Amplifikatör

elimde aıwa 50watt 6 ohm, 3 yollu bass reflex speaker ile yine aıwa 40watt 16 ohm luk surround speakerlar var bunlara nasıl bir amplifier almam gerekir, yardımcı olursanız sevinirim.

elimde aıwa 50watt 6 ohm, 3 yollu bass reflex speaker ile yine aıwa 40watt 16 ohm luk surround speakerlar var bunlara nasıl bir amplifier almam gerekir, yardımcı olursanız sevinirim.
Bu nasıl. İzleyin bence. Sizin sisteminize uygun gibi.

Satıcı güvenilir. Daha önce PCB almıştım. Lakin kartları geniş değil ve minimum boyut çift yüzlü. Gerçi sorun yok. Çünkü bu hazır kit. 125tl
http://www.sahibinden.com/ilan/ikin...class-a-amfi-devresi-20w-rms-826244776/detay/

Açıklaması;

Piyasada oldukça bilinen musical fidelity class a amfinin kendimce düzenlenmiş bir versiyonudur. Bilindiği üzere class a amfiler ses kalitesi ile öne çıkmaktadır ve tadını aldıktan sonra kulağınız bu sesi arayacaktır.

- Birinci sınıf çift tararflı FR4 epoksi bakır plaket 1.6mm kalınlığında ve 102x45mm ölçülerindedir.

- Pcb tasarımı minimum gürültü, maksimum uzun ömür için özenle yapılmıştır.

- 4ohm'da 20w Rms çıkış gücü alınabilir.

- 4 ohm için 2x21vdc besleme verilebilir.

- 800ma sükunet akımına sahip olduğundan iri soğutuculara ihtiyaç duyar. Tavsiyem kanal başına 20x10x3cm'lik bir alüminyum soğutucudur.

Pek müzik meraklısı değilim ama;
Klass A amplifikatör ün farkını bilsem, belki bende düşünürüm.
Ses tekniği olarak Farkı ne?

@LUTFiBEY şurada bahsedilmiş biraz, daha iyi bilgi Sn. @yamyam Ustamdan bekler ve kaçarım ... bizi yemeden :D.

http://forum.diyaudiotr.com/hiend-amplifikatorler/nedir-class-lar-t1307.html
Teşekkürler hocam.
@Mr_YAMYAM hocamızdan en azından class A sınıfı nın neden pahalı olduğunu da sormak gerek.

Bu aliexpress linkindeki nasıl bir fiyat? 30w class A amplifikatör

https://m.tr.aliexpress.com/item/32...daf03d640b6bcd534449e09dba9&is_c=N&gclid=null

Elin çinlisi tüplüsünü 30bin e imal edip satarken,
Bizim TürkMalı transistörlü class A amplifikatör neden daha ucuza imal edilebiliniyor?

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...class-a-amfi-devresi-20w-rms-826244776/detay/
IMG_20200531_203836.jpg

CLASS-A yükselteçlerde bazı özelliklerin sağlanması gerekmektedir.
1) MATCHING.
Komplemetary çalışan tüm transistörlerin birbirleri ile tam match edilmesi (Birebir aynı özelliklerde) gerekmektedir.
Örneğin 30W CLASS-A çıkış katında 2SA5200 ve 2SC1943 transistörleri kullanılıyorsa, bi iki transistörün...
Hfe akım kazancı birbirlerinin aynısı olmalıdır.
Vbe gerilimleri yüzde 1 oranında aynı olmalıdır.
Yani bir transistörün iletim gerilimi 0.699V ise diğeri 0.700 veya 0.698 olması kabul edilebilir..
%2 veya %5 e kadar olan toleransların sağlanabilmesi devre tasarımı ile mümkün olabiliyorsa bu durumda ÖLÇÜ ve AYAR disiplini gerekmektedir.
NEDEN PAHALI?
Birbiri ile eşlenik transistörler özel cihazlarla test edilmekte olup, çok pahalıya satılmaktadır.
Örnek ürün.
https://www.ebay.com/p/555171288
Bu ürün iki adet eşlenik JFET transistör ikilisidir. Hemen hemen her türlü amplifikatörlerde Low-Noise input state için gerekli bir üründür.
Keza sadece giriş devresinin eşlenik olması değil, devre tasarımına göre çıkış transistörlerine kadar komplementary çalışan tüm transistörlerin eşlenik olması son derece önemlidir.
Kendimiz eşleştirsek?
Ben yıllar önce CLASS-A test amplisi için 2SC5200 ve komplementary karşılığını eşleştirmeye çalışmıştım. O yıllarda piyasadaki bu transistörler orijinal ve daha kaliteli olarak bulunabilmekte idi. Ancak almış olduğum 20 şer adet transistörden sadece 4 tanesini eşleştirebilmeştim.
Yani bu şekilde eşleştirmede temel masraf 10 katına yakın olmaktadır.
Military (askeri) standart ürünler kullanılamaz mı?
Elbette kullanılabilir. Tabii ki bu sınıf ürünler de en azından 5-10 katı pahalı olacaktır. Üstelik talep edilen ürünler yani 2SC5200 tipi transistörlerin askeri kalitede üretilip üretilmediği şüphelidir :D
Tasarım esnekliği kazandırarak devreyi kendimiz ölçelim.
Sadece bir osiloskop kullanımı yeterli olmadığı gibi, son derece pahalı ekipmanlar da gerekmektedir. Örneğin bir AUDIO ANALIZER ve hassas ölçüm yapabilen AVO metreler.
Piyasadaki ürünlerin fiyatları bir kıstas olamaz.
Tek kıstas o amplinin AUDIO ANALIZER altındaki ölçüm ve test sonuçları olmalıdır.
ANCAK ÖNEMLİ:
Bir CLASS-A amplinin teorik IMD (Inter Modülasyon Distortion) seviyesi yübinlerde olması gerekirken, GROUNDING hatalarından dolayı gürültü seviyesinin -60db olması demek o amplinin toplam harmonik distorsiyonunun en iyi koşullarda %0.1 olabileceği bilinmelidir.
Yani iyi bir grounding ve tasarım yapılmazsa CLASS-A nın en büyük silahı olan IMD olgusunun burada hiçbir anlamı olmadığının bilinmesi gerekmektedir.
%0.01 distorsiyon seviyesi için gürültü faktörünün 10.000 de bir olduğu kabaca ele alınabilirse bu bozulma seviyesi için toplam NOISE LEVEL'in 100uV olması gerekmektedir ki, 5cm lik bir tel üzerinde indüklenen gerilimin 1-10mV civarı olduğu düşünülürse yapılacak dizayndaki hassasiyetin boyutları hayal edilebilir.
Dileyen 5cm lik bir teli osiloskopa bağlayarak tel üzerindeki gürültü faktörünü ölçebilir.
ÜSTÜNE ÜSTLÜK:
Günümüzdeki birkaç bin dolar gibi ücretlerle satılan hoparlörlerin bile genel distorsiyon seviyelerinin %1-2 lerde olduğu düşünülürse uçuk seviyede hoparlör kullanılmıyacaksa CLASS-A sistemlerden bahsetmeye gerek yoktur.
Ancak şöyle bir olay var...
İyi kalite yapılmış çoğu tasarımlar AB sınıfı olarak tasarlanmışlardır.
Bu amplifikatörler takribi 1W a kadar CLASS-A 1W tan büyük güçler için B sınıfı çalışmaktadırlar.
Düşük veya orta kalite hoparlörler düşük güçlerde az distorsiyon özellikli olduğuna göre temel dinleme referansı olan 1W güçte ideal distorsiyon ile dinleme yapılabilecektir.
Herhalde bir ampliyi sonuna kadar açıp herdaim dinlemiyorsunuzdur.
Kefil olabileceğim uygun fiyatlı bir ürün.
https://www.rumoh.eu/speakers/fullrange/fullrange-8-inch/1531/fostex-f200a
650EURO'luk bu ürün 1W ortalama güçte lineer salınım yapabilmektedir.
LEV.png

Yani 2 mm lik salınım durumunda lineer olduğu garanti edilmektedir.

BU CİHETLE ve CİHAT ile yola çıkarsak :D
30W CLASS-A yapıp dinleyeceğim diye kendimizi paralamamızın hiçbir anlamı yoktur.
Ancak paramız çoksa ve tekniğin asaleti uğruna bunu onur ve gurur meselesi yapmak istiyorsak CLASS-A ile uğraşabilirsiniz.

Teşekkür ederim @Mr_YAMYAM hocam.Çok detay anlatmışsınız.
2SA5200 ve 2SC1943 pair match sanırım class A için bir şablon olmuş.
Çünkü bu ikiliyi Google a yazdığımızda direkt class A devre şemaları çıkıyor.
Ama anladığım kadarıyla kazın ayağı öyle kolay değil.
+ İdeal grounding içeren PCB çizmek,
+ Pair match için Defalarca denemeler yapmak
+ Malzeme kalitesi
Tabii ki class A normlarına yaklaşabilmek için, kaliteli test ve ekipman ve bunları kullanabilmek bilgi beceri gerekİyor.
Sonra da uygun slient güç kaynağı. İkinci aşama
Sonra HiFi normlarına uygun ses sistemi ki, en zor kısım sanırım burası.
Oda şartlarını saymıyorum bile.
Her şey için teşekkürler.

2SA5200 ve 2SC1943 pair match sanırım class A için bir şablon olmuş.
Çünkü bu ikiliyi Google a yazdığımızda direkt class A devre şemaları çıkıyor.

Ama anladığım kadarıyla kazın ayağı öyle kolay değil.
+ İdeal grounding içeren PCB çizmek,
+ Pair match için Defalarca denemeler yapmak
+ Malzeme kalitesi
Tabii ki class A normlarına yaklaşabilmek için, kaliteli test ve ekipman ve bunları kullanabilmek bilgi beceri gerekİyor.
Bu iki transistör çifti 70W RMS CLASS-B sistemlerde sıklıkla kullanılmış transistörlerdir.
TOSHIBA bu transistörleri zamanında öyle bir kalite ile piyasaya çıkartmıştı ki alternatif ürün bile bulunamıyordu. Tek alternatif olan transistör ikilisi o yıllarda BD317 ve BD318 çfti idi.
Ama BD serileri çok daha pahalı ve metal kılıf olduğu için 2SA üretimleri tercih sebebi olmuştu.
Ben 1988 senesinde BD317 ler ile 80W RMS çıkışlı CLASS-B amli yapmış idim. Test için kullanmakta olduğum 1000W lık ocak rezistans telinin 8 ohm kısmını distorsiyon olmaksızın kızartıp üzerinde çay demleyebiliyorduk :D
Şimdi KÖTEK sırası.
Yaf @by lent forumumuzda KÖTEK smileyi yok mu :D
İdeal grounding için sadece PCB çizmek yeterli değildir.
Çünkü bir PCB deki genel hatalar (GROUNDING hariç) %2 civarıdır.
PCB çizimi grounding kuralları dahilinde yapılacak olursa ki mühendislik gerekmektedir, iş burada bitmemektedir.
Sadece yanlış bir montaj bile büyük sorunlara sebep olabilmektedir.
O halde sadece PCB çizimi değil, bir tasarımı KUTU dahil bütünü ile ele almak ve hesaplamak gerekmektedir.
Hesaplamak desem de en büyük matematik hocasını getirsek bile bu hesaplamaları yapamayacaktır. Çünkü kullanılan malzemeler başta olmak üzere her bir unsurun toleransları ve davranışları bulunmaktadır.
Diğer forumda Taydın hocayı kandırıp kondansatörü ölçtürürken, elindeki pahalı aletin kondansatörü BOBİN olarak görmesi örnek gösterilebilir :D
KÖTEK 2
Denemelerleiki transistörü nasıl eşleştirebileceksin. İki transistör tam uyum sağladığında dans mı edecekler de anlayabileceksin.
Ben sana bunun nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalışayım.
İki transistörün paralel çalıştığını ve her ikisinin kollektörlerinden fark gerilimi almak istediğini varsay. (LOW-NOISE INPUT STATE)
Buradaki fark gerilimi 1mV olursa belki elindeki ölçü aleti ile ölçebilirsin (Belki)
Ama istenilen gürültü faktörü boşta 50uV seviyesinde ise 50uV ölçebilen hemide AC gerilim ölçebilen aleti ecik zor bulursun. Bulsan da böbrek dalak ne varsa satsan alamazsın.
Neler saçmaladığımı delillerle anlatırsam ilgilenen arkadaşlar için eğitici olacaktır.
LN PRE.png

Resimde L/N RIAA pre ampli şeması görülmektedir.
Daha önce bahsetmiş olduğum eşlenik 2SK109 eşlenik transistörler ile op-amp diffrensiyal girişi low-noise olarak tasarlanmış.
Yani şemaya göre giriş gürültüsü Vni (V noise input) 0.7uV imiş.
Adamlar PARDON.. BEY'ler ölçmüşler haa. Ben onların yalancısıyım.
15$ lık bu transistörleri kullanıp rasgele bir gürültü değeri elde edebilirsin.
Ya da bahsetmiş olduğun üzere iki aynı transistörü değiştirerek en düşük gürültü elde edecek şekilde ölçerek test edebilirsin...
NAH ölçebilirsin. Tövbe tövbe Sözüm forumdan dışarı haaa :D
Elindeki uyduruk çin işi avometreler öçebiliyorsa bi bak :D
Malzeme kalitesine gelirsek...
Ben uzun yıllardan beri kaliteli kondansatör görmedim piyasada.
Heryerlerde satılan 2SC5200 lerden bahsetmeye bile gerek yok.
20 sene önce tanesini 5 dolardan alırken BAHALI alıyorum sanıyordum. Şimdilerde aynı kalitede bulsam 10 dolar vermeye razıyım.
Umarım espri katara anlatmış olduğum bu cümlelerde birilerimiz ecik sebeplenmiş birşeyler kapmıştır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Vallahi yapımına niyetlensem transistör match için çin malı ESR metre var. O da dijital olarak sadece hfe ölçer.
HiFi olayını zaten Fazla kafaya takmıyorum hocam. Cep telefonu yetiyor. Neticede bir bütün olan insanın iki kulağı bile match değil. ;)
Maksat bilgi olsun.Hepimiz sayenizde faydali bilgiler öğrendik.
Tekrar yazışmak, mümkünse de görüşmek dileğiyle. 73

Bu sebeple daima derim ki...
Uğraşmayın CLASS larla.
Tekniğine uygun iyi bir AB sınıfı ampli, gürültü faktörünün iyi olabilmesi için teknik araştırma ve uygulama...
Başka hiçbir şey gerekli değildir.
Kendim yıllardır (30yıldan fazladır) STK465 li ampli dinliyorum.
@serkan_48 in kanına girip orijinal BLAUPUNK A60 aldırdım. Sanırım keyfediyordur.
İyi teknik iyi malzeme ve biraz da ölçüm disiplini ile kendiniz AB sınıfı bir ampli yapabilirseniz yıllarca dinleyebilir, BEN YAPTIM diyebilirsiniz.
Son yapmış olduğum STK465 li amplimi herhangi bir CLASS-A ampli ile rahatlıkla yarıştırabilirim.
Zaten aradaki farkı uçuk seviyede pahalı hoparlörler olmadığı sürece anlayamayız.
Uçuk seviyede pahalı hoparlör alsak ta bu sefer kulak kuyruk unsuru ortaya çıkacaktır.
Senin kulağın kuyruğun 18kHz i duyabilirken ben 16kHz i duyabiliyorsam da çok üst seviyeden bahsetmeye hiç gerek yoktur.
Ancak bilimin asaleti uğruna bu şekilde tartışıp bilgi alışverişi yapmak elbette çok daha iyidir.
Hele hele burada anlatılanların bir kısmını bazı arkadaşlar bizzat test etmek isterlerse dadından yinmez.
Diğer forumda aktif iken bazı arkadaşlara anlatmış ve yaptırmıştım.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.0.html
Kazasker arkadaşımızın uğraşıları bana büyük memnuniyet vermişti.
Önce yapıp çalıştırdığı ampliye içişleri bakanı el koyunca denemelerden artan kartlarla yeni bir üretim daha yapıp keyfini sürdürdü.

ne gezer onları alıcak para elektro gitar H,H ve amfi istedim Lenovo IdeaPad S145-15AST aldılar gitar alınmasını engellediler Piranha 7822 bluetooth hoparlör ile 7/24 müzik dinletiyorum evde muhalefet çok mosfetli amfi yapmayı denicem ölçü aleti almam gerek...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri