Amplifikator icin kutu ve panel tasarimi

amp.jpg

Ic piyasadan sparis ettigim OLED ekran geldi. Boyutlari cok kucuk. 25mm x 10mm. Fakat zaman kaybetmeyecegim bunu kullanacagim.

Cihazin on paneli 100mm x 120mm. Amfi kutusunun derinligi 20cm olacak.

Soldakinde 60mm capinda irice butonlu rotary encoder dugme olacak.
Sagdakinde ise 70mm capinda.

Soldaki daha basit, sagdakinde dugmenin icinde donmeyen ekran olacagindan mekanigi (metal isciligi) daha karmasik.

Ayri ayri volume tiz, bas dugmeli amfi daha estetik gorunse de ben amfimi digital panelli yapacagim.

On panel 10mm kalinliginda taslanmis/fircalanmis aluminyumdan olacak. Ondeki kocaman dugme de aluminyum olacak.

Dis kutuyu ceviz kaplamali 8mm suntadan ya da mdf den yaptirmaya ya da kendim yapmaya karar verdim.

Ekran kucuk oldugu icin her iki kanalin da PPM gosterimini basaramazsam tek kanal ama secilebilir yapacagim.

Tiz bas volume ve loudness kontrolu icin daha once hic kullanmadigim ve kalitesi hakkinda hic fikrim olmayan TDA7440D013TR cipini kullanacagim.

On panelde belki de aluminyum, bakir ve princten gorsellik de dusunulebilir.

Son düzenleme:
Ahsap kutuyu MDF den yaparim diyordum fakat ceviz kaplama isi pek de kolay islem degilmis, Sicak pres gerekiyormus.

Cok basit durmayacak daha pratik bir kaplama nasil yapabilirim?

Ekli dosyayı görüntüle 92681

Kutu isi dert oldu. Bir suru fikir degisimi ardindan su anki dusuncem, laminant parke ve aluminyum lama ile birseyler yapmaya calisacagim. Dusundugum taslaklar.

1.jpg

Son düzenleme:
Zamaninda internetten bir ayna almistim. Ayna ahsap bir korunak icinde gelmisti. Bugun o ahsap malzeme gozume ilisti. MDF ustu desenli bir nesne ile kaplanmis, arkasi ise sert plastik bir katmana sahip.

Bir kesim yaptim ve amfimin ahsap kismi olarak kullanacagim. 45 derecelik freze bicagi siparis ettim.
Geldiginde kenarlari 45 derece kesip yakisikli bir kutu yapmaya calisacagim.

Yaptigim kesim asagida. Yukaridaki bilgisayar cizimimdeki kahve rengi ve panelin metalik rengi cok hosuma gitti. Bu kestigim ahsabi enstrumanlari laklama kullanilan gomalakla ayni tonu vermeye calisacagim.

Aslinda bu proje benim icin elektronikten ziyade kutu projesi olacak.

1.jpg

Son düzenleme:
1.jpg

45 derece kesimler ardindan yapistirdim. Kendinden kaplamali MDF icin daha cok ceviz kaplamaya benzer malzeme secilirse kutu bayagi yakisikli olabilir.

Yarin on ve arka panel icin aluminyum malzeme alip isleyecegim.

1.jpg

Aluminyum malzemelerimi aldim. Simdi sirada sasenin, dugmelerin ve panellerin yapimi var.

80'li yillarin muzik sistemleri sanat eseri gibiydi. Ahsap kaplamali govde, piril piril on panel, isildayan dugmeler, renkli ama abartisiz isiklar. O tarihlerde marka cihazlari almak biz amatorler icin hayalden bile uzakti, ciplak bir aluminyum kutu icine bir seyler yerlestirirerek avunurduk.

En son amplifikatorumu 1983 yilinda yaptim ve audio islerine bir daha elimi surmedim.

Su anki calisma o yillarda yapmak isteyipte olanaksizliklar yuzunden yapamadiklarimin acisi icin, 80'li yillarda yaptigim cihazlarin bir kac gomlek ustu bir sey olacak diye umuyorum.

1.jpg

2.jpg

Amplifikator kutusu nihayet bitti.

Simdi sirada on ve arka panel deliklerinin acilmasi, dugme basliklari ve kutu altindaki yukselti ayaklarinin yapilmasi var.

Alt sase 3mm, arka panel 6mm, on panel ise 10mm aluminyum.

Amplifikator modulundeki sogutucuyu sokup atacagim ve komple aluminyumdan olan saseyi ayni zamanda sogutucu olarak kullanacagim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri