Ana şalter ve dağıtım şalteri ısınma sorunu

Siz bu ölçülen akım değerlerini pano tipi bir ampermetreden okuyorsanız ve sisteminizde @Mr_YAMYAM üstadın belirttiği gibi harmonikler fink atıyorsa sağlıklı bir analiz ve okuma yapmış olamazsınız . True RMS bir pens ampermetre ile ölçüm yapmayı deneyin bence .

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Temas direnci için şalter giriş çıkışlarını voltmetreyle ölçtüm 220V giriş 219.9/220V arası çıkış ölçüyorum. Diğerleri de 219.9 giriş çıkış 219.8 çıkıyor yani hepsinde ortalama fark böyle 0,1V / 0,05V değişiyor.
Temas direnci, doğrudan şalter uçlarına bağlanan kablolara dokunmak suretiyle yapılsa daha sağlıklı olurdu.
0.1V için güç faktörünü ölçelim.
Şalterden geçen akım 500A minumum ise P=VXI=0.1X500=50W olacaktır.
Yani kabaca ölçümlenen bu şalterde 50W lık bir güç düşümü bulunuyor ki bu güç o şalteri ısıtmaya yeter.
3 Faz için her bir fazda 50W düşerse toplamda 150W lık ısı meydna gelecek demektir..

Siz bu ölçülen akım değerlerini pano tipi bir ampermetreden okuyorsanız ve sisteminizde @Mr_YAMYAM üstadın belirttiği gibi harmonikler fink atıyorsa sağlıklı bir analiz ve okuma yapmış olamazsınız . True RMS bir pens ampermetre ile ölçüm yapmayı deneyin bence .
Akımları UPS ekranından görüyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri