Alternatör hesaplamaları

SB-1590

Üye
Selamün aleyküm.

Forumda bir çok konuyu gezdim ancak,Hesaplamalar hakkında hiç konuşulmamış bile.

Elimde asenkron sincap kafes 24 oluk 600 w motor var.Bunun rotoruna mıknatıs yerleştirir ,Kendi devrinin üzerine çıkarsam enerji elde edebilirim ancak ,Manyetik akının ne akadar olduğunu bilmek gerekmiyormu ? .

Atıyorum : 40 x 20 x 10 n42 3723 G Mıknatısları ,Rotor uzunluğu 8 cm olan bir asenkron motorun rotoruna yerleştirdim.4 adet 2 mıknatısı uzunlamasına yerleştirerek 8 x 2 cm lık alan elde ediyorum. 16 cm2 lık bir alan elde ediyorum.Ama mıknatısların eni 2 cm motorun sarımı ise bambaşka.Yani sargıları söküp ,Aynı sargıları mıknatıs genişliğine göre mi sarmalı ,tek faz.? Yoksa mıknatısları yerleştirip ve motor tahriki ile döndürmelimi ?

Devam edeyim. 4 mıknatıs ile 2 kutup elde ettim. lakin ; Statordaki manyetik akıyı gauss metrem olmadığı için ölçemiyorum.ama mıknatısımın gücünü biliyorum.

bu durumda kendim 24 oluklu bir statora 6 x 8 cm lik bir stator bu.Hesaplarsam

Benim bildiğim hesaplama şöyle : bu megep'in dökümanlarında var idi.

N = (Nf x 10üssü8) / (4.44 x f x Kd x Ka x F x Φ) = N'yi verecek ancak ;

Çözer isek

Ef= Faz gerilimi (volt)
Nf= Bir faza düşen sipir
F = Frekans (Hz)
Φ= Hava aralığındaki akı
(maxwell)Kd= Dağıtım katsayısı
Ka= Adım katsayısı
D = Statorun iç çapı(cm) "Bendeki 6 cm"
L = Statorun boyu (cm) "Bendeki 8 cm"
α=İki oluk arasındaki elektriki açı
β= Kısaltılan toplam oluk açısı
2P = Kutup sayısı
X = Oluk sayısı
C = Bir faza ait bir kutup altındaki oluk sayısı

Şimdi burada Ka adım kat sayısı deniyor bunun bir tefsirini yapabilirmisiniz ? "β" oluk açısı nasıl kısalıyor ? "C" buradan kasıt alanmıdır ? "Nf" bobin sayısına bölmüyormuyuz ?

devam edeyim.

Değerleri çıkarayım :

Φ = pi x l x d x b / 2p

Φ = 3.14 x 8 x 6 x 3723 / 2 = 280535.28
------------------------------------------------------------------------
C = X / 2P X M "M = FAZ adedi doğrumu hatırlıyorum ? "

c = 24 / 2 x 1 = 12
--------------------------------------------------------------------------
a = 180 x 2p / x

180 x 2 / 24 = 15 (derece cinsinden)

-------------------------------------------------------------------------

Kd = (sinC.a/2) / (C.sin a/2)

Kd = sin.12 15/2 = sin90 = 1
12.sin 15/2 = 12xsin7.5 = 1.5 1 /1.5 = 0.666

-----------------------------------------------------------------------------

Kısa adım sarmaktan kasıt nedir ? K = 1 Alınmış.

Nf = (220 x 10^8) / (4.44 x 280565.28 x 50 x 1 x 0.666) = 530

Sonuc olarak 530 sargı alıyorum.Hesaplamada kayma olabilir.

Buradan aldığım sonucu 1 faz olduğu için seri 4 bobinden 132 şer sargı olarak sarıp statora yerleştirirsem ne olur ?

"Ne acayip bir soru oldu kusura bakmayın"

Basit bir sağlama yaparsak :

4 bobin seri bağlı 220 v dörde bölersem : 55 v her bobin 55 volt verecek :

(55) / (3.14 x 1.414 x 3723 x 16 x 50 x 0.00000008) = 51 sargı çıkıyor

Aynı şekilde bir sağlamada daha

0.00059568 x 3.14 x 1.414 x 50 x 51 x 10^8 x 10^-8 = 53.95 v

Son iki hesap birbirini tamamlıyor.Hoş zaten ikiside aynı.Ancak ilk hesap ile alakası yok.Hiç birini denemedim daha ama merak ediyorum.emaye telleri katletmeden evvel işimi sağlam yapmak istiyorum.Ne işin ustasıyım ne de cahiliyim.Daha önce hiç motor alternatör sarmadım.Bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
konuyla bilgim yeterli olmamakla birlikte, altrenatör devrini hesaplamalarda kullandınız mı? kullandınız ise nerede olduğunu bulamadım, birim analizi yapmama rağmen. bitirme tezim için bu devir ve üretim arasında ki bağlantıyı bulmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim

"Kısa adımdan" kasıt, bobin adımının kutup adımından düşük olmasıdır. Kutup adımını bir kutup altına düşen oluk sayısı, bobin adımı ise bobinin iki yanı arasındaki oluk sayısıdır. Ka'nın 1 olması bobin adımının kutup adımına eşit olması yani sargının kısaltılmamış olması anlamına gelir.Sizin örneğinizdeki kutup adımı (=oluk sayısı/kutup çifti sayısı) 12dir. Bobin adımı da (Ka=1 olduğu için) buna eşittir.Yani bobinin bir yanı 1. olukta iken diğeri 13. olukta bulunur. Eğer bobinin 2. yanını 10 oluğa yerleştirmiş olsaydınız o zaman sargınız kısa adımlı olacaktı ve kısaltılmış oluk sayısı 3 olacaktı. Bunu açı cinsinden yazarsanız Beta'yı buluyorsunuz.Kısa adımlı sargılarda bobinin iki yanı arasındaki faz farkı 180 derece değildir. Endüklenen gerilim, normal adımlıya göre düşük olur. Zaten formülden de belli. Ka katsayısı 1 den küçük olursa daha küçük gerilim endüklüyoruz.

Sağlamayı yaparken kullandığınız formulleri bir de sembolik (yani sayısal değerler yerine f'li, phi'li vs. olarak) yazabilir misiniz? Tanıdık geliyorlar ama çıkaramadım!

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri