Amper yükseltme

İyi günler elimde 125v trafo var çıkış yaptığı amper çok düşük ben bu trafonun voltajını düşürüp amper ini yükseltme gibi bir şansım varmı?

evet yapabilirsin. (matematiksel olarak varsayılanda kağıt üzerinde) örnek senin trafon 125 v 1 amper olsun ve sen bunu doğrultup voltajı düşürürsen, diyelim 25 volta düşsün 125/25 =5. 25 voltta 5 amper alabilirsin.

kayıplar hesaba katılmadan varsayılan olarak söyledim, yaptıktan sonra 3 amper alırsan üzülme sonra, ayrıntılı hesapları mühendis arkadaşlarımız yapabilirler
Elımde bir sürü şu sokak lambalarında kullanılan trafo lardan var bunları birleştirme şansım varmı peki

evet desem de yalan, hayır desem de yalan, trafoların nasıl olduğuyla ilgili bir konu, resimlerini paylaşırsan buradaki büyük ustalar ayrıntılı bilgi verebilirler

125v çok yüksek, step down devre ile akımı arttirirsin ama 125 volta uygun devre bulamazsin

evet desem de yalan, hayır desem de yalan, trafoların nasıl olduğuyla ilgili bir konu, resimlerini paylaşırsan buradaki büyük ustalar ayrıntılı bilgi verebilirler
4 tane trafo ayırdım ama sadece 2 tanesinde bilgi var üzerinde yazı olandan 2 tane var
125v çok yüksek, step down devre ile akımı arttirirsin ama 125 volta uygun devre bulamazsin
125v la işim yok zaten :) 45v veya yakın bir voltajla ve 10a ile 30a arası güç lazım.

Ekli dosyalar

• 20210422_193814.jpg
    20210422_193814.jpg
    302.4 KB · Görüntüleme: 26
  • 20210422_193752.jpg
    20210422_193752.jpg
    219 KB · Görüntüleme: 26
  • 20210422_193756.jpg
    20210422_193756.jpg
    183.1 KB · Görüntüleme: 25
Transformatör değil balast bunlar.

Floresan lambaların ısıtma dediğimiz ilk enerjilenme esnasında gerek duydukları işlem için kullanılıyor.

Starter ile birlikte çok kısa süreli yüksek gerilim oluşturup
lamba içindeki gazın iyonize olmasını yani iletken hale gelmesini sağlıyor.

Daha sonra starter tetikleme vermiyor ve bu fotolardaki balast üzerinden beslenen floresan ampül
balastın akım kısıtlaması ( alternatif akımda devreye seri bağlı indüktörün gösterdiği empedans 1/2*pi*f*L ) ile zarar görmeden ışımaya devam ediyor.

Bunlar trafo değil indüktör diğer adıyla bobin.
Ancak ani çok yüksek güç çekişlerinde Şebeke ile yük arasına seri bağlanıp yavaş kalkış yaparak şebekeye ani yüklenmeyi engellemek için kullanılabilir.
Zaten üzerindeki şemadada yüke seri bağlandığı görülüyor.

Ayrıca:
125 V değil
125 W yazıyor..
V Volt Potansiyel birimi, yükseklik gibi düşünebilirsi.
W Watt Güç birimi,
X metreden 100 adet Y kg cismi teker teker yere bırakmak ile
yere değdiklerinde Z birim güçte yere çarparsa,
X metreden 100 adet Y kg cismin hepsini
yere bırakırsan
yere değdiklerinde 100 Z birim güçte yere çarpar.

bak @Mustafa_Oğuz benim birinci postta dediklerim doğru,
burada dediklerim yalan oldu. çünkü @karaapak usta neyin ne olduğunu bildiği için doğruları söyledi.
Ayrıca:
125 V değil
125 W yazıyor..
birazda yazılanı doğru okumak gerekir, senin yazdığını ben 125 volt olarak algıladım, verdiğim cevap doğru ama senin için yanlış cevap. neyse hiç değilse elektrik vermemişsin başına iş açmamışsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri