Amonyak Gazı İle Soğutma Sistemleri Hakkında Merak Edilenler!

kahraman 77

Paylaşımcı üye
Selam arkadaslar fabrİkamizin sogutma sİstemİ amonyak gazi İle yapilir.bu konuda sormak İstedİklrİnİzİ seve seve cevaplarim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hocam görmediğim ama merak ettiğim bir şey.
Amonyak sirkülasyonunu merak ediyorum mesela.
neden ve nasıl sistemlerde tercih edilir.
yani şöyle kabaca bi çalışma prensibini anlatırsanız kendi adıma çok memnun olurum.Hele hele şemalı anlatırsanız dadından yinmez:)
Ben bu amonyakla soğutmayı hep araçlarda motoru soğutmak için düşünmüşümdür(soğutma suyunu soğutarak tabii) Ama bilgi olmayınca olmuyor tabii

arkadaşım merhaba bu amonyaklı soğutma sistemini soğuk hava üretmek için kullanabilirmiyiz,
örneğin boruların içinden sıcak buhar geçen bir düzenek var biz fan ile bu boruların üzerine hava vererek buharı yoğunlaştırıp su haline getirmeye çalışıyoruz diyelim. dolayısı ile boruların üzerine ne kadar soğuk hava verirseniz yoğunlaştırma verimi o kadar artıyor. bu işte bize yararı olurmu. yarıçapı 2,5m çapı 5m olan büyük bir fan var ortam havasını alıp boruların üzerine veriyor. böyle büyük bir sistemde amonyakla, fanın çektiği hava soğutulabilirmi. teşekkürler.

arkadaşlar amonyak gazın sirkilasyonu emdirilerek likit halden gaz haline donusmesiyle soguma yapar
buda gazın serbest kalması demektir.gaz ne kadar genişlerse o kadar sogutma iyi olur.genelde dondurulmus gıda fabrikalarında kullanılır -40 dereceye kadar sogutma yapabilirsin.Amonyak gazı arabalarda sogutma için kullanamassın bunun için komprasor gerekir he fron gazı olabilir.belkide ama araba motorunun dokum gövdesini bu sisteme göre ayarlaman gereki maliyet daha palı olabirilir.

Hocam soğutma suyunu soğutarak diye belirtmiştim ama.Siz nasıl sirkülasyon yapıyorsunuz,kompresörle mi?

sayın kerten kelebek sıcak boru hatlarını sogutmak için kondes sistemini uygulasan bence daha iyi olur
sıcak buhar hattını ince borulara ayıracaksın bu boruların ustune su fiskiyeleri koyacaksın alta bir su deposu birde su pompası birde ısınan suyu ısıtmak için fan gazını yogunlastırabilirsin bizim sistemde de gazın basıncını ve harareti düşürmek için kullanıyoruz.

kahraman 77 ' Alıntı:
arkadaşlar amonyak gazın sirkilasyonu emdirilerek likit halden gaz haline donusmesiyle soguma yapar
buda gazın serbest kalması demektir.gaz ne kadar genişlerse o kadar sogutma iyi olur.genelde dondurulmus gıda fabrikalarında kullanılır -40 dereceye kadar sogutma yapabilirsin.Amonyak gazı arabalarda sogutma için kullanamassın bunun için komprasor gerekir he fron gazı olabilir.belkide ama araba motorunun dokum gövdesini bu sisteme göre ayarlaman gereki maliyet daha palı olabirilir.
selam arkadasım bende lezita fabrikasında sogutma bolumunde amonyaklı merkezi sogutma sistemi ile çalışıyorum.... biz amonyak ile - 40 dereceye kadar sogutma yapıyoruz 6 adet 350 kw kompresör ilee yaklaşık 25000 metre kare yeri soguturyoruzz bilgi paylaşımı için mail adresimi veriyorum **************

Lütfen forum kurallarını okuyunuz. Mail adresi vermeyiniz.
Düzenleme :Mustak

medusa kurulu gucunuz kaç kw birde firma ismi neyd bizim NAMSAL GIDA

sayın medusa bir şey sorucacaktım sizdeki komprasorler grasso vidalı compac mı yüksek ve alcak basınclı bir arada olan komprasorlermi var bizdede bir tane var ondan 200 kw alcak basınc için 160 kw yüksek basınc için ama biz onu kullanmıyoruz. bizdede yüksek basıncda pistonlu 911 200 kw, 611 160 kw,411 75 kw var alcak basınc da 2 adet 911 45 kw 3 adet 611 45 kw iki tane vidalı s6 75 kw koparsörler bulunmaktadır. sizin tesisi SİS-TEK fırmasımı kurdu kaç senelik firmasınız benim profilimde mail adresim yazıyo eklerseniz sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri