Algoritma tavsiyesi

çıraközgür

Katılımcı Üye
Merhaba, bakır tele tel kaplama makinesi yaptık, makinede iki adet abb sürücü ve bir adet Lg sürücü kullandık, bunları modbus üzerinde haberleştirip okuyup yazıyorum.
iki adet abb sürücü sabit hızla çalışıyor.
Lg sürücü son makaraya bağlı olduğu için değişken hızda çalıştırmam gerekiyor, makara sarıldıkça hızını düşürmem gerekiyor.
Lg sürücüye şimdilik siviç ile on - of yaptırıyorum.
Lg sürücüye bağlı makara sarılırken başlangıçta 6-7 saniyede on of yapılırken alan makara genişledikçe 0.2 saniyeye kadar seri çalışıyor.
öyle bir algoritma bulmalıyımki siviç seri çalıştıkça Lg sürücünün hızı düşsün.
umarım anlatabilmişimdir.

Ekli dosyalar

• IMG_2840.JPG
    IMG_2840.JPG
    135.2 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_2839.JPG
    IMG_2839.JPG
    165.2 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_2838.JPG
    IMG_2838.JPG
    519.8 KB · Görüntüleme: 19
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba, bakır tele tel kaplama makinesi yaptık, makinede iki adet abb sürücü ve bir adet Lg sürücü kullandık, bunları modbus üzerinde haberleştirip okuyup yazıyorum.
iki adet abb sürücü sabit hızla çalışıyor.
Lg sürücü son makaraya bağlı olduğu için değişken hızda çalıştırmam gerekiyor, makara sarıldıkça hızını düşürmem gerekiyor.
Lg sürücüye şimdilik siviç ile on - of yaptırıyorum.
Lg sürücüye bağlı makara sarılırken başlangıçta 6-7 saniyede on of yapılırken alan makara genişledikçe 0.2 saniyeye kadar seri çalışıyor.
öyle bir algoritma bulmalıyımki siviç seri çalıştıkça Lg sürücünün hızı düşsün.
umarım anlatabilmişimdir.
Merhaba, daha önce kablo firmasında çalışmıştım ve sana öneri olarak şunu tavsiye edebilirim,
kabloyu makaraya sarmadan önce sabit bir kasnaktan 5 tur gibi döndürerek makaraya gönderdiğini düşün ve bunun çapına oranla makaradan önceki sarma hızlarını ayarla ve sabitle, sonra makara kısmındaki sarım ise kasnak ile makara arasında sadece gerginlik kontrol gibi düşünmelisin yani ne sarkacak ne çok gergin olacak şekilde hız ayar derdinden kurtulmuş olursun.

Benim anladıgım son sarılacak makara sarıldıkca capı büyüyor ve dönme hızının bu capa göre düşmesi gerekiyor.Eger böyle ise yapmanız gereken servo motor kullanıp hız degil tork kontrol yapmanız gerekir veya motor baglantısını kaymalı baglantı(balata misali zoru gördükce kaydıracak,eski kasetli teyplerde kullanılan sistem) yapmanız gerekir.

Benim anladıgım son sarılacak makara sarıldıkca capı büyüyor ve dönme hızının bu capa göre düşmesi gerekiyor.Eger böyle ise yapmanız gereken servo motor kullanıp hız degil tork kontrol yapmanız gerekir veya motor baglantısını kaymalı baglantı(balata misali zoru gördükce kaydıracak,eski kasetli teyplerde kullanılan sistem) yapmanız gerekir.
doğru anlamışsınız, elimdeki sürücüler asenkrondu, asenkron motorla çözülebileceğine inandım, zorlarsak çözülebilir gibi.

Ben olsam bu işi gücü yetecek en küçük güçte step motor ile çözerdim,step motor zoru görünce zaten kaçırıyor,bizim istedigimizde zaten bu :)

Ben olsam bu işi gücü yetecek en küçük güçte step motor ile çözerdim,step motor zoru görünce zaten kaçırıyor,bizim istedigimizde zaten bu :)
dört yıl önce aynı makinadan bir tane daha yapmıştık, onda son makara ile motor arasında kayış vardı, kayışta gergi için yay bağlamıştık, zorlanınca yay sayesinde halat boşa dönüyordu. patron ile şirketin mühendisleri toplantıda daha iyisi olur deyince ikinci makinayı farklı tasarlamaya karar verdim.

Tanzer uygulaması yapmanız gerekiyor, forumda araştırırsa daha önce defalarca benzer konuların gündeme geldiğini de hatırlıyorum, diğer bir yöntem olarak sürücüye tork limit girerek sararken belirli bir torkun üzerinde germemesini sağlayabilirsiniz böylece makara sarım çapı yükseldikçe otomatik olarak motor devri de düşecektir hatta farklı bir aygıt ile makara dolum çapını ölçebilirsen yeme de yanında yat.

Ayrıca aşağıdaki video 6.10 dakisasında sonrası tam da senin sorunun ;

Tork uygulama, bence cevresel hızı sabıt tutmak amacıdır. Tekstilde, haşıl maınalarında DC motor ıle çok uyguladık. Şİmdi AC motor ,sürücüler ile daha basit yapılıyor.
Dancer silindir/kart ılede uygulanır. Son sarım yaptıgınız makaradan önce avara/serbest dönen bır merdane monte edın. Tel gecerken bunu döndürsün. Milinede enködur baglayın. Hız arttıkca, PLc den hız düşümü yaptırın.

Tork uygulama, bence cevresel hızı sabıt tutmak amacıdır. Tekstilde, haşıl maınalarında DC motor ıle çok uyguladık. Şİmdi AC motor ,sürücüler ile daha basit yapılıyor.
Dancer silindir/kart ılede uygulanır. Son sarım yaptıgınız makaradan önce avara/serbest dönen bır merdane monte edın. Tel gecerken bunu döndürsün. Milinede enködur baglayın. Hız arttıkca, PLc den hız düşümü yaptırın.
çok mantıklı geldi, uygulamaya geçiyorum. çözemezsem yine rahatsız ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri