Amfinin power ledi yanıyor ses gelmiyor

5532 nin 4 nolu bacağında şaseye göre -15V 8 nolu bacağında da şaseye göre +15V civarı voltaj olmalıdır.
AYRICA:
Bu tür cihazlarda mosfetlerden birisi bile yanmış olsa aynı kattaki tüm mosfetler değiştirilmelidir.
Mosfetlerin sürüldüğü bölümler de önemlidir.
Abi pwm modülünü söktüm bu isaretlediklerim lineer voltaj regulatoru mü yoksa bcx serisi transistorlerler mi en ustteki AG kodlu internetten arattim sot89 kilifinda iki farkli component cikti alltaki de DK kodlu ondada iki farkli sot89 kilifinda component cikti eger AG olan transistorse pnp datasheetine baktim emiter ile kollektor degerleri ayni cikiyor DK transistor ise npn emiter 1290 kollektor ise 868 deger gosteriyor

Ekli dosyalar

• mir_20220527_235633.jpg
    mir_20220527_235633.jpg
    628.3 KB · Görüntüleme: 10
Onlar o şekilde ölçülmezler.
Bir transistörün ölçüm tekniği devrede iken sadece voltaj kontrolü ile yapılabilir.
Temel olarak bacaklar arası kısa devre ise aynı voltaj görülür. Bacaklar arası gerilim farkı büyükse devredeki bağlantıya göre yarı iletkenin özelliği ortaya çıkar.
En önemlisi ise BE voltajıdır. Bu voltajın her durumda çalışan bir transistör ise 0.7V civarı olması gerekir. Keza kollektörüne uygulanan voltaj da besleme gerilimine eşdeğer voltaj olacaktır.
Bu yarı iletkenler bir lineer voltaj regülatörü ise zaten bir ucu giriş diğer ucu çıkıştır.
Bağlantı ve besleme gerilimi doğrultusunca rahatlıkla ölçülebilir.
Örneğin o elamanların 7805 voltaj regülatörü olduğunu düşünürsek. Bir ucunda 15V civarı gerilim, diğer ucunda da 5V olması gerekir. Giriş 15V çıkış ta 15V ise o zaman aksaklık aranılmalıdır.

Onlar o şekilde ölçülmezler.
Bir transistörün ölçüm tekniği devrede iken sadece voltaj kontrolü ile yapılabilir.
Temel olarak bacaklar arası kısa devre ise aynı voltaj görülür. Bacaklar arası gerilim farkı büyükse devredeki bağlantıya göre yarı iletkenin özelliği ortaya çıkar.
En önemlisi ise BE voltajıdır. Bu voltajın her durumda çalışan bir transistör ise 0.7V civarı olması gerekir. Keza kollektörüne uygulanan voltaj da besleme gerilimine eşdeğer voltaj olacaktır.
Bu yarı iletkenler bir lineer voltaj regülatörü ise zaten bir ucu giriş diğer ucu çıkıştır.
Bağlantı ve besleme gerilimi doğrultusunca rahatlıkla ölçülebilir.
Örneğin o elamanların 7805 voltaj regülatörü olduğunu düşünürsek. Bir ucunda 15V civarı gerilim, diğer ucunda da 5V olması gerekir. Giriş 15V çıkış ta 15V ise o zaman aksaklık aranılmalıdır.
Tamam abi anladım enerji varken olcüm yaparak anlayabilirsin diyorsunda Pwm modulu devreye dikine takılıyor önünüde bobin kapatiyor calisma alani yok oluyor problarla calisma sansim yok yani

Ekli dosyalar

• 16536902238366084099556916963874.jpg
    16536902238366084099556916963874.jpg
    410.3 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06