Ampermetre nedir ? ampermetrelerin çalışma prensibi

Konusu 'Elektrik Genel' forumundadır ve Klavyeah tarafından 9 Eylül 2007 başlatılmıştır.


 1. Klavyeah

  Klavyeah Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  276
  Beğenilen Mesajları:
  127
  Ödül Puanları:
  3
  Ampermetreler

  Analog veya dijital olarak iki ayrı türde kullanılabilen ölçü aletleridir. Yapım amaçlarna göre bir kaç Miliamper'tan yüzlerce Amper'e kadar ölçüm yapabilirler.Akım ölçerler.Bu ölçüm DC veya AC akım ölçümü olabilmektedir.

  [​IMG]
  Gerilim ölçümünüde beraber yapan ölçü türünede (dirençle beraber) wattmetre adı verilmektedir. AKIMÖLÇER olarakta bilinir.
  Üzerinde büyük akım değerleri ölçüleceğinde; düzenek içinden ölçülecek akımın bir bölümü geçirilir. Akımın geri kaln büyük bir bölümünü ise aygıta paralel olarak bağlanan bir şönt devresi taşır.
  Çok küçük akım değerleri ölçülmek istendiğindeyse ; galvonometre adı verilen küçük akım değerlerini ölçen (miliamper, mikroamper..) düzenekler kullanılır. Her koşulda da farklı düzenekler kullanıldığından günümüzde bu özellikleri tek çatı altında toplayan çok amaçlı ampermetrler geliştirilmiştir.

  AMPERMETRELERİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ:

  Çalışma prensipleri;en zayıf elektrik akımının iletken tel sarılı bir bobini bir mıknatısa dönüştürme özelliğine dayanr. Bu durumu döner bobinli ampermetrelerle açıklarsak; silindir biçimde demirden bir gövdeye tutturulmuş küçük bir bobinden bahsedebiliriz. Bobin at nalı biçiminde bir büyük ve güçlü bir mıknatısın arasına tutturulmuştur.
  Çok duyarlı olmasına rağmen sadece doğru akım ölçmede kullanılır. Yeri gelmişken neden sadece doğru akım ya da neden sadece alternatif akım(AC) sorusunun cevabı kurulan düzeneklerde sadece tek yönlü akım dolaşmasına izin verilmesi olabilir.

  AMPERMETRE ÇEŞİTLERİ:

  Ampermetrler çeşitliklerine göre farklı çalışma prensipleri ve duyarlılıklar gösterirler.Bu çeşitten bir olan D'Arsonval ampermetresi; doğru akımı 0.1-2 arası duyarlılıkta ölçmektedir.Aynı şekilde bir elektrodinamik ampermetre hem doğru hemde alternatif akımda kullanılır ve duyarlılık aralığı 0.1-0.25 arasındadır.

  [​IMG]

  Haraketli parça taşımayan sayısal ampermetreler ; ölçülen anlog akımın sayısal devreye çevrirken temelde prensip olarak bir integratör devreyle bir ADC kullanırlar. Sayısal ampermetrelerin çoğunun duyarlılığı %1 'in üzerindedir.Özellikle alternatif akımları ölçmede kullanılan ısıl ampermetrede; ölçülen akım tarafından ısıtılan termokupl (termoelektrik çift) doğan çok ufak gerilim; bir milivoltmetreyle ölçülür.
   

  Ekli Dosyalar:

  Yönetici tarafından son düzenleme: 21 Mayıs 2009
 2. erkan0718

  erkan0718 Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  KARDEŞ bide bi motorun nasıl amperinin ölçüldüğünü gosterirsen yada çizersen çok sevinirim
   
 3. birsen23

  birsen23 Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajları:
  2
  Ödül Puanları:
  1
  arkadaslar em 600 monıtoru satanı tanıyayınız var mı nereden temın edebılırım veya fıatı hakkında bılgısı olan var mı tsk
   
Yüklüyor...
Benzer Konular
 1. ismail_can1
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  304
 2. enesfrkan
  Mesaj:
  11
  Görüntüleme:
  748
 3. mcrazy83

  Ampermetre

  mcrazy83, 19 Nisan 2016, Paylaşıldığı Yer: Elektrik Genel
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  539
 4. conrad87
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  539
 5. KocaeliKlimaci
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  1.428
 6. b a k u n
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  995
 7. mami_08
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  873
 8. aragorn45
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  692
 9. bunal55
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  4.047
 10. mrtorque
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  5.304

Sayfayı Paylaş