Alıcı verici devresi

Merhabalar. Aklıma takılan birkaç sey var sormak istedim.

Daha önce rastladığım kablosuz kapı zilinin vericisinde 12v 27A pil alıcısında ise iki adet kalem pil vardı. Sıradan kalem piller 200-500 ma arası bildiğim kadariyla. Bu durumda verici daha fazla güç harcarken alıcı daha az harcıyo.

Vericinin calisma voltaji veya cektigi amper daha düşük olsa ne gibi farkliliklar olabilir.

Alıcının cektigi amper ve devre uzerindeki parcalarda olusabilecek kayiplar neye göre belirleniyo nasil hesaplaniyo.

Yani soru şu elimizde bir alıcı verici devresi olsun vericinin çalışma voltaji,cektiği akımı önemli olmaksızın alıcin cektiği akım olabilecek en alt seviyede olsun. Alıcı tek bir tane mantar led yaksın yeter mesela.

Şimdilik bunlarin cevabını alabilsem yeter.
Amatör birinin anlayacağı şekilde anlatirsaniz sevinirim.

Verici voltajı yüksek olduğu normal.Zaten sadece zike basıldığında güç harcar. Basılmadığında pil boşta bekler.

Alıcı ise daima hazırda bekler. Yani Sürekli akım harcar. Buna çare yok.

Verici voltajı yüksek olduğu normal.Zaten sadece zike basıldığında güç harcar. Basılmadığında pil boşta bekler.

Alıcı ise daima hazırda bekler. Yani Sürekli akım harcar. Buna çare yok.
Akım nasıl harcıyo ? Vericiden tetikleme olmadiğinda nasil akim harciyo

Verici ile verici pili arasına buton konulur.
Butona basılırsa vericiye elektrik gelir ve sinyal gider.

Alıcı ise, ne zaman sinyal geleceği bilinmediğinden dolayı uyanık kalmak zorunda.
Yani ne zaman geleceği belli olmayan bir sinyal için sürekli çalışıyor durumda beklemesi gerek. Doğal olarak, Çalışan devre pili harcar.

Bu durum sırf sizin elinizdeki devre çin değil, tüm telsizler ve cep telefonları için de aynı dır.

Misafir yada Kargo bekliyorsanız, uyanık olacaksınız.

Verici ile verici pili arasına buton konulur.
Butona basılırsa vericiye elektrik gelir ve sinyal gider.

Alıcı ise, ne zaman sinyal geleceği bilinmediğinden dolayı uyanık kalmak zorunda.
Yani ne zaman geleceği belli olmayan bir sinyal için sürekli çalışıyor durumda beklemesi gerek. Doğal olarak, Çalışan devre pili harcar.

Bu durum sırf sizin elinizdeki devre çin değil, tüm telsizler ve cep telefonları için de aynı dır.

Misafir yada Kargo bekliyorsanız, uyanık olacaksınız.
Peki benim için asil önemli olan şey su. Belirttiğim gibi verici 12 volt alıcı 3 volt. Bana tek kanal bir devre şeması verebilirmisiniz. Kücük bir ledi yaksin yeter. Vericinin cektigi akim voltu önemli degil ama alicinin ki olabilecek minimum seviyede olmali.

http://www.circuitstoday.com/am-receiver-using-zn414

Bildiğim minimal harcayan alıcı bu.
Ortadalga (mw) bandı içindir. 1.5 v pil ile en az 1 ay gece-gündüz çalışır bu radyo.

Buna bir de ortadalga verici lazım.
455 khz bandı kristal ile tek transistör ile kolayca yapılır. Ben zamanında yapmıştım. zn414 ü aliexpresten sanırım bulursunuz.

Lakin mw bandında verici hiç yapmadım. Araştırma nız gerek.

https://www.qsl.net/va3iul/Homebrew_RF_Circuit_Design_Ideas/455kHz_Ceramic_Filter_BFO.gif

Bence de en iyi verici şeması bu. Frekans kayması olmayan stabil bir transmitter.
Başarılar

http://www.circuitstoday.com/am-receiver-using-zn414

Bildiğim minimal harcayan alıcı bu.
Ortadalga (mw) bandı içindir. 1.5 v pil ile en az 1 ay gece-gündüz çalışır bu radyo.

Buna bir de ortadalga verici lazım.
455 khz bandı kristal ile tek transistör ile kolayca yapılır. Ben zamanında yapmıştım. zn414 ü aliexpresten sanırım bulursunuz.

Lakin mw bandında verici hiç yapmadım. Araştırma nız gerek.

https://www.qsl.net/va3iul/Homebrew_RF_Circuit_Design_Ideas/455kHz_Ceramic_Filter_BFO.gif

Bence de en iyi verici şeması bu. Frekans kayması olmayan stabil bir transmitter.
Başarılar
Bilgileriniz için teşekkür ederim lakin bu konuda bilgi sahibi değilim biraz daha basitleştirirmisiniz. Ben bunlarla uzaktan anahtarlamayı nasil yapacagim. Dediğim gibi kumandaya bastiğimda bir ledi yakacak yara bir motoru hareket ettirecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri