Altın arama dedektörü

Vdd ye 5v gelmesi lazım. Takip et Vdd nereye bağlı. muhtemelen 5v (7805) regulatör arızalı. lcdyi pic çalıştırıyor.

Vdd ye 5v gelmesi lazım. Takip et Vdd nereye bağlı. muhtemelen 5v (7805) regulatör arızalı. lcdyi pic çalıştırıyor.
Allah razı olsun senden nokta atış yapıyorsun ustam ana kartta bir tane 7805 var o 12v giriyor.5v çıkıyor. Hemen akabinde pic in yanında iki tane 7805 var. Birinde 12v diğer bacağında 11.5 v ikinci 7805 de bir ayakta 12v. Diğer ayakta 0.81v var

Allah razı olsun senden nokta atış yapıyorsun ustam ana kartta bir tane 7805 var o 12v giriyor.5v çıkıyor. Hemen akabinde pic in yanında iki tane 7805 var. Birinde 12v diğer bacağında 11.5 v ikinci 7805 de bir ayakta 12v. Diğer ayakta 0.81v var
7805 ler arızalı görünüyor. orta uçta 0v çıkışta 5v olması lazım. 7805 leri değiştir. ısınan elaman varmı bak. tantal kondansatör varsa kontrol et sağlammı kısa devre olmuşmu.

Birden fazla regulator arızası sanki bu cihaza ters gerilim yada yüksek gerilim verilmiş gibi bir durum var.

Birden fazla regulator arızası sanki bu cihaza ters gerilim yada yüksek gerilim verilmiş gibi bir durum var.
Ters gerilim verilmiş

7805 ler arızalı görünüyor. orta uçta 0v çıkışta 5v olması lazım. 7805 leri değiştir. ısınan elaman varmı bak. tantal kondansatör varsa kontrol et sağlammı kısa devre olmuşmu.
Hemen inceliyorum üstadım

Tantal, smd kondansatörler sağlam kısa devre yok. Kendini feda etmemiş. Bir tane kutuplu 25v 470uf kondansatör şişmiş değiştim. Çalışıp çalışmadığını ölçemedim benim multimetre 200 e kadar gösteriyor. Yarın multimetrede almayı dusunuyorum karaköyden.

mikroskopla baktığımda 7805 lerin biri ortadan ikiye çatlamış gözle bakınca anlayamadım yakın bakınca gözüktü. Çatlak olan 12v giriyor 12v çıkıyor diğeri 12v giriyor 0.82v çıkıyor. Yarın karakoye gideceğim 7805 almaya.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tantal, smd kondansatörler sağlam kısa devre yok. Kendini feda etmemiş. Bir tane kutuplu 25v 470uf kondansatör şişmiş değiştim. Çalışıp çalışmadığını ölçemedim benim multimetre 200 e kadar gösteriyor. Yarın multimetrede almayı dusunuyorum karaköyden.

mikroskopla baktığımda 7805 lerin biri ortadan ikiye çatlamış gözle bakınca anlayamadım yakın bakınca gözüktü. Çatlak olan 12v giriyor 12v çıkıyor diğeri 12v giriyor 0.82v çıkıyor. Yarın karakoye gideceğim 7805 almaya.

7805 içten kısa devre olup çıkışa 12volt verdi ise onun beslediği yerlerdeki mikroislemciler v.s. Ne varsa bozulmuş olma ihtimali çok yüksek.

Pek hayra alamet bir durum değil.

Ustalarım iki tane 7805 leri değiştim. Takibim sonucu biri ekran aydınlatmaya gidiyor. (Kısıp açmaya) Biride işlemciye gidiyor. Ekrana giden ısınmaya başladı ekran aydinlatma kablosunu ters bağlamışlar düzelttim ısınma kesildi ekrana ışık geldi. Diğer 7805 işlemciye giden oda on numara oldu işlemci çalıştı ekrana simgeler geldi. Cihaz çalıştı. Şimdide ekran üzerindeki menü tuşu ve ileri geri tuşları bi ara çalıştı hemen akabinde çalışmamaya başladı ölçtüm ara kabloda sorun yok.
Sonuç

Ekli dosyalar

• IMG_20211111_235623.jpg
    IMG_20211111_235623.jpg
    303.5 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20211111_233154.jpg
    IMG_20211111_233154.jpg
    246 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Tuşları çalıştıramadım.ilk çalıştı şimdi işlemiyor.

datasheet'e bakıp kurmak daha mantıklı. internetten aratmanı tavsiye ederim. eğer bulamadıysan firma ile görüş. 7805'ler kısa sürede yanıyorsa ya aşırı akım var ya da 7805'ler belirtilen akıma dayanıklı değil.

7805 ler ters bağlantı sonucu yanmıslar. Değiştikten sonra sorun kalmadı asınma kısa devre yok. @kesmez Ustamın yardımı ile sorun ortadan kalktı sadece basan tuşlar şimdi basmıyor. Tuş takımını Ölçtüm bi sorun gözükmedi. Şimdi bu tuşlar mikroçipemi gidiyor yoksa başka bir parçayamı gidiyor onu bulamadım. Araştırdım bu cihazın datasheet' ini bulamadım.servisle irtibata geçtim. Ücreti mukabilinde maltepeye gönderin yapalım dediler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri