Amfi Ses Sorunu

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Bir tanıdığım benim hobi olarak elektronikle uğraştığımı bildiğinden, bozulan daha doğrusu bozduğu Premier marka amfisine bir bakmamı istedi. Arkadaş temassızlık olduğunu düşünerek pense ile sokete it - çek yapacakken bir yerlerde kısa devre yaptırmış ve görselde de belirttiğim ve değiştirdiğim TDA2030A lardan birisini patlatmış (parçalanmış resmen).

Patlayan TDA2030A yı değiştirdim ama yine de amfi kısmından çok çok az bir ses geliyor. Bu arada görseldeki 7809 çok ısınıyor. TDA2030A ların bağlı olduğu soğutucu da epey ısınıyor. Soğutucudan ayırıp kısa süreli enerji verdiğimde de bunların birkaçı çok ısınıyor ve amfi korumaya geçerek kendiliğinden kapanıyor.

TDA2030A ların hepsini diyot kademesinde ölçtüm ve yeni aldığım ile aynı sonuçları verdi.

Başka kırılan patlayan parça yok. Diyotlar ve dirençler sağlam. Zener diyotlar da sağlam ama sadece 7809'un önündeki değil görsele gore altindaki bir adet 5V1 zener 3.8 volt veriyorç O dikkatimi çekti. Bekli de normaldir. Bilemedim.

Teşekkürler.

20201021_222212.jpg

Son düzenleme:
yeni aldığınız entegreler patates baskı olabilir. çinliler bu entegrede çok yapıyor bunu. devreye lehimlemeden önce datasheetine bakarak öyle ölçüm yapmakta fayda var.

yeni aldığınız entegreler patates baskı olabilir. çinliler bu entegrede çok yapıyor bunu. devreye lehimlemeden önce datasheetine bakarak öyle ölçüm yapmakta fayda var.

Dirençnet ten aldim ama kul yapisi olabilir de. Hepsini söküp datasheete gore bir daha bakacagim.

TDA2030A larin hepsini söktüm ve verdim enerjiyi ama yine de 7809 da aşırı ısınma devam etti. Hepsini kontrol ettim. Saglam görünüyor ama yine de o aldığımdan biraz şüphelendim. Öte yandan anfiden ve deneme amaciyla bağladığım bir hoparlörden son kademede az bir ses geliyor. Bu esnada tda ların soğutucusu da hatiri sayılır derecede ısınıyor. Arastirmaya devam

TDA2030A larin hepsini söktüm ve verdim enerjiyi ama yine de 7809 da aşırı ısınma devam etti. Hepsini kontrol ettim. Saglam görünüyor ama yine de o aldığımdan biraz şüphelendim. Öte yandan anfiden ve deneme amaciyla bağladığım bir hoparlörden son kademede az bir ses geliyor. Bu esnada tda ların soğutucusu da hatiri sayılır derecede ısınıyor. Arastirmaya devam

Tda2030 ları söküp yaptığınız testte 7809 ısınıyor? Bu durum normal mi degilmi bu testte entegreler sökülü iken 7809 cikis gerilimi ne idi? Gerilim dusumu var ise ya 7809 arizali yada beslediği yerde kisa devre var.

Tda2030 taktığında ses az geliyor konusu ise bağlantıları yapip ses sinyalini verdiğinde tda2030 ün besleme gerilimini ölçtünüz mu?

Aynı gerilimi yani tda entegrelerin besleme gerilimini entegreler sökülü iken ölçüp karşılaştırmak lazim.

Isınma bir miktar besleme devresindeki dogrultma diyotlarinin ac kaçırması sonucuda da oluşabilir.

Kart uzerinde tda entegreler sokulu iken baska ısınan parca varmi?

Birde devre uzerinde dijital volume kontrol entegresi var. Bu entegre arizali ise ondan dolayi ses az geliyor olabilir. Ama bu durum tda entegresinde ısınmaya neden olmaz.

Kolay gelsin.

Ayrıca zener 7809 un önünde mi arkasında mı, ona göre devreden çıkarıp çıkarıp ısınma durumunu kontrol edin. Hatta zeneri dışarda test edin derim. 12v kaynağa 1k direnç sanırım yeterli olur.

7809 isinmasina ragmen 9.09 volt veriyor.

Tda lar 37 volt

Baska ısınan parça yok.

@by lent hocam Zener diyotu da devreden çıkarıp ölçtüm ve saglam çıktı.

@serkan_48 hocam dijital volume kontrol entegresinde sorun olabilir gibi gorunuyor. Masrafi artacak gibi o yüzden sahibine (arkadasa) sormak uzere şimdilik bir kenara ayırdım.

Herkese tesekkur ederim.

Diyot kademesinde TDA2030'u ölçünce 0.5 volt ila 0.9 volt almak gerekiyormuş. 3 numaralı uç test edilmiyor.

Ya da tek bir yonga ile deneme devresi kurulabilir.

Bir de benim anladığım kadarıyla bu yonga işlemsel yükseltece benziyor.

Bu devrede de kuvvetlendirici olarak kullanıldığını düşünürsek eviren ve evirmeyen uçları arasındaki gerilimin birkaç mV olacağını tahmin ediyorum.

Bir de dikkat ettiyseniz paylaştığınız resimde sol alt köşede 1N4001'in altında yanmış dirence benzer bileşenler var.

Yongaları soğutucuya bağlarken termal macun kullanmak da düşünülebilir.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri