Alternatore Devir Saati Baglama ?

icazet

Üye
arkadaşlar 126 bis aracım var sulu olandan bi tane devir saati var 10.000rpmli baglantıları yapıyorum yeşili bobinin eksisine baglıyorum motorum neredeyse aley alcakken devir sadece 2000 gösteriyor max 2500oluyor yanlış yani ilk başta 8000rpm bir devir saatinde denememe ragmen sonuc gene aynısı bi arkadaşım elektrikciye götür şarj dinamosunun içine bi diyot atıp sana devir sinyali veren bi kablo çıkarır demişti sanayiyle ugraşmak istemiyorum elektronikten anlarım lehim işleri zaten bende buyrun resimler acilinden olursa çok mutlu olucam..

Ölçü alatlerinin atası galvanometredir. Alternatörün kendi çıkışını bile devir olarak kullanabilirsiniz. Önemli olan husus sizin kadranınızın çalışma gerilimi ve akımlarıdır.
Göstergeniz direk analog sinyal ile mi çalışıyor yoksa harici bir güç beslemesi varmıdır? Türkçesi ya frekans yada EMK ölçüyordur. Frekans ölçüyorsa mutlaka ilave bir güç bağlantısına ihtiyaç duyar.
Alternatörler kendinden doğrultmacı olan parçalardır. Sizede AC bir sinyal lazım ise alternatörün içindeki sargıların çıkışından dışarıya bir uç çıkarmanız lazım ama bu işlemi yaparken göstergenizin çalışma akım/gerilimlerine uygun olmalıdır.

Ölçü alatlerinin atası galvanometredir. Alternatörün kendi çıkışını bile devir olarak kullanabilirsiniz. Önemli olan husus sizin kadranınızın çalışma gerilimi ve akımlarıdır.
Göstergeniz direk analog sinyal ile mi çalışıyor yoksa harici bir güç beslemesi varmıdır? Türkçesi ya frekans yada EMK ölçüyordur. Frekans ölçüyorsa mutlaka ilave bir güç bağlantısına ihtiyaç duyar.
Alternatörler kendinden doğrultmacı olan parçalardır. Sizede AC bir sinyal lazım ise alternatörün içindeki sargıların çıkışından dışarıya bir uç çıkarmanız lazım ama bu işlemi yaparken göstergenizin çalışma akım/gerilimlerine uygun olmalıdır.

gösterge aydınlatması için 2 adet siyah ve kırmızı kablo mevcut

ayrıyetten 3 adette göstergenin çalışması için kırmızı , siyah ve yeşil kablo bulunuyor toplamda 5 adet çıkışı var..teşekkür ederim yani daha basitinden ne yapmam gerekiyor

Alternatörden sinyal alman gerekiyor.
Bağlantı gurupları ve çıkış gerilimleri hakkında bilgim olmadığı için net olarak onu yada bunu yap diyemem.

İkici resimde görülen 3 uçtan birini kullanabilirsiniz.
Diyod tablasından önce faz uçlarından herhangi biri,W ucu olur.

merhaba , alternatorun ıcınde dıs govde uzerındekı sargıların baglı oldugu bır ek var o ek olan yere kabloyu lehım yapıpı uzatın ve deneyın olacagını tahmın edıyorum.kolay gelsın.

merhaba , alternatorun ıcınde dıs govde uzerındekı sargıların baglı oldugu bır ek var o ek olan yere kabloyu lehım yapıpı uzatın ve deneyın olacagını tahmın edıyorum.kolay gelsın.
teşekkürler alternatoru sokersem resimlerini koyarım beraber hallederiz inşallah

4 yıllık bir konuyu hortlatacağım ama ne yerli ne de yabancı kaynaklarda bilgi bulamadım. Ya da tam olarak neyi aratacağımı bilmiyorum. Şimdi yazılanları okuyunca yabancı sitelerde gördüğüm w ucunun alternatörün doğrultulmadan önceki sinyali olduğunu öğrendim. Ufak bir teknem var ve devir saati arızalıydı aldığımda. Elektrik ustası alternatöre Bakım yapmak, diyotlarını elden geçirmek için söküp dükkana götürdü. Getirdiğinde içeriden bir kablo çıkıyordu ve bu devir saati ucu dedi. Şimdi kafamda oturuyor tüm olaylar.
Benim derdim şu : gösterge takımı bozulmasın diye aynı marka ve model devir saati aldım, onda da aynı sorun oldu. KM sayacı normal çalışıyor fakat devir göstergesi azami noktaya gelip dayanıyor ve öyle kalıyor. Km sayacı dijital. Ben yeni devir saati almadan önce ustam elindeki tamamen analog bir devir saatini denedi ve tıkır tıkır çalıştı. Ben bir frekans uyuşmazlığından şüpheleniyorum ama devir saatinin dökümanında teknik bilgi yok, devir sinyali frekans aralığı nedir vs belirtilmemiş.
Bu durumu çözmenin yolu var mıdır yoksa doğrudan devir göstergesini iade edip ustanın elindeki analog saati mi alayım?

bence ustanın elinde anolog olan saati kullanınız

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri