Aliexpress'te Bir Sahtekar Satıcı Daha Denk Geldi

geçmiş olsun ,

madem sahte çıktı aliexpress satış üyeliğinden çıkarmıyor .
sebebi
bizde de çinde de aynı satıcıyı kollanıyor, çünkü satıcı olmassa nasıl para kazanacak .
bizde de çinde de zorda kalmadığınız sürece ücretli kargo almayın .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .
Bu son cümleniz dikkate değer.

Şimdi oldu. Demek isminin harfinden bile çekinenler varmış.İlginç.
Aslolan ürün hakkında iki cümle yorum yapmak demekki. Herşeye 5 yıldız verenler çok.

Yarıiletkenler karamanın koyunu gibidir. Esas oyunları sonra çıkıyor.

Aynen hocam. Mesela aliyor ürünü vatandaş. Ben teslim aldim. Paket su kadar gunde elime ulaştı. Henüz deneme fırsatım olmadi diyor.

Bu yorumun kimseye faydasi yok ki.

Dediğiniz gibi karambole 5 yıldız veriyorlar.

Yarıiletkenleri de aslında bir nevi bilerek alıyorum. Cok da hassas iş yapmıyorum :)

Aynen hocam. Mesela aliyor ürünü vatandaş. Ben teslim aldim. Paket su kadar gunde elime ulaştı. Henüz deneme fırsatım olmadi diyor.
Bu yorumun kimseye faydasi yok ki.Dediğiniz gibi karambole 5 yıldız veriyorlar.
Yarıiletkenleri de aslında bir nevi bilerek alıyorum. Cok da hassas iş yapmıyorum :)

alıcılar olarak yorum yapmayı bilmiyoruz .

ben üründen anlaşmazlık açmış isem , geri ödeme kazandığım zaman
satıcı yoruma 5 yıldız veriyorum sizin alın 5 yıldız kazık yiyin diyorum . ve foto ekliyorum .
kimse 1 / 2 yıldız kısmına kimse bakmıyor ilk bakılacak yer ama .

geçmiş olsun ,

madem sahte çıktı aliexpress satış üyeliğinden çıkarmıyor .
sebebi
bizde de çinde de aynı satıcıyı kollanıyor, çünkü satıcı olmassa nasıl para kazanacak .
bizde de çinde de zorda kalmadığınız sürece ücretli kargo almayın .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Alirexpresste yaşamadım ama ücretli kargo problemini n11'de yaşadım.

Bir zamanlar n11 den aldığım bir ürünü iade etmek durumunda kaldım. İade kabul edildi ama sadece ürünün ücretinin iadesi yapıldı. Kargo ücreti iade edilmedi. N11'i arayıp müşteri hizmetlerine durumu anlattım ama nafile. İlgilenmediler bile.

Ben de kafaya taktım şikayetvar sitesinde bir başlık açtım. Bir iki gün sonra arayıp size taahhütsüz kupon verelim istediğinizi alın dediler. Böylece çözmüş olduk.

Problem yaşamak kaçınılmaz ama peşine de düşmek gerek. Bazen de olmazsa olmuyor tabi. Kısmet deyip geçiyoruz.

Normalde 5-10 tl bir para değil çoğumuz için. Bazıları için yemek parası bile değil ama mesele para değil her zaman, kazıklanmış olmanın verdiği rahatsızlık...
alıcılar olarak yorum yapmayı bilmiyoruz .

ben üründen anlaşmazlık açmış isem , geri ödeme kazandığım zaman
satıcı yoruma 5 yıldız veriyorum sizin alın 5 yıldız kazık yiyin diyorum . ve foto ekliyorum .
kimse 1 / 2 yıldız kısmına kimse bakmıyor ilk bakılacak yer ama .

Sonra da satıcı zaten yalvarıyor resmen bana 5 yıldız ver yenisini yollayayım diye. Bunu iş yapmak isteyen pişman olan satıcı diyor. Diğerleri cevap bile vermiyor.

Yorum konusunu bazen benim de es geçtiğim oluyor ama memnun olmadıklarımı mutlaka yazıyorum. Herkes okuyabilsin diye de İngilizce yazmaya çalışıyorum

resimdeki LM338K nın içinde sadece 2 tane tel değil ordaki çip te görünüyor orjinalini açıp baktınızmı çip farkı varmı dahamı büyük birde o şekil karşılaştırın derim tabi başınıza gelen durum dediğiniz gibi ise hoş bir durum değil...geçmiş olsun...

Alirexpresste

Sonra da satıcı zaten yalvarıyor resmen bana 5 yıldız ver yenisini yollayayım diye. Bunu iş yapmak isteyen pişman olan satıcı diyor. Diğerleri cevap bile vermiyor.

Yorum konusunu bazen benim de es geçtiğim oluyor ama memnun olmadıklarımı mutlaka yazıyorum. Herkes okuyabilsin diye de İngilizce yazmaya çalışıyorum

Hiç güvenmeyin. Beş yıldızı alır ve aynı seriden patatesi sana yine yollar. Çünkü ürünün sahte olduğunu satıcı da biliyor ve binlerce alıcıyı mağdur ediyor. Ne yapsın?
Patatesleri satamazsa elinde kalacak. 1tl ya almış 5 tl ya satıyor. (Farnell de orijinali kargo hariç 40tl.) Millet te sürü gibi çinden yarı işe yarar ürünü 8tl ya alacağına 5 tl lık patatesi aynı satıcıdan olumsuz yorum yoksa alıyor da alıyor.
Önemli olan yorum ve puan onlar için. Yoksa satamaz.
Aliexpress, bu tür güç yarıiletkenleri bakımından tam güvenilir diyemem.

Hocam açıkçası ben de LM338k aldım ve memnunum. Demekki denk gelmiş.
Özetle 1mm kalınlıkta 8cm2 lik alüminyum soğutucuda 1.5 amperi hafif sıcaklık ile dakikalarca alıyorum.
5 amper verir diyorlar. Denemedim.

Hiç güvenmeyin. Beş yıldızı alır ve aynı seriden patatesi sana yine yollar. Çünkü ürünün sahte olduğunu satıcı da biliyor ve binlerce alıcıyı mağdur ediyor. Ne yapsın?
Patatesleri satamazsa elinde kalacak. 1tl ya almış 5 tl ya satıyor. (Farnell de orijinali kargo hariç 40tl.) Millet te sürü gibi çinden yarı işe yarar ürünü 8tl ya alacağına 5 tl lık patatesi aynı satıcıdan olumsuz yorum yoksa alıyor da alıyor.
Önemli olan yorum ve puan onlar için. Yoksa satamaz.
Aliexpress, bu tür güç yarıiletkenleri bakımından tam güvenilir diyemem.

Hocam açıkçası ben de LM338k aldım ve memnunum. Demekki denk gelmiş.
Özetle 1mm kalınlıkta 8cm2 lik alüminyum soğutucuda 1.5 amperi hafif sıcaklık ile dakikalarca alıyorum.
5 amper verir diyorlar. Denemedim.

Yok hocam bendekiler çakmanın da çakması. 2 tane ince tel var içinde. 1 amperi bile göremedi. Hadi desem ki ısınıyordu. Isınma da yok. 1 amper civarında teller kopuyor o kadar. Hatta LM338k ları test etmeden önce de youtubeda bir videoda sahte LM338K incelemesi gördüm (Video bu). Ondan sonra şüpheye düştüm ve test ettim. İyi ki de etmiştim. O videoyu görmesem, zaten bu sıralar LM338K ları kullanamayacaktım ve elimde kalacaktı.

Sizin aldığınızın linki var mı hocam?. Bir de onu deneyeyim. Sahteyse anlaşmazlık açarım yine :)
resimdeki LM338K nın içinde sadece 2 tane tel değil ordaki çip te görünüyor orjinalini açıp baktınızmı çip farkı varmı dahamı büyük birde o şekil karşılaştırın derim tabi başınıza gelen durum dediğiniz gibi ise hoş bir durum değil...geçmiş olsun...

Teşekkür ederim. Aynen tel diyerek basitleştirdim ama muhtemelen o çip de normal bir lm338t veya lm317 çipi gibi geldi bana. Çünkü yükte değilken voltaj ayarı falan yapılıyordu. Büyük ihtimal sahte LM317 çipi . Çünkü 5 voltlarda 1 ampere bile varamadan bozuldu ikisi de. 3 tanesi de öyle bir köşede beklemekte.

Başka lm338k yok hocam elimde. Orijinalini hiç açmadım. İnternette de açan bulamadım.Akım çektiğimde ısınsaydı anlardım da ısınmadı da birden gitti.

En güzeli eski kartlardan söktüğüm malzemeler ama onlar da hep wattlı direnç ya da kapasitör. Her şey denk gelmiyor malum.

Son düzenleme:
Yok hocam bendekiler çakmanın da çakması. 2 tane ince tel var içinde. 1 amperi bile göremedi. Hadi desem ki ısınıyordu. Isınma da yok. 1 amper civarında teller kopuyor o kadar. Hatta LM338k ları test etmeden önce de youtubeda bir videoda sahte LM338K incelemesi gördüm (Video bu). Ondan sonra şüpheye düştüm ve test ettim. İyi ki de etmiştim. O videoyu görmesem, zaten bu sıralar LM338K ları kullanamayacaktım ve elimde kalacaktı.

Sizin aldığınızın linki var mı hocam?. Bir de onu deneyeyim. Sahteyse anlaşmazlık açarım yine :)

Teşekkür ederim. Aynen tel diyerek basitleştirdim ama muhtemelen o çip de normal bir lm338t veya lm317 çipi gibi geldi bana. Çünkü yükte değilken voltaj ayarı falan yapılıyordu. Büyük ihtimal sahte LM317 çipi . Çünkü 5 voltlarda 1 ampere bile varamadan bozuldu ikisi de. 3 tanesi de öyle bir köşede beklemekte.

Başka lm338k yok hocam elimde. Orijinalini hiç açmadım. İnternette de açan bulamadım.Akım çektiğimde ısınsaydı anlardım da ısınmadı da birden gitti.

En güzeli eski kartlardan söktüğüm malzemeler ama onlar da hep wattlı direnç ya da kapasitör. Her şey denk gelmiyor malum.
olmasa iyiymiş ama demekki oluyor böyle şeyler umarım başına bi daha gelmez o değilde o kadar bekle gele gele baskı patates malzeme gelsin o sakat olmuş...

Hocam yanlış anlama.
1.5 amper dediysem küçük ama şık bir kutuyu değerlendirdim. İçindeki trafo nun gücünü bilmem (çıkma bir 12v trafo) Kutuda (şimdi ölçtüm) en fazla dıştan dışa (karkas değil tümü) kapladığı alan 4cmx4cmx4cm.
Zaten bundan çıkan max akım 8volt altında 1.5 amper. 12 volt ta ise 500mA civarı.
Yani Lm338k çipi değil de en baştan trafo gücü yetersiz.

Tek sorun.;
Yüksüz olarak osiloskopta baktım. Her voltta hafif 50hz ripple var. Giriş-çıkışa Bacaklara yakın şaseye 100er nf lık 2 kapasitör bağlamamışım. Belki ondandır.