Amper ve Direnç ile ilgili soru

pavukdasic

Üye
Merhaba

Ben elektroniği öğrenmeye yeni başladım. Çeşitli kitaplar okuyor ve videolar izleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kafama takılan iki soru vardı.

1) Bir adaptör alırken cihazın kullandığı volt ve adaptörün kullandığı volt ile aynı olması gerekiyor. Adaptördeki amper değeri ise cihazın ihtiyacıyla eşit oranda olması veya daha yüksek olması gerektiğini okumuştum. Cihaz amperi ihtiyacı kadar olanını kullanıyormuş. Eğer öyleyse neden devrelerimizde direnç kullanıyoruz? Direnç amper düşürmek için değil mi?

2) Aşağıdaki resim okuduğum bir kitaptan alıntıdır. Dirençler Amper (akım) düşüren komponentler değil mi? Aşağıda neden voltu düşürüyor?
t8b495.jpg

Teşekkürler.

İlk önce devreler de her kısım kendine göre bir gerilim akım istediği için bunu direk bağlayarak bir devre yapılmaz
Dirençleri -+ arasına monte edilirse iki direnç in ortasında hesaplanan akım ve devreler de gerilim alınır not dirençlere verilen gerilim sen daha fazla alınmaz tıbki 7812 7805 gibi gerilim regulatörleri gibi işlem yapar
Kısaca sı direnç hem akımı hemde gerilim ayarlanabilir fakat seçiminde takılacak olan led entegre vb gibi devre elemanın yeri geldin de akımı gerilimi gücü gibi hususlara bagli olarak hesaplama işlemi yapılırsa takılır

drençler gerılım boluculerdır akım bolucu degıl ben akımı sınırlamak ıcın drenc kullanıldıgını hıc duymadım

Dirençler seri bağlı ise gerilim bölücü, paralel bağlı ise akım bölücü olarak kullanılırlar. Seri bağlantıda gerilim değerini ihtiyaç seviyesine düşürmek, paralel bağlantıda ise genelde transistör tetikleme, pull-up, pull-down bağlantı için kullanılırlar.

Dirençler seri bağlı ise gerilim bölücü, paralel bağlı ise akım bölücü olarak kullanılırlar. Seri bağlantıda gerilim değerini ihtiyaç seviyesine düşürmek, paralel bağlantıda ise genelde transistör tetikleme, pull-up, pull-down bağlantı için kullanılırlar.
hocam o halde sadece tek bir direnç bağlarsak?

adaptör çıkışına yük olarak tek bir direnç bağlamanın bir mantığı olacağını sanmıyorum. Ancak deney için bağlayarak ohm kanununun sağlamasını yapabilirsin. Seri ve paralel bağlantı için adaptör çıkışında birden fazla eleman bağlanması gerekir.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba

Ben elektroniği öğrenmeye yeni başladım. Çeşitli kitaplar okuyor ve videolar izleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kafama takılan iki soru vardı.

1) Bir adaptör alırken cihazın kullandığı volt ve adaptörün kullandığı volt ile aynı olması gerekiyor. Adaptördeki amper değeri ise cihazın ihtiyacıyla eşit oranda olması veya daha yüksek olması gerektiğini okumuştum. Cihaz amperi ihtiyacı kadar olanını kullanıyormuş. Eğer öyleyse neden devrelerimizde direnç kullanıyoruz? Direnç amper düşürmek için değil mi?

2) Aşağıdaki resim okuduğum bir kitaptan alıntıdır. Dirençler Amper (akım) düşüren komponentler değil mi? Aşağıda neden voltu düşürüyor?
t8b495.jpg

Teşekkürler.

Merhaba.Sorular ve cevaplar;

Cihaz içindeki farklı yerlerde kullanılan dirençler hem akımı,hem gerilimi sınırlamakta.Direncin ansiklopedik bir tanımında zaten bu ifade ediliyor.

Akü şarjında amperi düşük bir aküyü şarjda kullanırken şarj cihazına seri bir direnç hem voltu,hem akımı düşürüp geçen şarj akımını azaltır,aküyü kaynatamaz örneğin.Bir transistörlü amplifikatördeki dirençler ise tam bir gerilim bölücü görevini tam üstlenirler.Çıkışta hoparlör (ses) devresine seri bağlanan bir direnç ise bu ses akımını kıyıp,biraz azaltır,ses seviyesini daha aşağı seviyeye düşürür,ama bunu yaparken gerilim düşümü ve akımın azalması ayni anda olur.

Forumda PLC çıkışındaki 24 volt dc.lik sinyali daha düşük sinyal seviyelerine getiren gerilim bölücü dirençler-transistör kullanılması konusu ayrıca işlenmişti.Bu konu başlıkları da dirençlerle ilgili gerilim bölünmesini (Sinyal seviyesinde çıkıp başka bir alıcı röle veya almaç düzenlerini çalıştıran şekliyle) direk kapsamaktadır.

1. sorudaki cevaptaki gibi dirençler hem akımı,hem de gerilimi ayni anda düşürürler.1 k.ohmluk seri dirençle çalışan bir led 12 volt dc. de 12 mA’i bu direnç sayesinde çeker,amper düşmüş olur,led yanarken bu direncin uçlarını bir voltmetreyle (avometreyle) ölçerseniz belirli bir gerilim değeri bu direncin 2 ucu arasında görülür.Bu gerilim düşümü değeri kadar voltu direnç 12 voltluk bir aküden önce düşürmektedir,yoksa bu led kolayca bozulurdu.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri