Alternatif akim 220 v uzerinde su isiticisini 2 amper ve 4 ampere sinirlamak

Akıma dayanıklı direnç rezistans işte. Hem akımı azaltıyor hem suyu ısıtmada katkı sagliyor
Teşekkürler hocam ama rezistans işime yaramiyor ben hem makineyi koruyup hemde suyu uzun vadede ısıtmak istiyorum.ornegin bir ışığı çok parlak olmasi yerine loş bir ışığa cevirdigimizde nasilki akimdan kazanç sagliyoruz ayni mantikla yapmak istiyorum.
Derdiniz,sadece ısıtıcıyı çalıştırmak ise,
devreye,akımına uygun seri diyot bağlar-
sanız,daha düşük güçte ( işinize yaryorsa ) ısıtma elde edersiniz.
Evet hocam derdim sadece suyu isitmak ve makinenin zorlanmasini engellemek.her iki kolada mi diyot baglamaliyim ?

Temel elektronik bilginiz varsa,
Uygun güçte "dimmer" hazırlayıp istediğiniz amperde kullanabilirsiniz.
(Çıkma yada ikinci el, 1500-2000w elk.süpürgelerindeki devir kontrol devreside uyarlanabilir)

Teşekkürler hocam ama rezistans işime yaramiyor ben hem makineyi koruyup hemde suyu uzun vadede ısıtmak istiyorum.ornegin bir ışığı çok parlak olmasi yerine loş bir ışığa cevirdigimizde nasilki akimdan kazanç sagliyoruz ayni mantikla yapmak istiyorum.

Evet hocam derdim sadece suyu isitmak ve makinenin zorlanmasini engellemek.her iki kolada mi diyot baglamaliyim ?

Faz üzerine 1 adet koymak yeterlidir.

İlk verilen öneride seri başka bir ısıtıcı kullanmanız zaten seri bir direnç takmanızla tamamen aynı mantıkta. Dirençler de üzerindeki akımını ısıya dönüştürerek atar sizdeki dirençlerin yanmasının sebebi de gücü yetersiz gelmiştir. Açıkçası o güce dayanacak bir direnç bulmak oldukça zor ve pahalı olduğu düşünülürse seri ayrı bir ısıtıcı oldukça mantıklı. Bütün ısıtıcılar birer yüksek watlı direnç ama neden yanmıyorlar su olduğu için içlerinde aşırı ısınmalarına engel oluyor. Seri başka bir ısıtıcı bağlayıp onu da suya attığınızda hem ekstra ısıtıcı sağlam kalıyor kendini soğutuyor, hem de devredeki asıl ısıtıcıya seri bağlanarak devrenin eşdeğer direnci artıyor. V=IxR formulünde R artınca V zaten jenaratörden sabit akımı da düşürmüş oluyoruz. Daha geç kaynar su ama yük bindirmez bu şekilde en azından. Ama siz muhtemelen ocak üstü bir ısıtıcı kullandığınız için bu seçenek pek uygun olmayabilir.

İkinci tavsiyedeki diyot tavsiyesini ben de havyam için ilk bu forumda bir tavsiye alarak öğrenmiştim. Elektronik cihazlar için sağlıklı bir yöntem olmasa da, diyotu bağlama yönünüze göre ki ısıtıcı için hiç fark etmez şekildeki sinüs dalgasının alt yarısını veya üst yarısını iptal etmiş oluyorsunuz. Bu seferde V=IxR formulünde Giriş V si 110 volt oluyor R sabit, akım düşmüş oluyor. İşinize yarayabilir akıma dayanabilecek bir diyot ile.
1614028912849.png

Hurda süpürge kartı bulursanız o hem kolay hem de sağlıklı olabilir. Seçenekler arasında kafanız karıştıysa yardımcı olmak istedim yanlış veya eksik bir kısım varsa ustalarım düzeltsin.​

bu yaptığın kaynak israfı olur ac gerilim de akım sınırlamak için devre yapmak boşa masraf olur piknik tüpü daha ucuza gelir.

İlk verilen öneride seri başka bir ısıtıcı kullanmanız zaten seri bir direnç takmanızla tamamen aynı mantıkta. Dirençler de üzerindeki akımını ısıya dönüştürerek atar sizdeki dirençlerin yanmasının sebebi de gücü yetersiz gelmiştir. Açıkçası o güce dayanacak bir direnç bulmak oldukça zor ve pahalı olduğu düşünülürse seri ayrı bir ısıtıcı oldukça mantıklı. Bütün ısıtıcılar birer yüksek watlı direnç ama neden yanmıyorlar su olduğu için içlerinde aşırı ısınmalarına engel oluyor. Seri başka bir ısıtıcı bağlayıp onu da suya attığınızda hem ekstra ısıtıcı sağlam kalıyor kendini soğutuyor, hem de devredeki asıl ısıtıcıya seri bağlanarak devrenin eşdeğer direnci artıyor. V=IxR formulünde R artınca V zaten jenaratörden sabit akımı da düşürmüş oluyoruz. Daha geç kaynar su ama yük bindirmez bu şekilde en azından. Ama siz muhtemelen ocak üstü bir ısıtıcı kullandığınız için bu seçenek pek uygun olmayabilir.

İkinci tavsiyedeki diyot tavsiyesini ben de havyam için ilk bu forumda bir tavsiye alarak öğrenmiştim. Elektronik cihazlar için sağlıklı bir yöntem olmasa da, diyotu bağlama yönünüze göre ki ısıtıcı için hiç fark etmez şekildeki sinüs dalgasının alt yarısını veya üst yarısını iptal etmiş oluyorsunuz. Bu seferde V=IxR formulünde Giriş V si 110 volt oluyor R sabit, akım düşmüş oluyor. İşinize yarayabilir akıma dayanabilecek bir diyot ile. Ekli dosyayı görüntüle 72051
Hurda süpürge kartı bulursanız o hem kolay hem de sağlıklı olabilir. Seçenekler arasında kafanız karıştıysa yardımcı olmak istedim yanlış veya eksik bir kısım varsa ustalarım düzeltsin.​
Bilgilendirme için teşekkürler.
(Diyot 220v50hz gerilimi, anlattığınız gibi... alternaslardan birini siliyor ve gerilim 220v25hz olarak resintansdan geçiyor. Tıpkı 110v50hz gibi ama 110v değil.
Saniyede 50 kez çalışan direnç 25 kez çalışmış oluyor)

Elinizdeki ısıtıcı kaç kW değerinde?

siz 2 amper diyorsanız ısıtıcınız maksimum 440 watt olmalı.

Ya dimmer gibi bir kıyıcı ile gücü düşüreceksiniz
yada 400 watt lık bir ısıtıcı alıp onunla suyunuzu ısıtacaksınız.

En basit ketıl gibi su ısıtıcılarını düşünürseniz onların gücü bile bu 400 wattın çok üzerinde suyun ısınması için baya beklersiniz.

İkinci tavsiyedeki diyot tavsiyesini ben de havyam için ilk bu forumda bir tavsiye alarak öğrenmiştim. Elektronik cihazlar için sağlıklı bir yöntem olmasa da, diyotu bağlama yönünüze göre ki ısıtıcı için hiç fark etmez şekildeki sinüs dalgasının alt yarısını veya üst yarısını iptal etmiş oluyorsunuz. Bu seferde V=IxR formulünde Giriş V si 110 volt oluyor R sabit, akım düşmüş oluyor. İşinize yarayabilir akıma dayanabilecek bir diyot ile. Ekli dosyayı görüntüle 72051
Hocam teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Simdi ben bunu 2 amperde sabitlemek istiyorum bir tane diyot ile tolerans değerini es geçtim ne kadar akim geçeceği bile meçhul

En basit ketıl gibi su ısıtıcılarını düşünürseniz onların gücü bile bu 400 wattın çok üzerinde suyun ısınması için baya beklersiniz.
Eve gittiğim zaman ölçüp haber ederim hocam.

Hocam dimmerde potasyometre ile olduğundan amper den fayda mi saglanmis olur yoksa yinede o amperi çekip kendisini isitan bir direnç ile mi karşılaşmış oluruz ?
Hocam burada extra bir isitici yapiliyor benim ise istediğim var olan isiticinin amperini sinirlamak.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri