Amfi trimpot

Copper23

Üye
Resimdeki ürünü aldım 12v ile çalıştırmak istiyorum üzerindeki trimpot (sanırım) ne işe yaradığını anlamadım üzerinde ayar yapmak gerekiyor mu?

Ekli dosyalar

• DSCN0004.JPG
    DSCN0004.JPG
    318.1 KB · Görüntüleme: 21
  • DSC_0005.JPG
    DSC_0005.JPG
    538.2 KB · Görüntüleme: 22
  • DSC_0007.JPG
    DSC_0007.JPG
    444.6 KB · Görüntüleme: 22
Amfinin sükunet akımını ayarlamaya yarayan trimpot olabilir.

Amfinin sükunet akımını ayarlamaya yarayan trimpot olabilir.
12-30V güç girilebiliyor amfiye 12v ile kullanacağım giriş voltajıyla alakalı bir durum değil değil mi?
Direkt 12v girip kullanabilirmiyim?

12-30V güç girilebiliyor amfiye 12v ile kullanacağım giriş voltajıyla alakalı bir durum değil değil mi?
Direkt 12v girip kullanabilirmiyim?
Merhaba, anfi devresini nereden aldınız? Eğer internet sitesinden aldıysanız sitenin linkini verin, bir bakalım.

sayın kesmezin dediği gibi çıkış transitörlerin eşit yükte kalması için bias ayarı (sükunet akımıda denilebilir) imalattan sonra ayarlanır daha sonra transistörlerde bir anormallik olmayıncaya kadar yani yanma kazanç değişimi aşırı yüklenme vs bu ayar oynanmaz diye biliyorum.

Merhaba, anfi devresini nereden aldınız? Eğer internet sitesinden aldıysanız sitenin linkini verin, bir bakalım.
1969 TIP41C

sayın kesmezin dediği gibi çıkış transitörlerin eşit yükte kalması için bias ayarı (sükunet akımıda denilebilir) imalattan sonra ayarlanır daha sonra transistörlerde bir anormallik olmayıncaya kadar yani yanma kazanç değişimi aşırı yüklenme vs bu ayar oynanmaz diye biliyorum.
Ayar bozuksa transistörler yanabilir mi yani?

Yukarıda arkadaşın dediği gibi bir şey olması lazım. Oynanmaması gereken bir şey galiba. Arkadaşın demek istediği şey, eğer olur da transistörlerden biri bozulursa, onun için yeniden ayar yapılması lazım.

Ayar bozuksa transistörler yanabilir mi yani?
pat diye yanmaz ama ses bozuk çıkabilir transistör/ler ısınabilir dengesiz ısı oluşabilir bunlar olası ihtimaller.mümkünse bu trimpotu kurcalamayın.

Yukarıda arkadaşın dediği gibi bir şey olması lazım. Oynanmaması gereken bir şey galiba. Arkadaşın demek istediği şey, eğer olur da transistörlerden biri bozulursa, onun için yeniden ayar yapılması lazım.
doğru yazmışsınız.

Kuvvetle muhtemel amfinin sabit akım çekmesi istenen transistör benzeri kritik parçaları için akım kalibrasyon ayarının bir defa yapılıp sürekli sabit bırakılması içindir. Teknik özellikler kısmında bununla ilgili olarak örneğin çıkıştaki ses ayarı gibi vb. ifadeleri yer almıyorsa eğer bu ayarlara dokunulmaması gerekiyor. CRT (tüplü) TV'ler içinde ekran boyutunu (yataydan ve düşeyden) ayarlayan ve fabrikaca ayarlanıp bırakılan bazı trimpotlar gibi. Çünkü yeniden ayni ayarı yapılırken bu işlemlerde kullanılan bazı özel cihazlar da gerekebilir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri