Alüminyum sargılı trafolar hakkında

-taha-

Katılımcı Üye
Merhaba UPS cihazlarinda kullanılan trafolar genellikle alüminyum sargılı oluyor bu sargılar nasıl lehim yapılabilir arax lehim denedim gres yağı sürerek lehim yapmaya çalıştım hiçbiri başarılı olmadı hiç tutmuyor.nasil lehim yapabilirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bildiğim kadarıyla alüminyum melzemelere lehim/kaynak yapmak için çok fazla ısı vermek gerekiyor. Çünkü alüminyum ısıyı çok hızlı bir şekilde dağıtır. Bu yüzden zaten soğutmada en sık kullanılan şeydir. Sıradan elektrikli havyalarla çok zor belki ama gazla çalışan havyalarla belki bu yapılabilir. Hatta doğrudan pürmüzle denemek lazım.

074fc52d-e28b-47fc-80eb-c55c4f63c784.jpg

Aynı mantık diye gres yağı ile denedim olmuyor.evde sıvı makina yağı yokdu.
Bildiğim kadarıyla alüminyum melzemelere lehim/kaynak yapmak için çok fazla ısı vermek gerekiyor. Çünkü alüminyum ısıyı çok hızlı bir şekilde dağıtır. Bu yüzden zaten soğutmada en sık kullanılan şeydir. Sıradan elektrikli havyalarla çok zor belki ama gazla çalışan havyalarla belki bu yapılabilir. Hatta doğrudan pürmüzle denemek lazım.

Ekli dosyayı görüntüle 84483
Purmuz ile tavlama yapıp aynı anda da havya sürdüm bol lehimli lehim hiç tutunmuyor birde tuzruhu na telin ucunu bandirip lehim denedim yine olmadi

Son düzenleme:
Buradaki en büyük zorluk önce alüminyumun yüzeyindeki alüminyum oksit tabakasını mutlaka çıkarıp yok edebilmek, bu oksit tabakası yok edilirse (youtube'daki bu işlemde yağ destekli olarak havya ucu uzun süre alüminyum parçaya sürtülerek bu işlem yapılıyor) lehimin tutması bakır parçadaki pasta sürülen hali gibi basite inmesidir. Kolay gelsin.

Cok zor. Mekanik birleşimi düşünün derim. Klemens veya farklı birleşim aparatları var. Tabi bu sarginin arasında bir yerde değilse çıkış ucundaysa.

Başka videoda bildiğin ayçiçek yağı ile yapıyordu.
Kuvvetli havya lazım.En az 100 watt

Başka videoda bildiğin ayçiçek yağı ile yapıyordu.
Kuvvetli havya lazım.En az 100 watt
Makina yağı aldım bugün makina yağı deniyecem pek olacağını düşünmüyorum ama yinede deniyecem bu işin bir püf noktası olması lazım UPS trafolarinin çoğu aleminyum tel ile sarılı ve lehim yapılmışlar fabrikada.

Makina yağı aldım bugün makina yağı deniyecem pek olacağını düşünmüyorum ama yinede deniyecem bu işin bir püf noktası olması lazım UPS trafolarinin çoğu aleminyum tel ile sarılı ve lehim yapılmışlar fabrikada.

Yapılamaz değil yapılıyor tabiki ama eldeki imkanlar kısıtlı.

O fabrikada yapılan lehimler/kaynaklar bizdeki gibi sıradan kurşun lehim telleriyle yapılmıyor. Bizim lehim telleri 200-300 derece eriyor. Ancak alüminyum için farklı ürünler var. özel lehim telleri yada alüminyum kaynak çubuklarıkullanılıyor. Yanlış bilmiyorsam alüminyum eritmek için 700-800 derece sıcaklıklara çıkmak gerekiyor. Hadi biz biraz kaynaştırmak için 400-500 çıktıktık diyelim ama sıradan havyalarla zor. Belki iki havya birden kullanmak çözüm olabilir bir nebze. Yada kaynatılacak parçayı 5-10 dk fırında 200-250 derecede ısıtıp öyle denemek lazım.

Yapılamaz değil yapılıyor tabiki ama eldeki imkanlar kısıtlı.

O fabrikada yapılan lehimler/kaynaklar bizdeki gibi sıradan kurşun lehim telleriyle yapılmıyor. Bizim lehim telleri 200-300 derece eriyor. Ancak alüminyum için farklı ürünler var. özel lehim telleri yada alüminyum kaynak çubuklarıkullanılıyor. Yanlış bilmiyorsam alüminyum eritmek için 700-800 derece sıcaklıklara çıkmak gerekiyor. Hadi biz biraz kaynaştırmak için 400-500 çıktıktık diyelim ama sıradan havyalarla zor. Belki iki havya birden kullanmak çözüm olabilir bir nebze. Yada kaynatılacak parçayı 5-10 dk fırında 200-250 derecede ısıtıp öyle denemek lazım.
Bahsettiğin 800 derece ısılarda kablonun üzerindeki emaye kaplama yanar bu adamlar emayeyi yakmadan lehim yapıyorlar imkan konusunda haklısın bizim imkanlar kısıtlı ama asıl sorun bilgimiz yetmiyor bilgimiz olsa bir şekilde halledilir bu arada bendeki havya 75 watt t12 ısı ayarlı 480 derecede yüksek ısıda da denedim purmuz le destek vererek de denedim hiç bir şekilde olmadı bu işin özel bir yolu olması gerek ya özel bir flux ya bir lehim teli ama kesinlikle yüksek ısı konusu değil çünkü emayeler yanık değiller

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri