Amfide taş dirençlerin yanması

sellcukk

Üye
ARKADAŞLAR HERKESE İYİ GECELER ÖNCELİKLE. ELİME BİRAZ ESKİ Bİ AMFİ GEÇTİ5 GİRİŞ MONO ÇIKIŞ VEREN BASİT BİR DÜZENEĞİ BULUNAN Bİ AMFİ. İÇİNİ AÇTIM BAŞTA VE DEVRESİNDE BULUNAN SİGORTALAR YANMIŞTI. DENEME AMAÇLI 2 ADET TELLE SARDIM VE TEKRAR DENEDİM. VE TAŞ DİRENÇLERİN YANDIĞINI GÖRDÜM. TAŞ DİRENÇLERİ DEĞİŞTİRDİM YENİLERİNİ TAKTIM VE YİNE AYNI ŞEKİDE OLDU. TAHMİNİME GÖRE BİYERİNDE KISA DEVRE VAR FAKAT SİZCE BUNUN BAŞKA BİR NEDENİ OLABİLİRM?İ

220 vac'den faz kaçağı yanlışlıkla örneğin toprak hattından bu devreye direk gelmişse mutlaka amfi entegresi içten bozulmuştur.Datasheetinden bu entegrenin bacak değerlerini öncelikle iyi inceleyip sağlamlığını (Gerekirse entegreyi pcb'den tam sökerek,Vg giriş gerilimini vererek,vb.) tam teyit etmek de gerekli.Bence sigortayı içten kısa devre olan bu ses entegresi (OPAMP) attırmış da olabilir,naçizane kanaatime göre de.Çünkü kendi başıma da pc'nin ses kuvvetlendiricili stereo hop.çıkışı kuvvetlendiricisinde gelmişti,buna dayanarak söylüyorum.

Entegre sağlamsa eğer elektrolitik kond.leri devreden tam ayırıp (Bir bacağı ayırıp da olur) avometreyle tek tek ve kaç adet varsa eğer hepsini kısa devre var mı diyerek ölçmeniz lazım.Bir tanesinde faz kaçağı ile bir kısa devre içten varsa sistemdeki (Devredeki) bu cam sigortayı mutlaka attıracaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bize özgü anlayıştır zaten bi sigorta atmıştır değiştir devam et ... dakkalık iş, 5dk yapıver nolacak! Sigorta da atar lakin çok nadir durumlarda, öncelikle arızalı elemanın tespiti onarımı gerekli. Bu arada yanan dirençler de arıza sebebi değil düşük omajlı olduğundan sigorta olmayınca sigortalı eleman olmuş :).

220 vac'den faz kaçağı yanlışlıkla örneğin toprak hattından bu devreye direk gelmişse mutlaka amfi entegresi içten bozulmuştur.Datasheetinden bu entegrenin bacak değerlerini öncelikle iyi inceleyip sağlamlığını (Gerekirse entegreyi pcb'den tam sökerek,Vg giriş gerilimini vererek,vb.) tam teyit etmek de gerekli.Bence sigortayı içten kısa devre olan bu ses entegresi (OPAMP) attırmış da olabilir,naçizane kanaatime göre de.Çünkü kendi başıma da pc'nin ses kuvvetlendiricili stereo hop.çıkışı kuvvetlendiricisinde gelmişti,buna dayanarak söylüyorum.

Entegre sağlamsa eğer elektrolitik kond.leri devreden tam ayırıp (Bir bacağı ayırıp da olur) avometreyle tek tek ve kaç adet varsa eğer hepsini kısa devre var mı diyerek ölçmeniz lazım.Bir tanesinde faz kaçağı ile bir kısa devre içten varsa sistemdeki (Devredeki) bu cam sigortayı mutlaka attıracaktır.Kolay gelsin.
ÖNCELİKLE İLGİLENDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. FAKAT ENTEGRE YOK AMFİDE. 2 ADET TRANSİSTÖR VAR ( 2N 3055 ) BU TRANSİSTÖRLERİ İPTAL ETTİĞİMDE BİR SIKINTI YOK. FAKAT
TRANSİSTÖRLERİ DEVREYE BAĞLADIĞIMDA DİRENÇLERDEN DUMANLAR ÇIKIYOR. AYNI ZAMANDA ÇIKIŞ TRAFOSUNA GİDEN KABLOLARI İPTAL ETMEM DE İŞE YARAMIYOR TAŞ DİRENÇLER KIZARMAYA DEVAM EDİYOR. KISA DEVRE BULAMADIM YA DA AĞRIZALI Bİ ELEMANA ULAŞAMADIM..

Transistor ölçülmüyor mu? DMM yok mu? Büyük harfle mesaj yazma!

Transistörlerle soğutucu arasındaki yalıtkan malzemede problem olabilirmi?

Amfi çıkışında kısmen de olsa bir kısa devre bulunup,bu hop. kablolarına gitmeden önce varsa veya hop.lere gitmeden önce,bu kabin içinde bir hop.kombinezon devresi cross-over'lı (frekans ayırıcı) olup da içten bir kısa devresi (Örneğin kutupsuz elektrolitik kond.lerinde vb.) varsa veya bir transistör içten kısa devreyse bu taş direnç bu nedenle (devrede seri olup aşırı akım sınırlamalı görevliyse) bu aşırı geçen akımla ısınıyor da olabilir.

Sn. by lent'in ifade ettiği üzere bu arızalı elemanı iyice araştırıp mutlaka da bulmanız lazım.Transistörlerin üzerindeki rakam/harflere tam bakıp datasheetinden tipini tam öğrenip ölçümü de ona göre yapmanız lazımdır.Özellikle mosfet mi,güç transistörü mü (bi polar transistör mü,vb.) hangi tipse onu önce tam ortaya çıkarın ve onları daha bilinçlı ve doğru olarak ölçün.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Transistörlerle soğutucu arasındaki yalıtkan malzemede problem olabilirmi?

Olabilir,yalıtkan termal ped tam yırtılmışsa,dağılmışsa bunu yenisiyle değiştirmeniz çok iyi olur,hiç olmazsa aklınızda bir soru işareti de hiç kalmamış olur.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri