Alternatör devrini sabitleme

kaya4961

Üye
selamun aleyküm arkadaşlar ben su türbini kurdum ve buna bağladığım bir alternatörle elektrik üretiyorum. fakat değişken yüklerde alternatörün devri, frekansı ve gerilimi sürekli değişim göstermektedir. bunu önlemek için, ya yükü kontrol etmeliyim veya da suyu kontrol etmeliyim.
sorum şu : dizel jeneratör governor kartı kullanarak, türbinin devir sayısına göre, elektrikli vanayı kumanda ederek (suyu azaltıp çoğaltarak) değişken yüklerde alternatör hızını sabit tutabilir miyim.

Son düzenleme:
Ben epeyce bir süre jeneratörcü olarak çalıştım governor kullanarak o işlemi yapabilirsiniz lakin suyun debisini tutturmanız lazım hızlı tepkimelerde suyun debisine ne kadar etkili olur bişiy diyemeyeceğim...

Sayın @rsimsek hocam avr kartı olmazsa zaten alternatörler elektrik üretemezler yani avr kartı ile governör farklı görevleri icraa etmekteler...

Bizim çalıtığımız sistemlerde iki çeşit governor vardı birincisi motora bağlı volan dişlisinden deviri sayıp dizel pompasına gaz ver yada gaz kes sinyali gönderen sistemdi ki bu da kendi arasında ikiye ayrılıyordu birincisi manüel ayarlı bir kol ile pompadaki gaz ayar bölgesine bağlanıyordu
ikincisi ise pompaya elektriksel sinyal yollayarak bu işi yapıyordu...

Yani Her halükarında dizel pompasına bir etki vardı ve dizel pompası da bayağı hızlı bir geri dönüş sağlayıp istenilen devire getirebiliyordu dizel motoru ve dolayısıyla alternatörü...

Lakin sizin sisteminize ne kadar faydalı olur bişiy diyemeyeceğim...

Hatta çok eskiden yine bu sitede artvin hopa lı bir abimiz metin abi bu tarz bir iş ile ilgili çalışma yapmıştı küresel vanalar ve çeşitli materyeller ile denemişti bildiğim kadarı ile sonuç alamadı...

En son hes artvin projesinde bir santralde görevli iken bir jeneratörün devrini sayması gerekti s7 1200 plc ile ona bir program yazmıştık amatörce de olsa :)

Son düzenleme:
Belki voltaj çevrimi ile bir akü grubu daha sürekli şarj edilerek, akü grubuna bağlanacak invertör ile maliyetine katlanarak daha sağlıklı ve kararlı enerji sağlanabilir. Böylece alternatör üretimde olduğundaki enerji, devrine bakılmaksızın depolanmış olur.

Aslında HES barajlarının yapılma sebebi düzenli su rejimini sağlamak. Belki suyun geldiği haliyle değil de önüne bir havuz, bent yaparak daha kararlı akışı sağlanabilir. Her türlü maliyet tabi. Mekanik ve elektronik olarak başka çözüm uygulanıyor mu, sektörden olmadığım için bilgim yok. :confused:

Son düzenleme:
O kadar detaylı bir bilgim benim de yok HES projesinden ama gerekirse metin abi ile bilgisi doğrultusunda bilgiler alabiliriz kendisi öyle çiğ çakal bir adam değildir aksine çok asil denecek kadar yüreğine mert bir adamdır... yeter ki bilgisi olsun paylaşır bizimle....

Sadece benim de sizinle aynı fikirde olduğum yanlar var mesela

Aslında HES barajlarının yapılma sebebi düzenli su rejimini sağlamak. Belki suyun geldiği haliyle değil de önüne bir havuz, bent yaparak daha kararlı akışı sağlanabilir.

Ben epeyce bir süre jeneratörcü olarak çalıştım governor kullanarak o işlemi yapabilirsiniz lakin suyun debisini tutturmanız lazım hızlı tepkimelerde suyun debisine ne kadar etkili olur bişiy diyemeyeceğim...

Sayın @rsimsek hocam avr kartı olmazsa zaten alternatörler elektrik üretemezler yani avr kartı ile governör farklı görevleri icraa etmekteler...

Bizim çalıtığımız sistemlerde iki çeşit governor vardı birincisi motora bağlı volan dişlisinden deviri sayıp dizel pompasına gaz ver yada gaz kes sinyali gönderen sistemdi ki bu da kendi arasında ikiye ayrılıyordu birincisi manüel ayarlı bir kol ile pompadaki gaz ayar bölgesine bağlanıyordu
ikincisi ise pompaya elektriksel sinyal yollayarak bu işi yapıyordu...

Yani Her halükarında dizel pompasına bir etki vardı ve dizel pompası da bayağı hızlı bir geri dönüş sağlayıp istenilen devire getirebiliyordu dizel motoru ve dolayısıyla alternatörü...

Lakin sizin sisteminize ne kadar faydalı olur bişiy diyemeyeceğim...

Hatta çok eskiden yine bu sitede artvin hopa lı bir abimiz metin abi bu tarz bir iş ile ilgili çalışma yapmıştı küresel vanalar ve çeşitli materyeller ile denemişti bildiğim kadarı ile sonuç alamadı...

En son hes artvin projesinde bir santralde görevli iken bir jeneratörün devrini sayması gerekti s7 1200 plc ile ona bir program yazmıştık amatörce de olsa :)
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. benim kanaatimce eğer governoru sağlıklı bir şekilde türbine uyarlayabilirsem, sonucun verimli olacağını düşünüyorum. kumanda edeceğim vanayı türbine yakın bir yere monte etmeyi pilanlıyorum bu sayede governordan gelen sinyali hemen türbine ulaştırabilir. bu konuda yaptığım araştırmalar sonucu, mikro hes konusunda detaylı bir bilgiye ulaşamadım. Eğer bu çalışmayı verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsem, yapmak isteyenlere örnek olur inşallah. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Otomatik Voltaj Regülatörü (AVR) kullanmalısın.
sayın rsimsek otomatik voltaj regülatörü kullanarak sadece gerilimi ayarlayabilirim frekansı ve devir hızı yine değişken olur. ve ayrıca , aşırı ve düşük uyartımdan dolayı alternatör zarar görebilir. bilgini paylaştığın için çok teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
benim kanaatimce eğer governoru sağlıklı bir şekilde türbine uyarlayabilirsem, sonucun verimli olacağını düşünüyorum

Burada benim merak ettiğim bir konu var sorayım istedim...

Sizin kullandığınız alternatör sistemi nasıl bir yapıya sahip ? Yani governoru sisteme nasıl dahil etmeyi düşünüyorsunuz ?

Çünkü normal jeneratörlerin yapısında governorün devir okuyabilmesi için manyetik sensörleri var ve bu sensörler volan dişlisindeki dişleri sayarak devir sayısını elde ediyorlardı ?

Sizin sisteminizde bir volan dişlisi benzeri bir sistem var mı ? governörün devir sayısını nasıl bir sistem ile elde etmeye çalışacağınızı merak ettim.

alternatör mili üzerine sabitleyeceğim küçük bir volan dişlisi yardımıyla devir okutabilirim. ancak benim asıl merak ettiğim governor çıkışından nasıl bir sinyal alacağım ve alacağım bu sinyalle nasıl motor kontrol edebileceğim. benim planımda aktuatör motor kullanarak vanaya hareket vermek var,ama bunu çalıştırabilir miyim bilmiyorum.

İkinci planımda ise ferkans kontrolüyle devir sabitlemek var . bunun için iki tane frkans kontrol rölesi kullanarak, frkansın alt ve üst seviyelerinde aktuatör motora herket vermeyi planlıyorum.
x2001101.jpg

1 -Yüksek Frekans Koruma:
Frekansın ayarlanan üst limitin üzerinde ayarlanan gecikme süresi kadar kalması
durumunda çıkış rölesi bırakır. Gecikme süresi bitmeden frekans limitler içine dönerse
röle konumunu korur. Rölenin bıraktıktan sonra tekrar çekmesi için, frekansın, üst limit
değerinin histerisis kadar altına inmesi gerekmektedir.

2 -Düşük Frekans Koruma:
Frekansın ayarlanan alt limitin altında ayarlanan gecikme süresi kadar kalması
durumunda çıkış rölesi bırakır. Gecikme süresi bitmeden frekans limitler içine dönerse
çıkış rölesi iletimde kalır. Çıkış rölesinin bıraktıktan sonra tekrar çekmesi için, frekansın,
alt limit değerinin histerisis kadar üstüne çıkması gerekmektedir.

Limitlerin Ayarlanması: Yüksek ve düşük frekans limitleri 35Hz ile 70Hz arasında bir değere ayarlanır.
kontrol.png

Bu röleden iki tane kullanıp normalde açık kontaklarını, kumanda edeceğim motorun ileri ve geri çalıştırma rölelerine bağlayacağım. dolayısıyla frekansın düşük ve yüksek set değerlerine göre, vanayı kontrol etmiş olurum diye düşünüyorum. Çok hassas çalışmayabilir ama iş görebilir diye düşünüyorum

Bence frekans kontrol röleleri ile yapacağınız sistem sağlıklı çalışmaz hem tepkimesi yavaş kalır hem de röleler zırt pırt arıza yapıp baş ağrısı yapacaktır diye düşünüyorum...

Çünkü bu alternatöre binen yük sürekli değişecek sürekli vana motoruna sinyal göndermek gerekecek bu da aç kapa aç kapa röle kontaklarını kısa sürede deforme edecektir...

Sisteme bir volan dişlisi uyarlamayı düşünüyorsanız o dişli sayesinde işiniz epeyce kolaylaşacaktır Lakin burada da frekansı okuyup çıkışı kontrol edeceğiniz bir sistem gerekecektir... Biz bunu elimizde daha önceden sırf ders çalışalım diye metin abinin alıp bana gönderdiği bir tane s7 1200 1215 dcdcdc plc vardı onunla çok rahat bir şekilde çözmüştük analog çıkışını kullanmış istediğimiz değeri çıktı olarak almıştık...

Ama şimdi siz kalkıp bir alternatörede vanayı kontrol etsin diye plc alacak değilsinizdir...

Muhtemel olasılık ile pic veya arduino tarzı bir şeyler kullanmak daha avantajlı olacaktır.

Ben olsam bir yol olarak redüktörlü dc motor kullanmayı tekcih ederdim bir tane güçlü bir dc motor 4 tane de transistör ile bir tane de 12f675 pic kullanarak sanırım bu işi çözebilirdim...

Sanki şöyle bir devresi vardı mantık olarak

HsbTvv.png

Yani iki tane pin motor a yön vermek için 1 tane pin de manyetik sensörü okumak için kullanılabilir...

Eğer kafanıza yatarsa daha da derine inebiliriz diye düşünüyorum...

eyvallah kardeşim söylediklerin çok doğru. Ama benim bu mikro işlemcilerle alakalı çok fazla bilgim ve deneyimim yok ne şekil bir kontrol yapabileceğimizi tam olarak bilemiyorum. 12f675 ile alternatör devrini okuyarak bize aç kapa sinyali verebiliyorsa bence de çok mantıklı olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri