Ampuller Neden Patlıyor ?

Merhaba Arkadaşlar

1000 m2 'lik bir işyerimiz var, genel olarak metal halide (deşarj) ampullerle sağlanmış ve 2x26 W downlight'larla desteklenmiş bir aydınlatma sistemi mevcut. Rafların önlerinde 36 W floresan ampullerle gizli aydınlatmalar yapılmış.

Sorun şu ki kullanılan trafolar ve ampuller piyasadaki en kaliteli ürünler olmasına rağmen günde 10- 15 arası ampul patlıyor.
Gerilim değerlerini 216- 218 V olarak ölçüyoruz.
Düşündüğümüzde bir çok sebebi olabilir, sizlerin görüşlerini ve çözüm önerilerinizi almak isterim.

Diğer Veriler:

- Bölgede sık elektrik kesintisi yaşanıyor
- Elektrik kesintisi sonrasında jeneratörle çalışmaya devam ediyor
- 6 kVA'lık bir UPS mevcut
- Armatür klemensleri wago tip geçmeli klemens
- Linye mesafeleri yaklaşık 30 mt civarında, 3x2,5 NHXMH kablolar kullanılmış

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3 değişik tip lambanız olmasına rağmen sanırım en çok 2x26 W downlight'larda patlama yaşıyorsunuzdur...Bunun en büyük nedeni, halojen olduğunu tahmin ettiğim spotlarınızın ısınma ( ısının ortamdan uzalaştırılamaması ) problemidir. Bu noktaya yoğunlaşmanız faydalı olabilir.

3 değişik tip lambanız olmasına rağmen sanırım en çok 2x26 W downlight'larda patlama yaşıyorsunuzdur...Bunun en büyük nedeni, halojen olduğunu tahmin ettiğim spotlarınızın ısınma ( ısının ortamdan uzalaştırılamaması ) problemidir. Bu noktaya yoğunlaşmanız faydalı olabilir.

Merhaba

Hem metallerde hem de downlightlarda patlama yaşanıyor, soğutma ve havalandırma sistemleri mevcut, işyeri açık olduğu sürelerde 22 derecede tutuluyor.

Anladım. Bir kaç sorum var size:
1-3 değişik tip lambalar, 3 ayrı linyede mi toplanmış ? ( Aynı linyede hem metal halide hem de fluerasan yok değil mi )
2-Patlamalar, lambaları ilk devreye alırken mi oluyor yoksa gün içerisinde lambalar yanmaktayken mi?
3-Kaçak akım rölesi var mı iş yerinizde ?
4-6 KVA lık UPS şu an olağan şüpheli görünüyor. Bu UPS ile ile ilgili daha fazla bilgi lütfen: neyi besliyor, online tip mi vs
Kolay gelsin

Anladım. Bir kaç sorum var size:
1-3 değişik tip lambalar, 3 ayrı linyede mi toplanmış ? ( Aynı linyede hem metal halide hem de fluerasan yok değil mi )
2-Patlamalar, lambaları ilk devreye alırken mi oluyor yoksa gün içerisinde lambalar yanmaktayken mi?
3-Kaçak akım rölesi var mı iş yerinizde ?
4-6 KVA lık UPS şu an olağan şüpheli görünüyor. Bu UPS ile ile ilgili daha fazla bilgi lütfen: neyi besliyor, online tip mi vs
Kolay gelsin

1- Evet 3 ayrı linyelerde toplanıyor,
2- Gün içinde de oluyor, ilk devreye alırken de oluyor ama ilk devreye alındığında olan sayı daha fazla,
3- Kaçak akım rolesi mevcut,
4- Online ups,sadece ups prizlerini besliyor 1 faz giriş 1 faz çıkış 6 kVA

Teşekkürler. Tesisatınızda, kablo vs herhangi bir problem olduğunu sanmıyorum..Bu bilgiler ışığında yoğunlaştığım iki nokta var :
1-Deşarj lambaları ( metal halide ) nın ilk devreye girerken çektiği yüksek demeraj akımı ve bu esnada yarattığı gerilim darbeleri
2-6 KVA lık bir güç, monofaze bir cihaz için çok fazla...(Ben olsam trifaze seçerdim)..Böylesi bir büyük güçlü cihaz, kendisinden sonra ki yüklere regüle edilmiş düzgün bir voltaj verebilmek adına, kendisinden önceki şebekeyi fazlasıyla kirleterek dalga şeklini bozar...
Bu UPS monofaze olduğuna göre, hangi faza bağlı olduğunu bulun, sonra da patlayan lambaların hangi fazda olduğunu not edin...Lamba sayınız yeterince fazla ve 3 faza eşit dağıtılmış ise, özellikle UPS in de bağlı olduğu tek bir fazda lambaların patladığına şahit olabilirsiniz...

İş yerinde lambalar dışında patlayan yada yanan başka cihazlar da var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri