Amplim yandı. HÜKÜMSÜZDÜR.

Diyorum ki, 220v girişinde bir adet seri ntc olsaydı işe yararmıydı?
Biliyorsunuz, smps lerde soft-start bu şekilde çalışıyor.
Yaramazdı.
Çok nadir oluşabilecek bir arıza idi.
Düşün ki tam ampliyi açıyorum o anda elektrik gidiyor ve geliyor.
Amplideki tüm koruma devreleri kafayı yiyor.
Soft start bu tür devrelerde pek işe yaramaz.
Esasen soft startın tek bilimsel açıklaması, yüksek kapasitörlü (ana kondansatörler) devrelerde kapasitörlerin dolabilmesi için zaman geciktirmesi sağlayabilmek içindir.
Özellikle mili farada kadar kullanılan bir uygulama var ise soft start gereklidir.
Benim devredeki ana kondansatörler 6800uF lık aptal birer kondansatör.
Açılma anında zorlanmadan dolabilmektedirler.
Esas arıza sahte üretim olan STK nın pre devrelerinden kaynaklanmıştır.
Yani devrede aşırı bir zorlanma mevzu değildir. Çünkü aşırı zorlanma olsaydı çıkış transistörlerinin yanması gerekirdi. Ben bu olasılığı düşündüğüm için gereğini yapmıştım.
Gel gelelim hiç hesapta olmayan ve istense bile yapılamayacak bir olay oldu.
Ampliyi açtım elektrik kesildi ve bir saniyede geri geldi. :mad:
Yani 2 saniye sonra açsam böyle bir şey olmayacaktı.
Ama her tecrübe bilim uğruna bir gelişmedir.
Tüm olasılıkları ve aksaklıkları gözlemleyip tedbir almak biz bilim adamlarının ortak yönüdür.
@arkaplan
Linkleri inceledim. Sağolasın.
Zaten son link benim diğer forumdaki linkimdir.
Diğer linklerdeki ürünler zaten tam anlamıyla kötü ürünler.

Geçmiş olsun Sn. @Mr_YAMYAM (o_O:eek:), bizi bu cihazla 2018 ocak ayında tanıştırdınız uzaktan da olsa. Ama halkı forumdaşları aldatmayalım lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Yanan STK ent. trafo üzerinde değildir! Trafonun üzerindeki peçetenin üzerindedir ... :D.

(Beni çağırmamınıza, aklınıza gelmemiş olmama karşı aldığım intikam :cool:;)) Bilginizden faydalanmak ve diğer el emeği üretimlerinizi görmek isterdim Üstad.

geçmiş olsun adi parçları bilerek ithal ediyorlar ucuza gelsin çok kar ederek satıp zengin olma sevdasının eseri...

Geçmiş olsun Sn. @Mr_YAMYAM (o_O:eek:), bizi bu cihazla 2018 ocak ayında tanıştırdınız uzaktan da olsa. Ama halkı forumdaşları aldatmayalım lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Yanan STK ent. trafo üzerinde değildir! Trafonun üzerindeki peçetenin üzerindedir ... :D.

(Beni çağırmamınıza, aklınıza gelmemiş olmama karşı aldığım intikam :cool:;)) Bilginizden faydalanmak ve diğer el emeği üretimlerinizi görmek isterdim Üstad.
Tüühh kandıramadım.
Peçete ile STK arasında derin bir ilişki (arkadaşlık) vardır. Ayrılmaz birer ikilidirler.
Peçete STK ya yapışmasa termal macun elime yüzüme her yerime bulaşıyordu.
Sizi de çağırırım ama tırsıyorum ;)
İşte benim el emeğim ve gurur duyduğum üretimlerim.
IMG_2039.JPG

Bu ürün amatör tasarım olan pikap pre amplifikatörüdür.
Uygun fiyatlı ve herkesin alabileceği şekilde tasarlanmıştır.
Bu üründen forumumuzdaki bir arkadaşım kullanmaktadır.
Satıcı ile itilafa düşünce tüm ürünlerimi piyasadan çekmiştim.
Kalan 30 kadar ürünüm hala bende.

Çok daha gelişmiş aynı amaca hizmet eden bir ürün daha.
IMG_2025.JPG

50db kazançlı ve Low-Noise özellikli bu pre ise audio-phile'ler için tasarlanmıştı.
Pahalı bir üretim olduğu için elimde sadece bir tane prototip olarak bulunmaktadır.
IMG_2046.JPG

Böyle bir pre-amplinin tasarımı normal bir ampli tasarımından çok daha zordur.
50db kazanç faktörü gürültü faktörünü de körüklediği için neredeyse 1cm lik fazlalık PCB yollarının bile hesap edilmesini gerektirmiştir.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri