vb. cihazlar bu panonun içinde ki şalterler bağlanır fakat sadece motorlar kendisi ise bu motorlara mcc panosu yapılır ve bu panonun içinde bu motorların güç devresinde ve kumandasında kullanılan elektrik malzemeleri bulunur.

Gruplama yöntemini kullanmalısın.50 motorun birkacı bulundugu ortak panolardan beslenir.bu panolardaki tmşlerin akımlarına bakmalısın.bütün panoların tam yukte kullanılır gibi düşünüp dagıtım panosuna bunların toplamı kadar büyüklükte uygun tmş degerini secmelisin.mesela 5 motor 1 panodan besleniyorsa 10 ayrı tmş den dagıtım panosuna tek tek kablo cekmelisin.dagıtım panosundan asagı akım trafosuna oradanda baralara iner yuklerin sende bu 10 ayrı panodan gelen kablolarını dagıtım panosundaki baralara baglarsın.sistem için detaylı bilgi vermem için motorların bulundugu panoların panoların güçlerini(değerlerini) ve fabrikadaki motorların ve dagıtım panosunn kroki gibi kagıt ustunde görmek gerekir.saygılarımla

Siz panomu yapacaksiniz yoksa varolan panoya motorlari mi baglayacaksiniz

Eger pano yapacaksanız ilk once motorlarin kalkis yontemini belirleyin,buna gore ekipman secimi yapin ,forumda bu konuda bilgilere ulasabilirsiniz

Eger varolan panota baglanti yapacaksaniz ,motorlarin panoya uzakligini baz alip gerilim dusumu hesabi ve akim tasima kapasitesi cizelgesine gore kablo kesiti belirleyin,daha sonra pano icindeki klemens cikislaeindan motora baglanti yapin

anladığım kadaryıla şalt malzeme eksiğin de var. Bunlar hakkında da bilgi verilsin istiyorsun değil mi?

Motor güçleri ve ne için kullanıldıkları önemli kullanacağın malzemeler ve pano ebadı buna göre değişir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri