Ali ve bilinmeyen devre elemanı

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Ali'nin bir sorunu var. Ali elektrik bit pazarından ne olduğu bilinmeyen, merak konusu bir cihaz satın aldı. Devre üzerindeki elemanların bir tanesine ne bir işaret konulmuştu, ne de açıkça ne olduğu tespit edilebiliyordu. Ancak Ali bu elemanın davranışını bir eğri izleyicide ölçtüğünde akım gerilim ilişkisi aşağıdaki gibi olan, doğrusal olmayan bir direnç olduğunu anladı.

images_circuits_nonlinear.gif

Ali bu devreyi 2 mA'in üzerindeki akımlarda test etmekten çekindi.

Akım küçük, 1mA'den az olduğunda direnç (kOhm cinsinden) nedir ?

Akım bu aralığın dışında olduğunda direnç (kOhm cinsinden) nedir?

Ali devre kartını incelediğinde bu gizemli elemanın Vs=5V olan bir güç kaynağına bağlı olduğunu gördü. Hemen güç kaynağının yanında seri olarak Rs=4700Ω bir direnç ve bu elemana paralel Rp=8200Ω bir direnç daha bağlanmıştı.

images_circuits_Lem-problem.gif

Bu gizemli eleman devrede çalışırken üzerinden geçen akım (Amper cinsinden) nedir?

Bu gizemli eleman devrede çalışırken üzerinden geçen gerilim (Volt cinsinden) nedir?

1,822 v
1,411 mA

bu sonuçlar yalnış oldu..

Son düzenleme:
Hayır değil.

Bir ipucu vereyim. Devrenin Thevenin eşdeğerini bulup çözmek daha kolay olabilir.

Bir de bir hatırlatma Rp=8200Ω. Thevenin gerilimini bulurken Rp'yi 4700Ω olarak almayın. Ben de dikkatsizlikle böyle yapmıştım.

Ayrıca Thevenin gerilimi ve eşdeğer direnci bulduktan sonra ucuna bu gizemli eleman takılacak. Bize eleman çalışırken üzerinden akan akım ve gerilim soruluyor.

Olabilir. Cin Ali de olabilir.Sizin hayal gücünüze kalmış.

Ama elektronikçiler olarak bizi ilgilendiren tarafı bit pazarından bir kart almış. Kartın üzerinde de de doğrusal olmayan bir devre elemanı var. Bu elemanın akım gerilim ilişkisinden nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyor.

İleriki bölümlerde doğrusal olmayan devre elemanlarının nasıl çalıştığı anlaşıldıktan sonra oldukça ilginç uygulamalara yelken açıyoruz.

Bu sefer acaba ışık demeti kullanarak, doğrusal olmayan bir eleman üzerinden sesi aktarabilir miyiz? Aktarmaya çalışırsak seste değişim olur mu?

Bu gibi soruların yanıtını bulmaya çalışıyoruz.

muziksinyali.png

sorunun grafiğine tekrar baksanız iyi olur..

Bildiğimden değil. Telefonda bir programa yazdım tutarsa diye. Hem proframi de test etmis olurum. Elektronik hesaplar konusunda eğitim almadığımdan bilemiyorum. Mantığını öğrenmeye çalışıyorum. Sonucu görmeyi bekleyemedim yazmis bulundum :)

o programınız basit bir lambanın yanıp yanmadığını bile bilemedi, güvenmeyin bence..

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri