Amper yükseltme

Transformatör değil balast bunlar.

Floresan lambaların ısıtma dediğimiz ilk enerjilenme esnasında gerek duydukları işlem için kullanılıyor.

Starter ile birlikte çok kısa süreli yüksek gerilim oluşturup
lamba içindeki gazın iyonize olmasını yani iletken hale gelmesini sağlıyor.

Daha sonra starter tetikleme vermiyor ve bu fotolardaki balast üzerinden beslenen floresan ampül
balastın akım kısıtlaması ( alternatif akımda devreye seri bağlı indüktörün gösterdiği empedans 1/2*pi*f*L ) ile zarar görmeden ışımaya devam ediyor.

Bunlar trafo değil indüktör diğer adıyla bobin.
Ancak ani çok yüksek güç çekişlerinde Şebeke ile yük arasına seri bağlanıp yavaş kalkış yaparak şebekeye ani yüklenmeyi engellemek için kullanılabilir.
Zaten üzerindeki şemadada yüke seri bağlandığı görülüyor.

Ayrıca:
125 V değil
125 W yazıyor..
V Volt Potansiyel birimi, yükseklik gibi düşünebilirsi.
W Watt Güç birimi,
X metreden 100 adet Y kg cismi teker teker yere bırakmak ile
yere değdiklerinde Z birim güçte yere çarparsa,
X metreden 100 adet Y kg cismin hepsini
yere bırakırsan
yere değdiklerinde 100 Z birim güçte yere çarpar.
Hepinizden özür dilerim trafo benzeri gorünümüne aldanmışım dikkatli bakınca farkettim tekrar özür dilerim.
Peki bunlardan trafo yapma şansım yokmu?

bak @Mustafa_Oğuz benim birinci postta dediklerim doğru,

burada dediklerim yalan oldu. çünkü @karaapak usta neyin ne olduğunu bildiği için doğruları söyledi.

birazda yazılanı doğru okumak gerekir, senin yazdığını ben 125 volt olarak algıladım, verdiğim cevap doğru ama senin için yanlış cevap. neyse hiç değilse elektrik vermemişsin başına iş açmamışsın.
Neyse ustam öğrenmiş olduk ilgilendiğin için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hepinizden özür dilerim trafo benzeri gorünümüne aldanmışım dikkatli bakınca farkettim tekrar özür dilerim.
Peki bunlardan trafo yapma şansım yokmu?
Ne demek ne özrü, yeterki soralım öğrenelim hepberaber.

Her şeyden transformatör yapılır,
yapılır yapılmasınada ne verim alınır,
bahsedildiği gibi uğraştığına değmez.
Deneysel amaçlı uğraşacaksan bir şeyler öğrenmeye vesile olur ama
bunlarla uğraşmak yerine SMPS (anahtarlamalı mod-tip güç kaynağı) tipi dönüştürücülerle ilgilenmem daha faydalı olur zira
fotoğraflardaki bakır sargılı balastların yerini dahi smps tipi elektronik balastlar aldı.

Bahsedildiği gibi fotoğraflardaki malzemelerin bakır olarak geri dönüşüme kazandırılması daha faydalı olur.

Usta sana bi sorum oLucak.
ELimde bi tane sokak lambaLarIn dan var,hani gunesten sarj oLuyor lar.
GecenLer den,kendi paneLIn da (5VDC) ariza cIktI,ben de baska panel taktIm.TaktIIM panel oLcuLeri----110x60 da (5VDC 1W) ama cok yavas sarj oLuyor.3 tane pil var 3.7V.
Daha hIzLI sarj oLmasI icin ne yapmam gerekiyor ?

GecenLer den,kendi paneLIn da (5VDC) ariza cIktI,ben de baska panel taktIm.TaktIIM panel oLcuLeri----110x60 da (5VDC 1W) ama cok yavas sarj oLuyor.3 tane pil var 3.7V.
onlarca neden olabilir devreyi görmek lazım,
1-pil(ler) arızalı olabilir
2- panel küçük olabilir
3- şarj devresinde kaçak (arıza) olabilir
4- ben ve diğer arkadaşlar görmeden daha bir çok neden sıralayabiliriz.
5- görseller sayesinde ve cihaz bilgileri sayesinde doğru cevaplara ulaşabilirsin. yukarıdaki bilgilerle kimse nokta atışı yapamaz.

Su yazıyı okumak için o kadar zorlandım ki. Sorun bende mi diye düşündüm gözlüklerimi aradım aradım bulamadım.

Sonra ben gözlük kullanmadığımı hatirladim.

Su yazıyı okumak için o kadar zorlandım ki. Sorun bende mi diye düşündüm gözlüklerimi aradım aradım bulamadım.

Sonra ben gözlük kullanmadığımı hatirladim.
@serkan_48 otur oturduğun yerde, gözlük benim işim. ben iki kere de okudum gözlüklerim zorlandı

artık kimseye laf söylemiyorum, klavyesi TR olmayabilir dokunmatik ekrandan zorlanabilir TC li olmayabilir. olasılıklar çok fazla. hatta alaylı da olabilir. sakin olalım yeter.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri