Amonyak Sensörleri

herkeze merhabalar. elektronik konusunda birazcık yardıma ihtiyacımvar.
büyük soğutma tesislerinde kullanılan, tehlikeli bir gaz olan amonyak kaçaklarına erken mudahale etmek için kullandığımız alarm sisteminin santral ünitesi tamir olmayacak düzeyde yandı.
elimde gayet iyi çalışan sensörler bol miktarda var. temiz havada 4.3 m ohm ve amonyak düzeyine göre 3.0 m ohm arası direnç veriyor. s7200 sıemens plc nin anoloğ modülüne, 5 v dc şaseyi anolog modulün - girişine, + ise, direnci amonyak oranına göre değişen sensörden geçirdim.
benim tahminim direnç çok yüksek olduğu için çalışmadı. anolog degerler çok tutarsız. gaz alarm sisteminin yenisi 6000 - 8000 € sıemens plc 1000€. her hangi bir öneriniz varsa denemeye hazırım. şimdiden sonsuz teşekkürler.

2 mikroAmperlik bir sabit akım kaynağını direnç üzerinden geçirip oluşacak 6-8.6V gerilimi okumayı deneyebilirsiniz. Gerçi değindiğiniz gibi direncin yüksek oluşu bir sorun, ama yine de değişken bir gerilim okuyabileceğinizi sanıyorum.

deneme amacı ile şöyle birşey yapabilirsin direnç düştüğünde 3mohm seviyesinde bir röle çektirip röle üzerinden plc ye gerekli gerilim uygularsın

şu anda aklıma gelen bu ama direnç düştüğünde röleyi nasıl çektiricen burası biraz karışık

bozulan sistemi biraz inceledim (bu arada sistem üstünden geçen su borusunun patlaması sonucu ciddi hasar aldı) sensörlerden gelen sinyaller op_amp de karşılaştırılıyor. her sensör için birbirinin aynısı 32 kart var. bu kartlarda oluşan arızaları gidermek kolay. 32 adet sensör kullanmadık bile. ama sistemin beyni sayıla bilecek pencereli tip programlanan 40 pinli çip bulunan bir kart daha var. işte bu kısma bir şey yapamıyoruz. panoyu bir kaç firmaya yolladık. sonuçsuz geri geldi. uzunca bir süredir alarmsız idare ediyorduk. geçenlerdede depoda kaçak oldu ve depodaki işlenmiş satışa hazır tüm malları attık.
sensörleri verimli bir şekilde kullana bilsem plc den çok kolay bir alarm yapabilirim.
yardım etmeye çalışan arkadaşlara tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:
KGSM-IO ürünününe bu sensörü bağlayarak alarm durumunu tanımlayarak istenilen seviyenin üzerine amonyak seviyesi çıkınca SMS attırabilir veya telefon çağrısı yollayabilirsin.

kolay gelsin

herkeze merhabalar. elektronik konusunda birazcık yardıma ihtiyacımvar.
büyük soğutma tesislerinde kullanılan, tehlikeli bir gaz olan amonyak kaçaklarına erken mudahale etmek için kullandığımız alarm sisteminin santral ünitesi tamir olmayacak düzeyde yandı.
elimde gayet iyi çalışan sensörler bol miktarda var. temiz havada 4.3 m ohm ve amonyak düzeyine göre 3.0 m ohm arası direnç veriyor. s7200 sıemens plc nin anoloğ modülüne, 5 v dc şaseyi anolog modulün - girişine, + ise, direnci amonyak oranına göre değişen sensörden geçirdim.
benim tahminim direnç çok yüksek olduğu için çalışmadı. anolog degerler çok tutarsız. gaz alarm sisteminin yenisi 6000 - 8000 € sıemens plc 1000€. her hangi bir öneriniz varsa denemeye hazırım. şimdiden sonsuz teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri