Alternatör Uyartımı (resimli) yardım

ELEKTRİK MÜH.

Profesyonel Üye
arkadaşlar alternatörlerde uyarım nasıl yapılır? teorik olarak biliyorum ama gerçek resimlerine rastlamadım, karşılaştıysam da uyartım olduğunu anlamamışımdır. gerçek santral fotoğrafları ile anlatacak arkadaşlarım vardır inşallah :) Saygılar.. Teşekkürler şimdiden efendim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
alternatörde bir ikaz makinesi vardır bu ikaz makinesi bir nevi küçük alternatördür biz voltaj regulatörü ile bu küçük uyartım alternatörüne uyartım akımı verirriz . daha sonra bu alternatörün ürettiği akımı doğrultup rotor sargısına veririz manyetik alan döner voltaj üretiriz .. Leroy Somer : F0RMA HAKKINDA leroyy somerde tam şemasını görebilirsin ... ayrıca sabit konularda yukarda resimlerde var çalışma prensibide açıklanmış durumda kolay gelsin

Sanırım senkron generatörden bahsediyorsunuz. Ha deyince yanıtlanacak soru değil, çünkü tek bir cihazdan bahsetmiyoruz, bir sistemden bahsediyoruz. Generatörün rotor sargısı uyarma sargısıdır. Bu sargı haliyle generatör gövdesi içerisindedir. Rotor sargısının ucu bileziklere bağlıdır. Bu bilezikler milin üzerindedir. Bilezikler harici bir dc kaynaktan elde edilen akımı rotor sargısına aktarır.

Bu harici kaynak çeşitli formlar alabilir. Eski santrallerde harici bir dc generatördür. Mevcut küçük güçlü santrallerde statordan elde edilen gerilim doğrultularak rotora verilebilir. Bu durumda sistemde bir uyarma trafosu, doğrultucular , aküler, ikaz kontrol panosu vs. olur. Bunlar da santralin farklı kısımlarına yerleştirilmiş olabilir.

Özellikle büyük güçlü uygulamalarda tercih edilen bir sistem generatörün miline ikinci bir generatör bağlayıp oradan beslemektir.Bu ikinci generatöre uyarma generatörü denir, uyarma generatörünü besleyen bir de pilot uyarma generatörü vardır. O da aynı mil üzerindedir.

Yani öyle parmakla gösterip "işte bu "uyarma" diyeceğiniz tek parça birşey yok ortada. Elimdeki resimlerden farklı uygulamaları bulup yüklemeye çalışırım varsa eğer.

Sağolun. Şimdi bu uyartım olmasa alternatörden istenilen verim alınamaz mı? yoksa hiç bir gerilim alamayız mı?

Sağolun. Şimdi bu uyartım olmasa alternatörden istenilen verim alınamaz mı? yoksa hiç bir gerilim alamayız mı?
Hiç gerilim alamayız. Geneartörlerde gerilim endüklenmesi kitabi bir söylemle "bir bobinin manyetik alan içinde hareket ettirilmesi veya bir bobinin değişken bir manyetik alan içerisinde kalması" ile mümkündür. Yani gerilim oluşabilmesi için bir manyetik alan zorunlu. İşte uyarma akımı ihtiyaç duyduğumuz bu manyetik alanı sağlıyor.

Şimdi efendim bu uyartımın amacı generatörde bir manyetik alan oluşturmak için olduğunu anladım. Mıknatıs gibi diyebilir miyiz? Eğer diyebilirsek o zaman neden Mıknatıs yerleştirmiyoruz?

Mıknatıs koyduğunuzda sabit bir manyetik alan şiddeti elde edersiniz. Oysa, senkron generatörlerde uyarma akımınının değişken olması lazımdır çünkü santrallerde reaktif güç kontrolü yapılması gerekir. Senkron generatörlerde reaktif güç kontrolü de uyarma akımı değiştirerek yapılır. Mıknatısın manyetik alan şiddetini değiştiremezsiniz.

Termal-mekanik mukavemet de mıknatısın kullanımını sınırlayan faktörlerdendir. Ama santrallerde kullanılmamasının sebebi, yukarıda bahsettiğim değişken manyetik alan şiddeti ihtiyacıdır..

Mıknatıs koyduğunuzda sabit bir manyetik alan şiddeti elde edersiniz. Oysa, senkron generatörlerde uyarma akımınının değişken olması lazımdır çünkü santrallerde reaktif güç kontrolü yapılması gerekir. Senkron generatörlerde reaktif güç kontrolü de uyarma akımı değiştirerek yapılır. Mıknatısın manyetik alan şiddetini değiştiremezsiniz.

Termal-mekanik mukavemet de mıknatısın kullanımını sınırlayan faktörlerdendir. Ama santrallerde kullanılmamasının sebebi, yukarıda bahsettiğim değişken manyetik alan şiddeti ihtiyacıdır..

Sayın Hocam; şimdi uyartım dinamosundan gelen Doğru akımın rotordaki sargılara aktarımın fırça ile olduğunu göstermişsiniz.
Peki bu Doğru akımın volt'u sistemine göre değişir sanırım. Peki bir santral generatörü için uyartım için kaç volt gerekir?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri