Alternatör Voltaj Sorunu

oska89

Üye
Herkese selam. Aracımın aküsünü 5 yıllık ömrü tamamladığı için on gün önce Bosch marka aralık 2019 üretim 74 amper akü ile değiştirdim. ilk ölçümde boşta 12.7 volt değer verdi. Araç çalışırken rölantide 13.6 volt gösteriyor. aracın devrini yükseltsem de aynı, far teyp vb açsam da aynı. ne artma var ne azalma. sizce bu normal mi?elektrikçiye gösterdim 13.6 volt düşük ama sorun olmaz sen yine de aküyü çıkarıp şart ettir iyice doyur dedi.(orada akü boşta 12.6 V gösterdi)
Sizce değerler nasıl? 13.6 Volt düşük değil mi? 14 lü değerlere yükseltmek için ne yapabilirim. Konjektörden yapar mı?

Aküyü taktıktan sonra aracı kullandınız mı? Kullandıysanız ne kadar yol gittiniz kac km kac saat?

İşe gidip geldim günlük bazı günler yürüdüm ama mesafe kısa 2 km. Sadece bir kere git gel 170 km bir yere gidebildim. Esas kafama takılan 13.6v alternatör değeri. Bir de İnternete okuyorum her yerde araba çalışırken devir arttırınca voltajın arttığı ya da klima far teyp vb açınca voltajın düştüğü söyleniyor. Ama benim araçta sabit 13.6v hiç değişmiyor. Bu normal midir. Ayrıca bu değer de düşük gibi sanki.

Alternatör içinde veya üzerindeki konjektör gerilimi/voltajı dengelemeye çalışır, regüle eder.

Son düzenleme:
Aracinizin modelini bilmiyorum ancak sulu akulerin ust gerilimi 13.6 volttur.

Yeni nesil araclarda 14.4 voltu goruyorum.

Bence 13.6 volt normal ve dusmuyor ise sikinti yok. Voltaj dusmeye baslarsa alternator konjektör ikilisinde sikinti vardir diyebiliriz.

Yorum için teşekkürler 2010 Renault Fluence benzinli. Genelde bazı yorumlarda 13.8-14.8 aralığında olması gerekiyor diye okudum da ondan şüphelendim. O zamaz şimdilik bir şey yapmaya gerek yok. Akü yeni Bosch 74 amper Aralık 2019 üretim ilk ölçtüğümde 12.7v verdi(kendim arkadaşa ölçtürmüştüm) sonra bir kaç gün önce elektrikçi ayak üstü baktı 12.6v çıktı.şarja takıp aküyü biraz beslersen iyi okur demişti. En güzeli yasak kalkınca müsait zamanda şarja taktırayım bari sülfatlaşma bari olmasın.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri