ALRON, DyCOM, Electroflow nedir, ne değildir?

electrica

Üye
Güç kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların hemen hepsi, reaktif yük dengesinin sağlanması, ısı kayıplarının azaltılması, dolaylı olarak aktif güç tüketiminin azaltılması ve trafo gücünün verimli kullanılmasına yönelik sonuçlar sağlıyor.

Bu anlamda ülkemizde klasik kompanzasyon sistemlerine birçok alternatif bulunmakta. Özellikle ALRON, DyCOM gibi firmalar, farklı yaklaşımlarla özel alternatif çözümler getirerek dinamik kompanzasyon çözümleri üretiyorlar. (Sn. kibele DyCOM için "onların sistemi kademeli tristörlü statik sistem, ALRON'un sistemi dinamiktir" diyor ama DyCOM ismini "dinamik" koymuş. Anlayamadım)

Bugünlerde duyduğum ELECTROFLOW isimli bir sistem de oldukça iddialı. %4-14 enerji tasarrufunu garanti ediyor. Harmonik süzme, faz kaybının giderilmesi, faz dengeleme, darbe etkilerini azaltma, güç faktörü düzeltme gibi sonuçlara broşüründe yer vermiş. (Broşürler ektedir)

Başlıkta belirttiğim ürünlerin üretici ve/veya kullanıcıları, klasik statik kompanzasyon sistemlerinin bakımı ile ilgili olarak çalışan, güç kalitesi konusunda bilgi ve tecrübesi benim gibi az olan arkadaşlar için bu sistemlerin ne oldukları konusunda açık bilgiler verebilirlerse alternatif sistemlerin seçiminde daha bilgili olabiliriz kanaatindeyim. (Sn. Fahri bey de burada benzer bir soru yöneltmiş ama gözden kaçmış sanırım)

Herkese saygılar, kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• electroflow_brosur2.jpg
    electroflow_brosur2.jpg
    69.6 KB · Görüntüleme: 93
  • electroflow_brosur1.jpg
    electroflow_brosur1.jpg
    99.4 KB · Görüntüleme: 67
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn.arkadaşlar,ben DYCOM alıp kullandım.ALRON dan RED ürünü aldım henüz devreye almadım.DYCOM tristörlü çok hızlı(saniyede 50 adım), her faz üzerinde belirli oranda harmonik ve şoklara karşı etkili reaktörler içeren,üç akım trafosu ile ölçüm yapıp ,kendi panosu üzerinde bulunan ,rölesi ile kontrolü gerçekleştiren harika bir sistemdir.kibele nin isimlendirdiği gibi bir sistemdir.Ama dinamik sıfatını da sonuna kadar hak etmektedir.ALRON ise DYCOM dan farklılık olarak RED(reaktif enerji dengeleyici)ismini verdikleri bir reaktör geliştirmiştir.Bu reaktör her fazı ayrı olarak onbin adımda min. ve max.güce getirebilmektedir.Referansı PC haberleşmeli röleden almakta,akıllı red ürünü ise,referans için röleyi kendi üzerinde barındırmaktadır.Bence RED kompanzasyonda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.Belki elktroflow bunlara ilaveten deklere ettikleri özellikler bakımından daha da dinamik olabilir.Henüz elektroflow hakkında yeterli bilgi sahibi değilim.Dinamik sıfatı belki tartışılabilir.ALRON un farkının altını çizmek için ,dinamik sıfatına sarılmak da şart değil.Ben naçizane DYCOM için dinamik kompanzatör.ALRON için sihirli kompanzatör isimlerini yakıştırıyorum.Sn.GÖKHAN OLGUN(DYCOM) ve Sn.TUĞRUL SÜRÜCÜ(ALRON)arkadaşlarımızı bu fırsat ile tekrar tebrik ediyor.Bizlere sağladıkları bu vizyon için kutluyor,AR-GE,üretim ve pazarlama aşamalarında kolaylıklar ve hayırlı bereketli kazançlar diliyorum.Her iki markanın fiyatlarıda makul sevilerde sakın ön yargı ile gözünüzde büyütmeyiniz.

Son düzenleme:
Sn.arkadaşlar,ben DYCOM alıp kullandım.ALRON dan RED ürünü aldım henüz devreye almadım.DYCOM tristörlü çok hızlı(saniyede 50 adım), her faz üzerinde belirli oranda harmonik ve şoklara karşı etkili reaktörler içeren,üç akım trafosu ile ölçüm yapıp ,kendi panosu üzerinde bulunan ,rölesi ile kontrolü gerçekleştiren harika bir sistemdir.kibele nin isimlendirdiği gibi bir sistemdir.Ama dinamik sıfatını da sonuna kadar hak etmektedir.ALRON ise DYCOM dan farklılık olarak RED(reaktif enerji dengeleyici)ismini verdikleri bir reaktör geliştirmiştir.Bu reaktör her fazı ayrı olarak onbin adımda min. ve max.güce getirebilmektedir.Referansı PC haberleşmeli röleden almakta,akıllı red ürünü ise,referans için röleyi kendi üzerinde barındırmaktadır.Bence RED kompanzasyonda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.Belki elktroflow bunlara ilaveten deklere ettikleri özellikler bakımından daha da dinamik olabilir.Henüz elektroflow hakkında yeterli bilgi sahibi değilim.Dinamik sıfatı belki tartışılabilir.ALRON un farkının altını çizmek için ,dinamik sıfatına sarılmak da şart değil.Ben naçizane DYCOM için dinamik kompanzatör.ALRON için sihirli kompanzatör isimlerini yakıştırıyorum.Sn.GÖKHAN OLGUN(DYCOM) ve Sn.TUĞRUL SÜRÜCÜ(ALRON)arkadaşlarımızı bu fırsat ile tekrar tebrik ediyor.Bizlere sağladıkları bu vizyon için kutluyor,AR-GE,üretim ve pazarlama aşamalarında kolaylıklar ve hayırlı bereketli kazançlar diliyorum.Her iki markanın fiyatlarıda makul sevilerde sakın ön yargı ile gözünüzde büyütmeyiniz.

sn.tknsyn panoyu devreye aldıktan sonra işletmenin daha önceki halini ve son durumunu burda bizimle paylaşırmısınız işletmenin sözleşme gücü cekilen max güç min.güç eski beyin markası kademe sayısı kademe güçleri akım trafosu amperi ve class ı red ürününün güçü ve işletmendeki max.pik akımları v.s v.s
saygılar..

Ekrem bey, önemli bir noktaya değinmişsiniz. Teşekkürler.

Bu konuyu açarken amacım herhangi bir markayı yüceltmek veya yermek değildi. Adı geçen sistemlerin hiçbirini almış, kullanmış değilim. Ancak, reaktif güç kontrol rölelerinde olduğu gibi bu konuda da üretici firma temsilcileri ürün özelliklerini belirtmelerine rağmen, tüketici (müşteri) açısından bu çözüm önerilerinin karşılaştırmalı analizini yapmak (kendi adıma) pek mümkün olamıyor. Özellikle kompanzasyon tekniğinin teorisini bilmeyen/az bilen insanlar için bu gibi konu başlıklarının yol gösterici olacağı kanısındayım.

Dilerseniz, konuyla ilgilenen tüm arkadaşlarla öncelikle madde başlıklarını belirler daha sonra da adı geçen sistemlerin bu maddelere karşılık gelen özellikleriyle listelemesini yaparız. Biliyoruz ki görsel verilerin değerlendirilmesi ve anlaşılması çok daha kolay.

redı tek faz ve3 fazdamı kullanmamız mumkunmu cıhazlan ılgılı bılgıye nereden ulasabılırım saygılar

Sn.belkiya guler,RED 3 fazlı reaktör ve sürücü devresinden oluşuyor.Reaktörün her fazını ayrı ayrı olmak üzere sn.10000 adım hız ile min ve max. değerler arasında uygun olan değere getiriyor.Yani an geliyor fazın biri sıfır akım çekerken,bir diğeri %10 akım çekebiliyor.http://www.alron.com.tr/buradan inceleyebilersin.

Türk firmalarının kısıtlı bütçe ve büyüklüklerine rağmen reaktif tüketimin azaltılması için geliştirilmiş cihazlar açısından oldukça ileri olduğunu düşünüyorum. Ürün bazında kıyaslama yapma fikri kullanıcılar açısından ve uygulama yapacak mühendis ve teknisyenler açısından oldukça faydalı olacaktır.

arkadaşlar bu ürünleri kullanan yok mu
kullanan arkadaşlar düşüncelerin paylaşırlarsa çok faydalı olacaktır

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri