Ali Hajimiri analog dersleri, elektronik eğitimi nereye gidiyor

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Birinci derece RLC devrenin "impulse" ('birlik mi desek') yanıtını anlamak için şans eseri şu derslere rastgeldim.

Giriş seviyesi analog elektronik dersleri

Orta düzey analog elektronik dersleri

Dersi anlatan Ali Hajimiri 2019 yılında öğretimle ilgili bir ödül almış.

Asıl konuya gelmeden önce eğer devre benzetimi için örüt ağ üzerinden kullanabileceğiniz bir yazılım arıyorsanız bu programa bakabilirsiniz.

D5q5kHTW4AExD5l.png

Analiz sonuçları

D5q5mogXoAMmpA1.png

Denemek için buraya bakabilirsiniz.

Eğer daha çok dijital elektronik için kullanabileceğiniz bir benzetim programı arıyorsanız MIT'den Chris Terman'ın yazdığı Jade programına bakabilirsiniz. Aslında her iki programı da Chris Terman yazmış.

Şimdi konuya geliyorum. Giriş seviyesi bir elektronik kursunda ne öğrenebilirsiniz.

Buradaki giriş seviyesi elektronik dersinde ultrasonik ses ile hız ölçen bir devre yapıyorlar.

53963

Devrenin akış şeması da şu şekilde :

53964

Daha da bununla bitmiyor. Örneğin üzerinde tüm devre bulunan kartı okuyan bir devre yapıyorlar.

53965

Ben daha başlangıç aşamasında bu düzeyde bir elektronik eğitimi verilmesine oldukça şaşırdım. Bir düşünün dünyadaki elektronik eğitimi nereye gidiyor.

Biz de hala yasak olduğu için electronics.stackexchange.com gibi sitelerdeki devre şemalarını bile göremiyoruz.

Benim bölümüm bilgisayardı. Bizde 'kalite kontrol ve standartları' diye bir ders vardı. Hatta şimdi baktım ortalamam 90'ın üzerinde. 'Kalite kontrol ve standartları' 64'müş. Düşünün adamlar CMOS bellek tasarımını anlatıyor, bizde adama göre ders uyduruyorlar.

Neyse sonuç olarak oldukça şaşırtıcı. Merak edenler için ultrasonik ses ile hız ölçen devrenin şemasını da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Ultrasonic_Velocity_Sensor_Schematic_V1_3_NV_3B_NV.pdf
    77 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Ali Hajimiri analog elektronik derslerinin 1. bölümünün neredeyse sonuna geldim.

Daha çok yakında MIT'nin hemen hemen aynı seviyedeki dersini tekrar ettiğim için ilk başlarda not almamıştım. Sonra konular ilerledikçe not almaya başladım.

Bu ders için türev, integral, türevli denklemler gibi konuları bilmenizde fayda var.

Çok ilginç bir şekilde bu ders bjt, mosfet transistör gibi konuları anlatmıyor. Onun yerine şimdiye kadar ilk kez rast geldiğim Heaviside işleci gibi ikinci derece türevli denklemlerin ve devrelerin çözümünde kullanılan bir yöntemi anlatıyor.

Bunun dışında Laplace dönüşümünün üzerinden de hafifçe geçiliyor. Nedeni Heaviside işleci zaten Laplace dönüşümü yerine kullanılıyor.

Sonra Fourier dönüşümü ve serileri anlatılıyor. Fourier dönüşümü aslında Laplace dönüşümünün özel bir hali olmasına rağmen neden Fourier dönüşümü kullanılıyor diye düşünürseniz Laplace dönüşümünün tersini hesaplamak biraz zor.

Mühendisliğin % 30'u Fourier dönüşümü olduğu ifade ediliyor.

Bu dersi özellikle mühendislik öğrencilerine ve eski bilgilerini tazelemek isteyen mühendis arkadaşlara önerebilirim. Mühendislik öğrencisi arkadaşlar için Sinyal ve Sistemler dersinde de bu öğrendikleri bilgiler faydalı olacaktır.

Sonra cep telefonlarına neden hücresel ağ ('cellular phone') deniliyor. Cep telefonları 10^(-15) watt kadar bir sinyali alacak kadar hassas yapılıyormuş. AM radyo yapımı gibi ilginç konular var.

Fourier dönüşümü ile ilgili öğrendiklerinizin optik sistemlerde de kullanılabileceğini görünce oldukça şaşırıyorsunuz.

Kısacası bu konuda çalışmak isteyenler için ufuk açıcı bir ders. Ali Hajimiri çok sağlam bir mühendis. Bu derste de matematiksel olarak sağlam temeller attıktan sonra, ilerleyen aşamalarda mühendislik problemlerine oldukça pratik çözümler getiriyor.

Dikkatimi çeken bir konu dersi takip eden birisi 'Bu teknik harika. Okuduğum elektronik kitaplarında bu yöntemi bulamadım.' diye bir yorum yazmış.

Meğerse bu yöntemi Ali Hajimiri kendisi geliştirmiş:

https://chic.caltech.edu/wp-content/uploads/2014/02/Final-Paper.pdf

Serinin devamı olan başka bir derste de transistör kullanarak işlemsel yükselteç tasarımını anlatıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri