Amfi-hoparlör paralel ve seri bağlantısından anlayan arkadaşlar?

sorum çok net aslında. iki hoparlör rmsleri toplamı amfinin çıkışına denk olursa yanmaktan kurtulurl

• evet amfinin çıkışı hoparlörün rmsini aştığı için yanar

Oy: 0 0.0%
  • hayır oluşan 280 rms lik amfinin gücünü 2 adet 140 rmslik oval dengeldiğinden ovaller yanmaz

Oy: 1 100.0%

• Kullanılan toplam oy
    1
Amfi fiziksel şekle bakmaz direnç olarak algılar, paralel direnç devresi hesabı yapacaksınız.

Amfi fiziksel şekle bakmaz direnç olarak algılar, paralel direnç devresi hesabı yapacaksınız.
amfi olaya nasıl bakarsa baksın amfiden yana sıkıntı yok. ben 140 rms ve 4 ohmda çalışacak hoparlörlerin akıbetini merak ediyorum sonuçta iki hoparlör paralel olarak bağlandıktan sonra amfi hoparlörün üzerindeki yazılı kapasitesini aşan bir rms vermeye başlayacak. işi karışıran ve beni merakta bırakan husus amfinin kaç ohm olacağı veya amfinin kapasitesi değil,.. paralel olarak yapılan bağlantıdan sonra hoparlörlerin nasıl davranacağı. amfiden gelen 140 rmsten sonraki seviyelerde hoparlörler yanar mı konumuz bu. paralel direnç vs hesaplamalardan çıkacak sonuca şimdiden okeyim. hoparlörler ne olacak meselem bu?
daha iyi örnekle bir aracınız var aracın kasasını 1 tondan 2 tona çıkarmak istiyorsunuz bu değişiklikten sonra lastiklerin ne durumda olacağını soruyorum. eğer iki aracı komple birbirine bağlarsanız kasa ağırlığı partikte değişse bile uygulamada teker sayısı da artacağı için teker üzerine düşan ağırlık değişmeyecektir. paralel bağlanan hoparlörlerde de böyle mi olacak. her hoparlör 140 rmsin üzerinde herhangi bir bir güce maruz kalacak mı

Araba ornegi güzel buradan gidelim. Max rms degerini arac sase agirligi olsun. Mevcutta 4 teker var dolayisiyla duz mantikla her tekere esit yuk biniyor. siz paralel teker koyarak arac sase agirligini artirmiyirsunuz. Toplam arac agirligi baska sase agitligi baska kafaniz burada karisiyor oncelikle bunlari ayirt edin. Paralel koydugunuz ayni esit teker agirligi dagitir tek tekerin karşılaması gereken yuku yariya boler.

Olayi hoparlor degi de lamba olarak ele alalim. 12v 3A guc kaynagina 12v 35w 2 ampulu paralel bagladik. Sonuc ne olur demekten farksiz. Lambalara ayni guc gelecek fakat tek lambanın 2 kat isigi verecek limitinde kullanilmadiklarindan omurleri de tekine gore daha uzun olacak.

Son düzenleme:
Araba ornegi güzel buradan gidelim. Max rms degerini arac sase agirligi olsun. Mevcutta 4 teker var dolayisiyla duz mantikla her tekere esit yuk biniyor. siz paralel teker koyarak arac sase agirligini artirmiyirsunuz. Toplam arac agirligi baska sase agitligi baska kafaniz burada karisiyor oncelikle bunlari ayirt edin. Paralel koydugunuz ayni esit teker agirligi dagitir tek tekerin karşılaması gereken yuku yariya boler.

Olayi hoparlor degi de lamba olarak ele alalim. 12v 3A guc kaynagina 12v 35w 2 ampulu paralel bagladik. Sonuc ne olur demekten farksiz. Lambalara ayni guc gelecek fakat tek lambanın 2 kat isigi verecek limitinde kullanilmadiklarindan omurleri de tekine gore daha uzun olacak.
hocam sağl teşekkür ettim. 4 ohmluk 140 rms hoparlörler, toplam rmsleri 280 olarak görünüyor diye 2 ohm/280 rms amfiye uygun olmayacağını sanmıştım. aynı iki çocuğun yumruk şiddetleri toplamı 100 kg olsa bile 100 kg da kırılan tahtaya aynı anda vursalar bile asla kıramayacakları gibi.. çünkü tahta belirli bir birim alana tek seferde 100 kg darbe alırsa kırılıyor. yoksa diğer mantıkla bebek de 1 kg şiddetinde 100 kere vurduğu takdirde tahtayı kırar. neyse öğrenmiş oldum. açıklamalarınıza dayanarak 140 rms 4 ohm hoparlöre 2 seri ve 2 paralel bağlanmış 35 wattlık 4 ohm hoparlör eşit dersem hata etmemiş olurum değil mi, eğer eşitse ve hoparlörlerin aynı marka olduğunu varsayarsak uygulamada ses şiddeti bakımından bir fark hissedilir mi?

Onceki mesajda dedigim gibi olay direnc davranisindan farksiz, sorulari ornekleri cesitlendirmeniz yerine devre formullerine hatta ohm kanununa bakiniz herkesin anlayacagi dilde ornekler anlatimlar nettw mevcut. Denemeler de yapabilirsiniz hoparlor pahali veya bulunmayabilir anlarim, bu yuzden lamba ile modelleyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri