ALRON uygulaması

fahri yetiş

Onursal Üye
Onursal Üye
Kompanzasyon takibini yapmış olduğum bir öğrenci yurdunun ( trafosu 400 kvA,
komp. akım trafoları 300 / 5 ),15 haziranda tatile girmesi üzerine,end.10,kap. 8
gibi seyreden değerleri,end.25 kap.17 değerlerine birdenbire yükseldi.Bunun
üzerine,ilk aklıma gelen,rölenin arızalı olma ihtimaline karşılık,röleyi,aynı tip yede
ği ile değiştirerek,kontrol edilmek üzere firmasına gönderdim.Firma,ertesi gün,
rölede sorun olmadığını belirtince,problemi incelemeye aldığımda,yurdun tatile
girmesi nedeniyle,akımların 3-7 amp. arasında ve bu değerlerin her fazda değiş-
meli olarak çekildiğini ve rölenin,bu akımları ( özellikle 3 amp. değerini ) değer-
lendiremediği kanaati ile,forumumuzdan tanışmış olduğum gunerdr arkadaşımız-
tan Tense röle isteyerek,röleyi,bu röle ile değiştirdim.Röleyi değiştirdikten sonra
değerleri,end. 15,kap. 11 değerleri arasına almayı sağlayabildik.Ancak,bu defa-da başka bir sorun çıktı.Kademeleri,monofaze ve küçük değerli kondansatörler-
le değiştirmiş olmama rağmen,şalt sayısı anormal şekilde arttı.Tense rölenin
tesbit etmiş olduğu değerleri,gunerdr hocama gönderip,yorumlamasını rica etti-
ğimde,hocam,sistemin sağlıklı çalışabilmesi için,tristörlü uygulama yapılmasının
daha uygun olabileceği yönünde görüş bildirdi.
Bu durumda,daha önce hiç kullanmamış olduğum ve yine forumumuzdaki bilgi-
lerden yararlanarak ALRON firması ile temasa geçerek,10 kVar'lık bir dinamik
kompanzasyon ünitesi alarak mevcut sistemle beraber çalışacak şekilde 08.08.
tarihinde devreye aldım.
Şu anda değerler,end. 5 kapasitif 2,5 ve normal kompanzasyon tesisi neredey-
se uykuya geçti.
Bu tip sorunu olan arkadaşlarıma,bir çıkış noktası olarak yardım maksadiyle,bu
tecrübemi aktarmayı borç bildim.Şüphesiz,bu tip uygulamaların, başka firmalara
ait olanları da var.Alron bana yakın olduğu için tercih ettim.Ancak,bağladıktan
ve kullandıktan sonra gördüm ki,isabetli seçim olmuş.
Sonucun alınması için,yaklaşık 1,5 ay civarında geçen süre içerisinde,akla gelebilen her türlü uygulamanın yapılmış olduğundan da emin olabilirsiniz.

Sn .fahri yetiş ;Tatilde genelde yurtlarda az sarfiyat olur, reaktif veya kapasitif ceza gelse dahi bunun bedeli az olur... Değer mi yapılan masrafa?

Maloluş hakkında da detay verebilir misiniz?Kurulum,öngörülen dayanım,verilen garanti,sonuç alma süresi ve işçilikden de bahsederseniz çok yararlı olacağını umuyorum ki biz de bu konu hakkında yorum yapabilelim.Saygılar,iyi çalışmalar.

Maliyet konusu,çok değişik faktörlere göre değişebilir.Bu fiyatların,ana firmadan öğrenilme-
sinde yarar var.Resmi kuruluşlarda,gelen cezalar,yöneticilere ödettirilmektedir.Yurt müdürünün,böyle bir cezayı ödemesi revamı?Neden herkes tatil yaparken,o ceza ödesin.Sistem-
de,kondansatör ve kontaktör bulunmadığı için,kullanım süresinin,teorik olarak çok uzun
olacağını söylemek mümkündür.Pano beslemesi için bir güç kablosu ve akım referansı için
3 adet 2x2,5 mm2 ( mesafeye göre değişebilir ) kablo gerekiyor.Biz,sistemi 15-20 dakika enerjisiz bırakarak tüm bağlantıları bitirdik.Ünitenin,ana fayda sahası,çok sık devreye girip
çıkan alıcı devreler ve dengesiz yüke sebep olan alıcılı devrelerin ıslahıdır.

Son düzenleme:
İyi Günler;

Ben de bu konu ile alakalı bir tecrübemi paylaşmak istiyorum. Aslında bir konu içinde , onlarca tecrübem oldu. Fakat bu tecrübeli konusu geldikçe aktarmıştım.
Bizim tesisimizde çok uzun bir süredir kompanzasyon sıkıntısı çekiyorduk.Sistemi düzeltiyorum ama, bir değişken değişiyor ve o ay ceza geliyordu. Konu ile alakalı , çok büyük bir firmadan destek aldık. Sonuç alamadık. Sundukları asıl çözüm çok pahalıydı. Biz de daha uygun bir çözümlerini uyguladık firmanın. Ama nafile...
En sonunda Alron almaya karar verdik. 25 kvarlık alron , bizi o ay cezadan kurtardı ama , kompanzasyon gücümüz büyük olduğundan dolayı , her zaman risk altındaydık. O yüzden 75 kvarlık alron aldık. O günen beri kafamız rahattı. Bu ürünü aldık alalı , çok sık olarak Alron un tasarımcısı ve Firma sahibi Tuğrul Bey'i aradım. Gerek alronla alakalı , gerekse kompanzasyonun diğer kısımları ile alakalı yardım istedim. Her zaman , en iyi şekilde yardımcı oldular. Açıkçası , ben hiç bir firmada , bu kadar güzel ve sabırlıca " satış sonrası destek " görmedim.
İkinci tecrübemiz ise şu oldu. Alron çok hassas ayar yapmasına rağmen , tüketimin düşük olduğu ( gece, ve tatillerde) reaktif yazıyordu sayacımız. Alron Yetkilisi bana , mevcut sayacımın PF yi dikkate alarak reaktif güç kaydettiğini , bunun yerine cosinüsq yi dikkate alan bir sayaç takmamaı önerdi. Onların önerdiği bir marka sayacı aldım. Şu anda oranlarım %2 nin altında.

Sonuç : güçlü bir trafodan , çok az güç çekiyoruz
Harmoniklerimiz oldukça fazla
Yüklerimiz dengesiz , ani olarak değişen ve diafaze olan yüksek endüktifli yüklerimiz var.
Sorunumuz , alron takarak düzeldi ve cosfiye göre işlem yapan sayaç takıldığında sonuç mükemmelleşti.

Bu vesile ile , sorunumuzun çözümünde çok büyük gayretler göstererek bize yardımcı olan , Alron Firmasının sahibi Tuğrul Bey 'e ve bizi alronla tanıştıran , Forumumuz, Kibele rumuzlu üyesi İbrahim Bey'e çok teşekkür ederim.

arkadaşlar hepinize teşekürler ederim tecrübelerinizi paylaştığınız için ama ilk önce şunu sormak isterim mustafa arkadaş teknik destekten bahsediyor güzel birşey ama ben yıllardır entes kullanıyorum gerçektende teknik destekleri mükemmel orda elektrik mühendisi şükrü bey var bizzat kendisi yardımcı oluyor mesutelb arakadaşada katılıyorum fahri hoca bu kadar masraf bencede fazla ben kendi fikrimi söylüyorum ama benimde baktığım yurtlar var burda da yazın sorunlar oluyor ama entes rölesi bu işi gayet iyi görüyor benzinliklerde var onlardada aynı sorunlarım oldu ama entes fiyatına göre mükemmel bence birde herkesin farklı sorunları oluyor görmeden yorum yapıyoruz ama olay görününc4e farklı oluyor herkese hayırlı çalışmalar

birde bu alron dediğiniz markanın entesden ne farklı özellikleri var yada ne üstünlükleri var biraz bahsedermisiniz işime yarayabilir hiç kullanmadım yalana gerek yok yada firma linki varsa atarmısın mustafa

Moderatör tarafında düzenlendi:
google'da alron yazmanız yeterli.Ürünleri ve teknolojiyi görebilirsiniz.Ben,şu anda 10 ve 25 kvar lık
2 adedi sorunsuz olarak kullanıyorum.Komp. rakamları 3 end,1,5 kapasitif.

Son düzenleme:
Paylaşımlar güzel. Şahsen hiç dinamik kompanzasyon kontrolü yapmadım. Ama oldukça mantıklı gözüküyor. Teşekkürler...

arkadaşlar hepinize teşekürler ederim tecrübelerinizi paylaştığınız için ama ilk önce şunu sormak isterim mustafa arkadaş teknik destekten bahsediyor güzel birşey ama ben yıllardır entes kullanıyorum gerçektende teknik destekleri mükemmel orda elektrik mühendisi şükrü bey var bizzat kendisi yardımcı oluyor mesutelb arakadaşada katılıyorum fahri hoca bu kadar masraf bencede fazla ben kendi fikrimi söylüyorum ama benimde baktığım yurtlar var burda da yazın sorunlar oluyor ama entes rölesi bu işi gayet iyi görüyor benzinliklerde var onlardada aynı sorunlarım oldu ama entes fiyatına göre mükemmel bence birde herkesin farklı sorunları oluyor görmeden yorum yapıyoruz ama olay görününc4e farklı oluyor herkese hayırlı çalışmalar

birde bu alron dediğiniz markanın entesden ne farklı özellikleri var yada ne üstünlükleri var biraz bahsedermisiniz işime yarayabilir hiç kullanmadım yalana gerek yok yada firma linki varsa atarmısın mustafa

Evet enteste de teknik destek güzeldir. Alronun satış sonrası hizmeti güzel demek , diğer firmalarınki kötü demek değildir. Ama entes size cihazları hakkında her türlü yardımda bulunur.Sisteminiz hakkında da yardımda bulunur. Ama sisteminizin inciğiyle boncuğuyla ilgilenemez.Mesela entese günde 5 kere endekslerinizi gönderip , duruma göre size , şöyle yap, böyle yap diye uzun süre destek vermeyebilir.Çünkü işleri bu değil.
Entes ile Alronun farkını sormuşsunuz. Bu fark Siemens PLC ile CNC torna arasındaki fark gibidir. İkisi de kaliteli ürünlerdir.Fakat entes Reaktif Güç Kontrol rölesidir. Alron ise , reaktif gücü komple kompanzae eden bir sistemdir. Sizin kompanzasyon sisteminize ek olarak bağlanır ve ani ve dengesiz reaktif güç değişimlerini dengeler.Tabii ki sisteminizden RGK yı söküp , kontrolü Alronun kontrolcü kısmına bırakırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Alron RGK değil , komple bir sistem olduğundan dolayı , Entese göre bir kıyaslama yapmamız mümkün değil.
Fiyat konusuna gelince , her önünüze gelen yere 75 kvarlık Alron bağlarsanız, elbette pahalı olur.Eğer işin içinden dinamik kompanzasyon dışında bir çözümle çıkamıyorsanız, Alrona başvurursunuz.Ve alronun uygun modeline. 10 kvarlık ile 100 kvarlık arasında, dünya kadar fiyat farkı var.Ayrıca alronun truva modelleri var. O da sayacınızla haberleşiyor ve, kompanzasyonunuzu sayacın yazdığı endekse göre kompanze ediyor. Siz sorununuza uygun bir alron kullanmalısınız. Eğer sorununuza uygun bir ürün ( alron veya klasik kompanzasyon) kullanırsanız , ödeyeceğiniz cezalar bazında düşünürsek , kendisini 5-6 ayda zaten amorti ediyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri