Alüminyum kablo ile topraklama hattı çekmek

morbeyaz

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Kablo fiyatları aldı başını gitti. Çok metreli 6 mm kablo için fiyat verdim ama müşteriye pahalı geldi. Alüminyum kablo ile topraklama hattı çekilir mi diye nette araştırma yaptım fakat doyurucu bir bilgi yok. Sizler ne dersiniz?

Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Galvaniz çelik halatla hem kendim yaptım hemde yapan birini gördüm yapacağınız topraklama ev için mi?Bir sanayii kuruluşu mu?Eğer fabrika ise yapacağınız topraklama galvaniz çelik halat kullanın derim ama meger ile topraklama direncini ölçün koruma topraklaması için insanların çalışacağı bölgeler için 5 ohm olması lazım direnç paratoner için 10 ohm maksimum değerler eğertopraklama direnciniz yüksek çıkarsa topraklama kazıklarının sayısını artırın direnç düşecektir alüminyum kablo bakır ve galvanize göre hem dayanıklı değil hemde çabuk paslanıyor diye biliyorum.Alüminyum kablo ile topraklama yapan görmedim.

Merhaba

20 daireli bir konut için çekmek istiyorum. Galvaniz çelik halatın izolesi yok. Sorun çıkarmaz mı?

Galvaniz çeliği topraklama icin ilk defa duyuyorum. Yasal olarak buna izin varmı peki? Yönetmelik vb.

Son düzenleme:
Galvaniz çelik halat fiyatını araştırdım. Onun da fiyatı bakırdan çok aşağı değil.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10392&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch

c) Topraklama İletkenleri: Topraklama iletkenleri Madde 9-e’ye ve toprağa döşenme durumunda da Çizelge-4a’ya uygun olmalıdır.

Bir topraklama iletkeninin topraklayıcıya bağlantısı güvenilir ve elektroteknik açıdan kusursuz yapılmış olmalıdır (Ek-L'ye bakınız).

Çizelge-4a Topraklama iletkenlerinin (Toprağa döşenmeleri durumunda) minimum kesitleri
Topraklama İletkenlerinin Minimum Kesitleri Çizelge-4a.png

Galvaniz çelik halat fiyatını araştırdım. Onun da fiyatı bakırdan çok aşağı değil.
İnan fiyatı daha aşağı bizim fabrika için 12 bin tl bakır kablo giderken biz 4 bin tl ye almıştık!Ama bakır kablo ile 50 lik kablo kullanacaksanız çelik halatla 95 lik yapmanız gerekir!

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri