Amplim yandı. HÜKÜMSÜZDÜR.

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Birkaç sene önce tasarlayıp yapmış olduğum amplim bu gün cihazı açma esnasında meydana gelen ani elektrik dalgalanması ile cortlamıştır.
IMG_2090.JPG

Cihazın kapaığını açıp ön gözlemleri yaptığımda pre besleme üzerindeki direncin kavrulmuş olduğunu gördüm.
Voltajları kontrol ettiğimde herhangi aksaklık görülmemesi üzerine direnci değiştirerek ampliyi yeniden çalıştırdım.
Ancak tek kanalın bozuk olduğu yani STK'nın bozulmuş olduğu kesin olarak tespit edilmiştir.
En kısa zamanda entegreyi değiştirmek üzere çalışmalarım başlamıştır.
Keşke arkadaşım @serkan_48 de yanımda olsaydı birlikte değiştirseydik.

Geçmiş olsun Yamyam abey.
Amplifikatörler hakkında pek bilgim yok ama bu STK serisi direk 220v ile çalışmıyor muydu?
Fotoğrafın ön tarafında trafo ve regüle sistemi gördüm de!

Geçmiş olsun Yamyam abey.
Amplifikatörler hakkında pek bilgim yok ama bu STK serisi direk 220v ile çalışmıyor muydu?
Fotoğrafın ön tarafında trafo ve regüle sistemi gördüm de!
Yoh gurban direk 220V ile çalışmazlar.
Her STK farklı voltajlarla çalışır.
Benim STK465 2X28V AC gerilimin doğrultulması ile çalışıyor.
Bu arada entegreyi değiştirdim.
IMG_2094.JPG

Elimdeki son STK465 bu.
Bir daha yanarsa vaziyet kötü.
Bozuk STK trafonun üzerinde.

Geçmiş olsun bence en güzeli AliExpress'ten güzel bir anfi modül al.

Gecmis olsun abi kotu olmus.

Orda olsaydim degistirirdik.

Simdi yeni temin edilen yari iletkenlere hic güvenmiyorum. Urun kalitesi cok dusuk muhtemelen cin uretimi kalitesiz urunlerle dolu piyasa. Kaliteli urun buluyorsun cok pahali.

Geçmiş olsun bence en güzeli AliExpress'ten güzel bir anfi modül al.
Öyle yaparsam beni pastırma yapar, yumurta ile yerler :D
Tasarımın kalitesi Çin işi üretimler ile kıyaslanırsa amplim ağlar :)
Gecmis olsun abi kotu olmus.

Orda olsaydim degistirirdik.

Simdi yeni temin edilen yari iletkenlere hic güvenmiyorum. Urun kalitesi cok dusuk muhtemelen cin uretimi kalitesiz urunlerle dolu piyasa. Kaliteli urun buluyorsun cok pahali.
Yanan entegre adi üretimlerdendi.
Ancak uzunca bir araştırma yaptıktan sonra sebebini çözmüş ve istediğim neticeyi almıştım.
Yani adi ürün de olsa orijinaller gibi çalışıyorlardı. Bu da tasarımımda özel bir uygulama ile yapılmıştı.
Yanan entegreyi incelediğimde entegrenin çıkış transistörleri yanmamış ama pre devrelerdeki transistörler bozulmuş.
Pre devrelerdeki akımın çok düşük olması ele alındığında neredeyse imkansız bir olay gerçekleşmiş.
Demekki açılış anındaki voltaj dalgalanması ciddi bir osilosyona sebebiyet vermiş.
Amplinin band genişliği çok yüksek olduğu için bu tür osilasyonlara açık. Her ne kadar bazı önlemler almış olsam da pre devrelerdeki bu aksaklığın çözülebilmesi çok zor gibi görünüyor.
Yeni ürünlerden bir çok entegre ve transistör testi yapmıştım.
Lm3886, Lm1875 meşhur transistörlerden 2SA5200 ve 2SB1943 falan.
Tüm bunlar tam anlamıyla çöp. Kaliteli olanlardan bulabilsem çıkış katımın tasarımını değiştirip başka bir devre de yapabilirim. Ama kaliteli ürün bulabilmek şu aralar nerdeyse imkansız.
Bu son taktığım STK orijinale benziyor. Ancak SANYO üretimi olmadığı açık.
Eğer eski üretimlerden ise sorun çıkartmayacaktır sanırım.

Bu devre icin acilista bir soft start devresi dusunsek nasil olur abi?

Ana guc devresine kisa sure dc bara dan anfi devresi arasina guclu direnc koyup ilk calisma icin akimi sinirlasak sonrasinda 10 saniye gibi bir sure sonra bu direnci role ile by pass etsek nasil olur?

Bu ozelligi ilk calisma aninda asiri akim ceken devrelerde onlem olarak gordum.

Bu devre icin acilista bir soft start devresi dusunsek nasil olur abi?

Ana guc devresine kisa sure dc bara dan anfi devresi arasina guclu direnc koyup ilk calisma icin akimi sinirlasak sonrasinda 10 saniye gibi bir sure sonra bu direnci role ile by pass etsek nasil olur?

Bu ozelligi ilk calisma aninda asiri akim ceken devrelerde onlem olarak gordum.
Ampli girişini şaseye çekmek te işe yarar.
İlk açılma anında ampli girişi kısa devre olacağı için PLOP engellenir.
Her ne kadar amplimde iyi kalite kendi tasarımım olan hoparlör koruma devresi olsa da bu aksaklıkta işe yaramadı.
2-3 yıldır sorunsuzca çalışıp ki hatta sen de dinlemiştin, tam amplimi açtığım anda elektrik gidip gelince böyle oldu.
AUTO MUTE özellikli amplileri araştırmam lazım.
LM3886 larda vardı ama kaliteli entegre yok piyasada.

Diyorum ki, 220v girişinde bir adet seri ntc olsaydı işe yararmıydı?
Biliyorsunuz, smps lerde soft-start bu şekilde çalışıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri