Ampul Sağlamlık Kontrolü

krlmrt

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bir çalışmada mikrodenetleyici ile kontrolünü sağladığım ampullerin aynı mikrodenetleyici ile sağlam olup olmadığını algılamam lazım. Yani lamba patladığında mikrodenetleyici hangi lambanın patladığını alarm ile birlikte söyleyecek. Bazı lambalar dimlendiği için triyak ile süreceğim muhtemelen hepsini (dim olmayanları röle ile olabilir). Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar herkese.

Lambalari tek tek mi yoksa birden fazla lambayi ayni anda yakip mi test edeceksin?

Tek tek, her biri birbirinden bağımsız uyarısı da bağımsız olacak yazılım kontrollü yani

Artistik bir cozum onerecegim. Bu ayni zamanda daha az anahtarlama elemani gerektirecek.

Lamba sayisinin karekokunu al. Diyelim ki 20 lamba var.

Karekoku 4 kusur. O halde elimizde 4 ve bunun bir fazlasi 5 olacak.

Bir baska ornek, diyelim ki 50 lamban var. Karekoku 7 kusur. O halde 7 ve bir fazlasi 8.

20 lamba icin yapalim.

5 tane dikey hat bunlari kesen 4 yatay hattin olacak. Kesim noktalarina lamba baglayacaksin.

Triac da olur ama role onerecegim.

Yatay hatlarin her birine 4 rolenin NO kontaklarini baglayacaksin. Dikey hatlara da 5 rolenin NO kontaklarini.

Yatay hatlara bagli rolelerin NO diger uclarini birlestirip faz vereceksin. Dikey hatlara bagli rolelerin NO kontaklarinin diger uclarini da birlestirip Noture vereceksin.

Yani 4x5 matris yaptik.

Toplam 9 rolen var bunlari birer transistor ile MCU ile sureceksin.

Simdi;

Yatayda 1.. roleyi cektirdin. Dikeyde 1. roleyi cektirdin. Bunlar 1 nolu lambayi enerjiler.
Yatayda 1.. roleyi cektirdin. Dikeyde 2. roleyi cektirdin. Bunlar 2 nolu lambayi enerjiler.

20 lambanin her birisini 2 role enerjileyerek on-off edersin.

Bu sana 20 role kullanmak yerine 9 role ile ekonomik bir cozum sagladi.

Peki lamba saglammi degil mi nasil anlayacaksin.

Birinci yol faz hattina akim sensoru koyup lambanin akim cekip cekmedigini sorgulamak olur.
Ikinci yol da lambalar bir arada duracaklarsa tepeye fotosel koyarsin. Enerjiledigin lamba fotoseli aktif ederse lamba saglam demektir.

Matris hesabinda karekok almak yerine 8e bolme de yapabilirsin.

Diyelim ki 50 lamba var. 8 e bol 7

Bu durumda yatay hat sayisi=lamba sayisi/8=6 kusur (Kesiri tama tamamlarsak 7)
Dikey hat sayisi=8 olur. Bu tercih meselesi.

Son düzenleme:
Hocam önerdigin yöntemde şöyle bir açık var. Tek lamba açık kalacak şekilde düşünürsek dediğin olur ancak atıyorum 3 lamba yakicam dikeyde 1. Yatayda 1. Olursa ilk lamba yandı dikeyde 3. Yatayda 3. Lambayı yakarsam birinci dikeydeki 3. Lambada yanar. Tarama yöntemi lazım o yöntemde olmaz. Geminin aydınlatmasında kullanılacak

Onerdigim yontemde lambalari tek tek yakarak herbirini test edebilirsin. Zaten en basta bunu ozellikle sordum ve evet tek tek yakacagim demistin.

Kusura bakma ben onu grup halinde mi yoksa birbirinden bağımsız kontrol olarak anladım

Yapmak istediğiniz sistem hakkında daha detaylı bilgi verebilirseniz daha fazla yardım alabileceğinizi düşünüyorum. Kontrol etmek istediğiniz sistemdeki tüm lamba türleri (halojen, led, Cfl...). Lambaların sağlamlık kontrolü ne zaman yapılacak? Lamba yanarken patladığı durumda mı uyarı verecek yoksa lamba çalışmadan evvel kontrol edilecek patlasak mı uyarı verilecek? Eğer herbir lamba yanmadan evvel test edilecekse ve lamba flamanlı bir lamba ise lamba flamanının bir ucundan sinyal gönderip diğer ucundan sinyalin gelip gelmediğine göre lambanın patlak olup olmadığının kontrolü yapılabilir. Eğer lambalar sürekli yanar vaziyette duruyor siz lamba patladığı zaman uyarı versin istiyorsanız herbir lamba hattına minik bir akım trafosu takılıp hattan akım akışı olup olmadığına göre lambanın yanıp yanmadığının kontrolü yapılabilir vs. vs...

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri