Alüminyum İletkenler

Katılım
27 Eyl 2008
Mesajlar
53
Puanları
1
Yaş
39
Alüminyum İletkenler - bu sayfada belirtilen akım taşıma kapasiteleri aynı tip iletken için (1) (2) (3) ayrılmış farklı akım değerlerinin olmasının sebebi nedir.
 
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Boru içindeki, havadaki ve topraktaki akım taşıma kapasiteleri verilmiştir.
 
Sn.oradaburada,alüminyum olsun bakır olsun, akım taşıma kapasiteleri belirlenirken ısı faktörü birinci dereceden önem arz eder.Teorik olarak iletkenler akkor hala gelene kadar akım taşıma kabiliyetine sahiptirler.Havai hat iletkenlerinde çeşitli etkenler göz önüne alınarak iletkenin kopmadan tehlike yaratmadan taşıyabileceği akımlar belirlenerek tablolaştırılmıştır. (1) (2) (3) şeklinde gösterilen akımların aynı kaynakta altta yer alan
Akım Taşıma Kapasitesi Faktörleri tablosunda (1)rüzgarsız 40 C,(2)0,6m/sn rüzgar hızında 25 C,(3)0,6 m/sn rüzgar hızında 20 C çevre sıcaklığındaki taşıyabileceği akımı ifade eder.
 

Forum istatistikleri

Konular
126,678
Mesajlar
904,553
Kullanıcılar
447,474
Son üye
alisl

Yeni konular

Geri
Üst