amator cnc router problemler

Selamün aleyküm ustalar
Elektrik elektronik alanlarında uğraş veriyorum boyumu aşan bi işe kalkıştım hiç anlamadığım şeyler bunlar ama napalım girdik bikere
elektronik kart çizimi yapmak için masa üstü basit cnc yaptım ama çok fazla sorunum var yardımcı olursanız sevinirim
eksen ölçüleri x=10cm y=45cm z=60cm
3 eksende de 57hs22 step motor ve CWD556 step motor sürücüsü ve 3 eksen akz 250 usb kontrol kartı var
İş mili ise dremel hobi matkaplarından bazende permanent kalem takıyorum
hareket aktarımı da x ekseni çap12 lineer rulman, mil ve metrik 8 gijon y ekseni çap12 lineer rulman, mil ve metrik 10 gijon z ekseni ise lineer ray, araba ve metrik 10 gijon var. gövde ise MDF LAM dan yapıldı.
kontrol programı olarak ta mach3 kullanmaya çalışıyorum. hani kıt kanaat derlerya

sorunlarım şunlar

çizimi başlatıyorum acil stop basıp mach3 reset leyip tekrar start verince bazen kaldığı yerden başlıyor çoğu zaman adım atlıyor

geniş çaplı daire çizmek istesem çizginin başlangıç noktası ve bitiş noktasını hiç bi zaman birbirini tutmuyor
üst üste daire çizmek istesem ne tarafa kaydığı belli olmayan spiral açığa çıkıyor

aynı çizimi üst üste çizemiyor kesinlikle ya başlangıçta yada çizimin ortasında kaymalar yapıyor

gijonla hareket aktarmak çok sıkıntılı ve yavaş. yukarıdaki sorunları çözebilirsem vidalı mile çevirmeyi düşünüyorum
IMG_20150116_171407.jpg
IMG_20150116_171425.jpg
IMG_20150116_171520.jpg

Öncelikle elinize sağlık, gijon ucuz ve basit bir yöntem olmakla birlikte ne yazıkki boşluk yaratan bir sistem. Mesela aynı eksende ileri geri yaptığınızda aradaki boşluktan dolayı step atlamasa bile bu boşluk ona step atlattıracaktır.
Kesm çözümü için hatveli mil ve somun kullanımıdır.
Ayrıca daire çiziminde elips bir sonuç alıyorsanız mutlaka eksen kalibrasyonlarını elektronik kumpas ile yapınız.

Stepper ayarların yanlış onı düEltmeliain bise ivmeler çok yüksek yada step motor sürücğnün jumperleri ayarsız bunları kontrol et

gijon boşluklarını kendimce çözüm üretim iki somunu aralarında 0.75mm parça koyarak birbirine kaynattık ve vida ile sabitlemek için delikli pabuç kaynattık fabrikadaki usta sanki lehim yapıyomuş gibi kaynak yapıyor çok yetenekli.
step sürücünün dip siviçleri 0 yani 1 pals üretildiğinde motor 1.8 derece açı yapıyor motor 200 step de tam tur yapıyor geriye kalan hesaplar ben tam olarak bilmiyorum cnc parçaları nı temin ettiğim şirketteki teknikere sormuştum ayarları nasıl hesapladı bilmiyorum

esneme yokmu makinada hiç ,bende plywood kullandım çelik köşebent destek atmama rağme hala esner diye korkuyorum 24000 devirde.

esneme yokmu makinada hiç ,bende plywood kullandım çelik köşebent destek atmama rağme hala esner diye korkuyorum 24000 devirde.

ahşap aksamda esneme tabiki var ama ben iş miline kalem takıyorum sürtünme ve zorlanma minimize bu sebeple olsa gerek esneme ile karşılaşmadım

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri