Amatör CNC Router Zorlanma ve Ses Prob.

Sorunu anlayabilmek için pratik çözüm, bir tanıdığınızda varsa farklı bir motor ve sürücü ile test etmek olabilir. Diğer kısımları aynı tutarak sadece farklı motor ve sonra farklı sürücü bağlanarak denenebilir.

Sürücüleri değiştirmek zorunda kalırsanız TB6560 yerine, daha gelişkin ve yurtdışı fiyatı uygun olan tekli TB6600 sürücülerden almanızı öneririm.

Son düzenleme:
Kod yükleme yaptıktan sonra makine sorun yaşıyor ise 2 sebebi olur.

1. Bilgisayarını değiştir.

2. Anakart kaliteli kullan

Sorunun mutlaka çözülür....

Step motor ve sürücü kartını tedarik ettim forum üyelerinden olan Aşkın Bey'den. Bu haftasonu deneme yapacağım. Yalnız yüksek hıza çıkardığımda motor akım değerlerine baktım 1-2 amper arasında olduğunu gördüm. Motorlarım 3a e kadar akım çekebiliyor, demek ki motorda zorlanma yok. Ayrıca mach3 te otomatik step per ayarı için bir yer var. Oraya örneğin 50 cm yazdığımda makinada hiç bir problem olmadan ve hiç zorlanmadan hareket edebiliyor.
Haftasonu motor, sürücü ve mach3 için denemeler yapacağım inşallah bulunur problem. Şuan 500 mm/dk da işliyorum bunu 2000mm/dk çıkarırsam süper olur :)

6000 mm / dakika çıkabilir. Yanlız kendinden sürücülü TB vazgeçin 3 adet cwd556 sürücü bir adet akz250 kart güç kaynağı 48 volt PC çok kötü olmaz ise 3 eksen simültane 6000 görür
Motorlar mekanik fena değil.

Ben 3 adet TB6600 sipariş edecektim ayrı suruculu ana yanlış bir karar mı olur?

Az önce Yeni bir TB6560 ve farklı motorlarla deneme yaptım fakat sorun devam ediyor. Artık bilgisayardan şüpheleniyorum çünkü fi tarihinden kalma LPT portlu bilgisayarım var belki de yeterli pulse gönderemiyordur. USB li kontrol kartı almaya karar verdim böylece yeni sağlam bir bilgisayarla da kullanabilirim diye düşünüyorum. Malum LPT artık tarih oldu. Sinan hocamın dediği kartlara baktım 1000 TL yi geçiyor kart ve sürücüler. TB6600 ın şöyle bir kiti var aliexpress te acaba işimi görür mü?

https://tr.aliexpress.com/item/CNC-...lgo_pvid=0bebe508-a366-4c06-86e1-7c6848087467

6000 mm / dakika çıkabilir. Yanlız kendinden sürücülü TB vazgeçin 3 adet cwd556 sürücü bir adet akz250 kart güç kaynağı 48 volt PC çok kötü olmaz ise 3 eksen simültane 6000 görür
Motorlar mekanik fena değil.

CWD556, daha ucuzu yoksa Şahin Rulman'da 40$. 50 VDC olduğuna göre yaklaşık max 40 VDC beslenmeli, 4 amper RMS (5.6A max) motorlar için uygun, 1/256 micro stepping değeri daha iyi.
TB6600 ise 1/16 micro stepping dışında, yine 4 amper RMS (5A max) 40 VDC, fiyatı kargo dahil 6.20$.

https://tr.aliexpress.com/store/pro...00001730872.html?spm=2114.12010612.0.0.RbmPHV

Değerlendirmek için kalite unsuru da önemli. Elektronik ve yazılım motorun daha verimli sürülmesinde etkili. Benim iki sürücüyü karşılaştıracak kadar bilgim yok, olan arkadaş varsa yararlı olacaktır. Fiyat ve kaliteyi birlikte değerlendirmek gerekir.

USB li kontrol kartı almaya karar verdim böylece yeni sağlam bir bilgisayarla da kullanabilirim diye düşünüyorum. Malum LPT artık tarih oldu. Sinan hocamın dediği kartlara baktım 1000 TL yi geçiyor kart ve sürücüler. TB6600 ın şöyle bir kiti var aliexpress te acaba işimi görür mü?

https://tr.aliexpress.com/item/CNC-...lgo_pvid=0bebe508-a366-4c06-86e1-7c6848087467

Adresini verdiğiniz kart da paralel. USB'nin sadece 5V besleme için olduğunu sanırım biliyorsunuz.

Son düzenleme:
Vidali mil bağlantısını sök. Raylarda boşta elle ittir. Zorlanmadan gitmesi lazım. Arabalar, yağlı değilse gitmez. yağla ileri geri hareket ettir. Açılırsa yağsızlıktandır. Açılmazsa parçalar oynamış sök tekrar topla.

Motoru milden kurtardım sonra çalıştırdım motorda anormal bir çalışma var. Cok fazla titriyor ve takılarak hareket ediyor. Hızı yukselttiğimde rotor takılıyor ve donmuyor. Tb6560 a Yeni motor taktım aynı problem ona da gecti. Problem kartta veya bilgisayarda sanırım. Dell 500m laptop var, win7 kurulu. Xp kurulması gerekiyor diye bir yazı okumuştum biryerden. Onu da denicem ama inşallah cozer sorunu. Mach3 lisanslı değil acaba sebebi o olabilir mi?

Dell 500m laptop var, win7 kurulu. Xp kurulması gerekiyor diye bir yazı okumuştum biryerden. Onu da denicem ama inşallah cozer sorunu. Mach3 lisanslı değil acaba sebebi o olabilir mi?

* Mach3 Win7 ile sorunsuz çalışır.
* Mach3'ün çok güçlü bir bilgisayara gereksinimi yok. Mach3 için gerekli min CPU hızı ile kendi bilgisarınızın CPU hızını karşılaştırırsanız belli olacaktır.
* Mach3'ün lisansız olması çalışmasını etkilemez. Sadece, G kod dosyasının 500 satırı geçen kısmını çalıştırmaz.
* Bilgisayarda yüklü yazılımlar (virüs koruma dahil) veya varsa virüs, Mach3'ün çalışmasını etkiliyor olabilir. Forumda tavsiye edilen, Mach3 için kullanılan bilgisayara başka bir yazılım yüklenmemesi hatta internete bağlanmaması.
* Laptop (notebook) bilgisayarların paralel portunun çıkışı 3.3 veya 5 volt olabiliyormuş. Eğer sizinkinin çıkışı 3.3 volt ise sorununuzun kaynağı bu olabilir. Kontrol kartına sağlıklı veri iletimi için 3.3 volt zayıf kalıyor. Forumda bu konuda paylaşımlar var, araştırmanız yararlı olabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri