Alternatif Akımda Sinüs Dalgası Nasıl Çalışır.?

Ancak ıslak,nemli bir zeminde veya yere (Betona) tam temas eden sıradan terliklerle,ayakkabılarla yere tam basmışsak ve bir elimizle faz ucunu tam tutuyorsak,bu beton zeminden topraklanma oranında,faz-toprak temasını dolaylı yoldan sağlayarak yine çarpılmış oluruz.Yani çarpılmada (Faz-nötr,faz-toprakla) .

Selamlar, sizden duymak istediğim sadece yukarıdaki kısımdı. Burada anlatmak istediğiniz toprak bildiğimiz toprak değil mi yani toprak hattı falan değil. Öyle ise, bir (veya iki) elimizle faz ucunu tutuyorsak ve ıslak, nemli bir zemine de yalın ayak basıyorsak çarpılmış oluruz. Peki bu nasıl oluyor? Akım saniyenin yüzde biri kadar bir zaman üzerimizden akıp toprağa gidiyor ve sonra yüzde biri kadar bir zaman da topraktan üzerimize ve oradan faza akıyor ama bir kablo olmadığı için transformatöre dönmüyor (yani devre tamamlanmadan çarpma işlemi oluyor!?). Sanırım bunu diyorsunuz ve ben bunu anlamıyorum. Saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
A.selam.Evet,toprak yazan yer aslında zemin (Toprak-zemin şeklinde) ifade edilip denmeliydi,yani zemine bir kablo teması olmadan betondaki (beton,fayans,vb zemin tam yalıtkan değildir,kısmen 230 vac'ye göre bir elektrik geçirgenliği kısmen oluşmaktadır) yalıtkan kısmi elektrik iletkenliğiyle (Binanın altından temel topraklamasından gelen) faza değen elimizle yere (Zemine) basan ayaklarımız arasından, vücudun bir kablo,direnç görevli bu devreyi tamamlamasından bahsediyorum,kısmen olan bu çarpılmalarda.Kablo görevini veya direnç öğesi görevini bu kapalı devrede insan vücudu tam olarak oynamış oluyor,tüm olay budur sadece.Kolay gelsin.

A.selam.Evet,toprak yazan yer aslında zemin (Toprak-zemin şeklinde) ifade edilip denmeliydi,yani zemine bir kablo teması olmadan betondaki (beton,fayans,vb zemin tam yalıtkan değildir,kısmen 230 vac'ye göre bir elektrik geçirgenliği kısmen oluşmaktadır) yalıtkan kısmi elektrik iletkenliğiyle (Binanın altından temel topraklamasından gelen) faza değen elimizle yere (Zemine) basan ayaklarımız arasından, vücudun bir kablo,direnç görevli bu devreyi tamamlamasından bahsediyorum,kısmen olan bu çarpılmalarda.Kablo görevini veya direnç öğesi görevini bu kapalı devrede insan vücudu tam olarak oynamış oluyor,tüm olay budur sadece.Kolay gelsin.

Özür dilerim bu yanıtınızı tam anlayamadım, devre nasıl tamamlanıyor (insan kısmını anladım diğer nesneleri anlamadım) daha açık anlatır mısınız? Ayrıca (Binanın altından temel topraklamasından gelen) diye bahsettiğiniz nedir?

BCd40.jpg
x5970.jpg

Diğer nesnelerden iletim görevini gören zemini özellikle anlamadınız sanırım. Zemin beton,fayans,vb. bina altından evin temelinden temasla yerdeki toprağa dolaylı temaslıdır değil mi? Binaya temas eden toprakla veya binanın betonu içine gömülen temel topraklamayla (Bir çeşit topraklama türü,yani kazıkların veya levhaların toprağa gömülüp topraklanması çeşidindeki gibi) jeneratör nötr ucu çıkışı veya AG trafoların yıldız bağlantısı çıkışındaki nötr uçları da bu ayni toprağa gömülüdür. İşte toprağa görülen bu nötr uçları ile binanın altından temaslı bu toprak,bir kablo,bir iletim hattı görevi görüp,bu gizli nötr ucunu bina içinden fayansa,açık betona kadar iletip evin içine kadar da getiriyor.(Bu hatta toprak+nötr ikisi bir arada bulunuyor,nötr ucu da ayni toprağın içinde gizlidir.)

Ancak bir tornavida ucu,iğne ucu,vb.çok az temasla veya düşük temaslı basınçla değil,ayakkabı,terlik altı,metal nesnelerin (Metal sandık veya onun benzeri ev eşyaları veya cihazları gibi) altı gibi büyük nesnelerin büyük ağırlık basıncıyla (Basması) ile oradan tam bir topraklama alıp bu iletim görevini,mevcut temasla orantılı artarak görmüş oluyor.Sanırım şimdi anlamış olacaksınız. Kolay gelsin.

Diğer nesnelerden iletim görevini gören zemini özellikle anlamadınız sanırım. Zemin beton,fayans,vb. bina altından evin temelinden temasla yerdeki toprağa dolaylı temaslıdır değil mi? Binaya temas eden toprakla veya binanın betonu içine gömülen temel topraklamayla (Bir çeşit topraklama türü,yani kazıkların veya levhaların toprağa gömülüp topraklanması çeşidindeki gibi) jeneratör nötr ucu çıkışı veya AG trafoların yıldız bağlantısı çıkışındaki nötr uçları da bu ayni toprağa gömülüdür. İşte toprağa görülen bu nötr uçları ile binanın altından temaslı bu toprak,bir kablo,bir iletim hattı görevi görüp,bu gizli nötr ucunu bina içinden fayansa,açık betona kadar iletip evin içine kadar da getiriyor.(Bu hatta toprak+nötr ikisi bir arada bulunuyor,nötr ucu da ayni toprağın içinde gizlidir.)

Ancak bir tornavida ucu,iğne ucu,vb.çok az temasla veya düşük temaslı basınçla değil,ayakkabı,terlik altı,metal nesnelerin (Metal sandık veya onun benzeri ev eşyaları veya cihazları gibi) altı gibi büyük nesnelerin büyük ağırlık basıncıyla (Basması) ile oradan tam bir topraklama alıp bu iletim görevini,mevcut temasla orantılı artarak görmüş oluyor.Sanırım şimdi anlamış olacaksınız. Kolay gelsin.

Evet, şimdi tam olarak anladım umarım sadece beni değil bu konuyu başından beri takip eden herkesi ve özellikle yine konunun başından beri yanlış yorumlarda bulunanları da aydınlatmışsınızdır. Bunun böyle olduğunu başından beri biliyordum ama yetkili ağızdan bir açıklamanın benim yorumumdan daha etkili olacağını düşündüğüm için sizi buraya kadar yordum umarım bu yüzden bağışlarsınız beni. Ayrıca sonsuzevren33 arkadaşımızın sorusu da yanıtlanmış oldu sanırım. Saygılar.

Alkışlar ve tebrikler sizin için sayın binbaşı'm, ancak bu kadar güzel çizilebilirdi ve anlatılabilirdi. Ben en son yazımdan sonra pes etmiştim. Herhalde öğretmen olmanın güzel tarafı da bu. Bir kez daha tebrik ediyorum. Elinize emeklerinize sağlık.

Çok sağolun sn.ŞEF'im,sizlerin de büyük desteği sayesinde bu olabildi veya tam olarak da tamamlanabildi. Kolay gelsin. Saygılarımla.

Bence herkesin tam olarak bilgisi olmayan bir konu idi ama soru işareti olmadan bence anlatıldı.....
Yanlış anlamaları düzeltmek amacıyla ben gene ilk verdiğim grafik üzerinden anladığımı tekrar etmek isterim...
1- Grafik yanlış değil
2-Grafikteki nötr(yani sıfır) yanlış değil
3-x bölgesinde + alternansa gösterilen zamanda akım fazdan nötre, - alternansta olduğunda nötrden faza akar
4- Soru: Neden nötr de çarpılmayız?
Cevap: Çünkü nötr ve biz aynı potansiyel farkına sahibiz yükler eşit olduğu için akım olmaz
5- Soru: Neden kontrol kalemi ile iki uçta ışık görmüyoruz?
Cevap: Çünkü potansiyel farkımız sadece faz ucunda mevcut diğer uc ile eşitiz.
6-Soru:Yıldız uc neden nötrdür
Cevap: Çünkü üç fazın sinüs dalgası birbirlerini sönümler ayrıca toprağa bağlıdır.
Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim...
Binbaşı hocama ayrıca teşekkürler.....

Evet, şimdi tam olarak anladım umarım sadece beni değil bu konuyu başından beri takip eden herkesi ve özellikle yine konunun başından beri yanlış yorumlarda bulunanları da aydınlatmışsınızdır. Bunun böyle olduğunu başından beri biliyordum ama yetkili ağızdan bir açıklamanın benim yorumumdan daha etkili olacağını düşündüğüm için sizi buraya kadar yordum umarım bu yüzden bağışlarsınız beni. Ayrıca sonsuzevren33 arkadaşımızın sorusu da yanıtlanmış oldu sanırım. Saygılar.
Kesinlikle çok yardımı oldu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence herkesin tam olarak bilgisi olmayan bir konu idi ama soru işareti olmadan bence anlatıldı.....
Yanlış anlamaları düzeltmek amacıyla ben gene ilk verdiğim grafik üzerinden anladığımı tekrar etmek isterim...
1- Grafik yanlış değil
2-Grafikteki nötr(yani sıfır) yanlış değil
3-x bölgesinde + alternansa gösterilen zamanda akım fazdan nötre, - alternansta olduğunda nötrden faza akar
4- Soru: Neden nötr de çarpılmayız?
Cevap: Çünkü nötr ve biz aynı potansiyel farkına sahibiz yükler eşit olduğu için akım olmaz
5- Soru: Neden kontrol kalemi ile iki uçta ışık görmüyoruz?
Cevap: Çünkü potansiyel farkımız sadece faz ucunda mevcut diğer uc ile eşitiz.
6-Soru:Yıldız uc neden nötrdür
Cevap: Çünkü üç fazın sinüs dalgası birbirlerini sönümler ayrıca toprağa bağlıdır.
Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim...
Binbaşı hocama ayrıca teşekkürler.....

6. cevap dışında (bunun yanıtını ben de bilmiyorum) tamamı anladığın şekilde. Kolay gelsin.

Sn.mercan001; 6. (son) cevapta da aslında anlaşılmayacak bir durum yoktur,sn.sonsuzevren''in tam olarak yazdığı şekliyledir.Bu düğüm noktasında tam 120 dereceyle 3 faz bobini yıldız noktası olarak birleşirse, bu nokta tam 0 volt ac olur.(Toprağa bu nokta hiç bağlanmadan da)
Bir de bu nötr noktasının gevşek veya tam sıkı olması,dengeli fazların kullanımında hiç farketmez,hep 0 volt ac olur.

Ama bir açı farkı olursa (Dengesiz faz kullanımıyla ve nötr noktasının gevşemesi şartıyla) o zaman bu nötr noktası tam nötr olmaz,toprakla bu yıldız noktası arasında küçük voltaj farkları oluşmaya başlar. Bu nokta toprağa bağlandığında yine tam 0 volt ac olur.(İlave yapılan bu toprak bağlantısı bunu tam olarak da sıfırlamış olur, sonuç olarak)

Ama yeter ki şebekedeki dengesiz faz kullanımlarında bu nötr barasında (Bu esnada) bir gevşeme hiç olmasın.Hem bir gevşeme olursa (1) ve hem de topraklama yapılan hat iyi (sağlıklı) değilse (2), nötr-toprak arasında yine istenmeyen voltaj (ac) farkları oluşur.(Bu 2 olumsuzluğun ard arda birleşmesiyle.) Bu da bizim hiç istemediğimiz bir durumdur.Ama topraklama hattı çok sağlıklı olsaydı bu gevşekliğe rağmen yine 0 noktası (Toprağa göre 0 volt ac) yıldızda tam oluşmuş,bir voltaj farkı yine kalmamış olacaktı.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri