amonyak

sinkotan2

Üye
amonyak gazı ile bir soğutma yapılabilirmi
mesela küçük bir soğutma dolabı yapıp mesela araçlar için mini buzdolabı.bunu amonyak gazı ile yapabilirmiyiz.
bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirmi
tşkler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yapamassın dostum amonyak gazı fron gazı gıbı değildir senin bakır borularını torpü gibi eğeler cünkü amanyok gazı sogutma için kullanmak istersen baya bir masrafa girmen gerekir bir kere amonyak gazı ile buzdolabı sogutma komprasoru yok yapılmadı bu zamana kadar.yani bence sen fron gazi ıle devam et

arkadasım amonyak gazı çok tehlikelidir bu nedenle insanlarla temas etmemesi gerekiyor sen mini buzdolabinı amonyaklı yaparsan bir kaça oldugu zaman çok canın yanar.. biz amonyakla suanda - 40 derece sogutma elde ediyoruz ve amonyak gazı 2 halde kullanılıyor.Sıvı haldeki amonyak gazı grekli tanka giderek basıncı düşürülüyor basıncı düşen amonyak gaz halinde soguaya başlıyor..daha sonra vidalı or pistonlu kompresorler sayesinde kondenselere gönderilerek ısınması saglanıyor alıyacagın çevrim boyle ....
sinkotan1 ' Alıntı:
mesela küçük bir soğutma dolabı yapıp mesela araçlar için mini buzdolabı.bunu amonyak gazı ile yapabilirmiyiz.
tşkler

Yapabilirsin ama sadece amanyak gazıyla olmuyor amaoyak su hidrojen gibi maddelerin karışımıyla oluyor daha önceleri senin bahsettigin şekilde dolaplar vardı bunlar ısıyla çalışıyordu yani restansla araba içinde olanları vardı bu işin ustaları ruslar eger istersen sana daha sonra detaylı bilgi verrim

Merhaba kardeş,Elektrolux firmasının önceleri ürettiği rezistansla ısıtılan dolaplarından çalıştığım otelde oldukça fazla var.Fakat nasıl çalışır,neresinden ne şekilde amonyak basılır,nasıl boşaltılır vb.bilmiyorum.Yani daha önce hiç karşılaşmadım,bilmiyorum.Detaylıca anlatabilirsen memnun olurum..

tşkler
aradığın bilgileri
uygulamalı soğutma tekniği(Nuri ÖZKUL)
bu kitapta bulabilirsin.
ayrıca
WWW.TEZPROJE.8M.COM da da açıklamışlar.
bu tip buzdolabını kullanmak amacıyla yapmak istersen ,yapacağın masraf yenisinden daha pahalı olur.
deney yapmak amacıyla yapacaksa o ayrı tabiki
halen piyasada bu tip dolaplar satılmakta .oldukçada ucuz.

Amonyaklı sistemlerin tüm parçaları demir malzemeden imal edilmektedir. Şayet sarı (Pirinç) ve bakır mazeme sistemde bulunursa çok kısa sürede erir. O yüzden demir malzemeden yapıldığı için imalat işi hem zor hemde kontrol sistemleri pahalı olmaktadır. Amonyak zehirli bir gazdır. Endüstrüyel sistemlerde tercih edilir. Verimi diğer gazlara göre daha fazladır. Tek merkezden tüm sistemi idare etmek mümkündür. Senin düşündüğün gibi küçük sistemde yapılabilir fakat maliyet ve riskleri göz önüne alman gereklidir. Küçük sistemlerde avantajları yok denilebilir. Diğer arkadaşlarında bahsettiği gibi ancak absorbsiyonlu soğutma çevrimi olabilir. ama onuda yapmak çok zordur. Türkiyede 1 yada 2 firma sadece bir modelin taklitini yapabilmektedir.
Biz firma olarak endüstriyel amonyaklı ve freonlu soğutma sistemlerinin imal ve montajını yapmaktayız. Bu işle uzun süredir uğraşmaktayım başka sorularınız olursa zaman buldukça cevap verebilirim. Kolay gelsin.

kardeş sen basit birşey yapmak istiyorsun galiba bunun için basit olan minibar sistemleri var bunlar resistans la ısıtarak gazın basıncını yükseltiyor kalın boru ince boru yardımıyla alcak basınç yüksek basınç oluşturuluyor. içerdeki evapta basıncı düşen ve sıvı hale geçen gaz süzülerek recever tipi bir küçük tankta toplanıyor. bu sistemin aynısını arabada bizim bazı arkadaşlar yaptılar resistans yerine radyatör suyunu kullandılar . ama verimli olduğunu sanmıyorum . komple arka yekpare olarak condnas kısmı ayrı satılmaktadır . bunlar hazırdır içi gaz basılı ve hazırdır. bence uğraşma böyle birşey al . zaten bunların gazları özel şartlarda katıldığını duymuştum. yapsan bile çok zor olur yeterli miktarda gaz sağlayacan basıncı ayarlayacan geri süzülmesini sağlayacan . bunlar zaten sorunlu aletler senin iş gerçekten çok zor. bence hiç uğraşma kafanıda karıştırma.

güzel kardeşim elektronik devre elemanı peltier var onu bir araştır arac içi buzdolapların da kullanılıyor internette çok blgi var işine yarar yapımıda cok basit ucuz peltier p sine göre fiyatı değişiyor 25 30 tl bence dene

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri