Alternatif Akım Kıyıcıları

Klavyeah

Üye

Alternatif Akım Kıyıcıları

Alternatif akım kıyıcıları girişindeki sabit etkin değerli ve frekanslı alternatif gerilimi, frekansı sabit kalacak şekilde etkin değeri değiştirilebilen alternatif gerilime dönüştüren çeviricilerdir. Kontrollü yarıiletken elemanların birbirlerine ters bağlanması ile yapılırlar. Değişken gerilimi elde edebilmek için kontrollü yarıiletken elemanların tetikleme açıları değiştirilir. Böylece çıkış gerilimi kaynak değerinin altında bir değere ayarlanabilir. Çıkışlarındaki güç değerlerine göre 1 ya da 3 fazlı olarak yapılırlar. Uygulama alanları arasında endüstriyel ısıtma, aydınlatma, transformatörlerin gerilim değiştirme bobinlerinin denetimi ve asenkron motorların yolverilmesi ve sürekli halde çalıştırılmasında kullanılırlar. Şekilde 1 fazlı bir alternatif akım kıyıcının bağlama şeması görülmektedir. Kullanılan kontrollü elemanlar tristördür. Devre çıkışında endüktif yük olması durumunda elde edilecek akım ve gerilim dalga şekilleri de şekilde gösterilmiştir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
osilaskop ile gösterimi iyi düşünmüşsün.

bende en kısa zamanda atölyeme bir tane almayı düşünüyorum.

teşekkürler

teşekkürler

saol kardeş emeğine sağlık ama daha detaylı bilgi nerden elde edebilirim ödev konum da bu benm

Bir fazlı a.a kıyıcısı üzerinden beslenen saf ENDÜKTİF bir yükün akımının ani ve efektif değerini ateşleme açısına bağlı olarak veren ifadeleri elde ediniz??

Arkadaşlar basit bir soru sanırım, ama çelişkili cevaplar alıyorum, yardımcı olabilir misiniz???

ekstra olarak ''statik var generatörü'' uygulaması hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

şimdiden teşekkürler yardımlarınız için..

Yardım bekliorumm!!! Basit 2 tane denklem olması lazımm
otomasyon

arkadaşlar ac akım seri devrelerinde rezonans bi türlü bulamadım yardım lazım acil proje ödevi az ama net bilgi gerekli yardım edin şimdiden t.ederim tekrar dile getirim acilllllll......

arkadaşlar ac akım seri devrelerinde rezonans bi türlü bulamadım yardım lazım acil proje ödevi az ama net bilgi gerekli yardım edin şimdiden t.ederim tekrar dile getirim acilllllll......
otomasyon

daha geniş bi bilgi yokmu bu konu hakkında ?? alternatif akım kıyıcıları 1 fazlı ve 3 fazlı hakkında bilgi varsa söyleyin lütfen

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri