Alpek Kablo Isınma hk

yonzoglu

Üye
arkadaşlar merhaba

Tesisimizde tünel çalışmaları için tesiş edilen kompak köşten trafosu içinde alpek kablo çıkış alıp uzunluk 80 metre tünel ağzına enerji taşımak istiyorum.Çift devre 120 mm2 lik alpek ile bir sıkıntı olur mu? Hiç alpek kablo kullanmadım ve dışardan ısınma ile ilgilili laflar duydum ne dersniz? (tünel ağzındanda tünel taşeronu kendi kablosu ile 1000 metre tünel açaçcak.)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu noktada ilk önce gerilim düşümü hesabı yapılması lazım . Mevcut yükü bilmeden gerilim düşümü hesabı yapılamaz , sadece mesafe gerilim düşümü hesabı için yeterli olmaz . Aliminyum kabloların akım taşıma kapasitesi bakır kablolara göre daha düşüktür ; gerilim düşümü de daha fazladır. Niçin NYY kullanmayı düşünmüyorsunuz ?

gerilim düşümü hesabında bakır kabloya 0,0124 alınan katsayı alpek kablolarda 0,0198 alınarak yapılır. Alpek kablolarının akım kapasiteleri için aşağıdaki linkten yararlanabilirsin.
iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Alpek el kitabı 1.pdf
    569.5 KB · Görüntüleme: 36
Taşıyabileceği akım kapasitesi değerinin üstünde akım taşıtılan her kablo ısınır ve zamanla yanar. Bu bağlamda gücünüze göre ısı kontrolü yaptırıp, gerilim düşümüne de uygun kesitte kablo seçerseniz herhangi bir sorun olmaz.

Akım taşıma ve gerilim düşümü yönünden yaptığımız hesaplarda istediğimiz değerde zaten ileriue dönük farklı çıkışlardan yeni kablo çekme şansımız var sayın Under Ground nyy kablo çekme şansımız yer müsait olmadığı için yok.Sadece hiç kullanmadığım bir kablo çeşidi ve akım taşıma kapasitesinin altında dahi olsa işletme aşamasında ısınma vb sıkıntılar yaşarmıyım diye çekiniyorum

Akım taşıma ve gerilim düşümü yönünden yaptığımız hesaplarda istediğimiz değerde zaten ileriue dönük farklı çıkışlardan yeni kablo çekme şansımız var sayın Under Ground nyy kablo çekme şansımız yer müsait olmadığı için yok.Sadece hiç kullanmadığım bir kablo çeşidi ve akım taşıma kapasitesinin altında dahi olsa işletme aşamasında ısınma vb sıkıntılar yaşarmıyım diye çekiniyorum
Alpek kabloyuda havaya asılmış aliminyum nyy diye düşünün , psikolojik rahatlama yapar :)

Yalnız hesabı yanlış yapmadıysam örnek olarak 95 lik bir kablonun 1000 metre mesafede 56 kw lık bir yükle % 6,57 gerilim düşümü çıkıyor . Yaklaşık 25 volt gerilim düşümü yapar ki yüksek bir değer. Tünel içinde kaçlık kablo ile gitmeyi düşünüyorsunuz ve yükünüz ne olacak ? Yük arttıkça gerilim düşümü daha da artar .

Tünel içinde taşeron firma 2 adet alüminyum 240 mm2 kablo ile gitmeyi düşünüyor.Yetmediği yerde Trafo koyabilirlermiş. Biz o tarafa çok karışmıyoruz.Ben şimdi 2 adet 120 lik alpek kablo çekiyorum tünel ağzına 90 metre uzaklık.Fan ve hidrofor için 95 mm2 alpek çekiyorum ve çekiliyorum kenara:)

Tünel içinde taşeron firma 2 adet alüminyum 240 mm2 kablo ile gitmeyi düşünüyor.Yetmediği yerde Trafo koyabilirlermiş. Biz o tarafa çok karışmıyoruz.Ben şimdi 2 adet 120 lik alpek kablo çekiyorum tünel ağzına 90 metre uzaklık.Fan ve hidrofor için 95 mm2 alpek çekiyorum ve çekiliyorum kenara:)

Kullanacağınız elektriksel güç ne kadar acaba ? mesajlarınızda belirtmemişsiniz

Bize söylenen hesap yaptığımız güç 140 kva ilk etapda daha sonra 50 kw fan ile devam ediyor ama biz hesaplarımız da 200 Kva göre yaptık

Sent from my D5803 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri