Alçak gerilim trafosu

Okan bey kompakt şalteriniz yükün çektiği akımı karşılayamıyor olabilirmi ?
Daha önceden karşılıyordu şimdi neden karşılamasın ki. Ve ilk etap ta yük diye bahsettiğim jeneratör ile şebek arasındaki kontaktör sadece

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Daha önceden karşılıyordu şimdi neden karşılamasın ki. Ve ilk etap ta yük diye bahsettiğim jeneratör ile şebek arasındaki kontaktör sadece
Siz ona bi bakın derim jenaratörün kaç kw olduguna bakın ne kaç amper akım çektigine emin olmus olun bozulmuşta olabilir kompakt şalteeiniz

İşletme topraklamaniz çalışmıyor yada uygun omaj değerinde değil.Benzeri bir durumda faz-notr geriliminin 416 volta çıktığına şahit oldum. İşletme topraklamasi tamamen kopmuştu.İsletme topraklamasini baglayinca voltaj 225 e dustu .Sizdede benzeri bir durum olabilir
Merhaba emrullah kardeşim. Konu baya eski ama dikkatimi çekti. Normalde işletme topraklaması akım devresinin bir parçası değil. Hata durumları hariç tabiki . Normal arızasız bir işletme durumunda işletme topraklamasının faz nötr gerilim değerine nasıl bir tesiri olabilecegini anlamadım?
@sami inci üstadımız da konu hakkında bir yorum yapsa keşke.

Son düzenleme:
Merhaba emrullah kardeşim. Konu baya eski ama dikkatimi çekti. Normalde işletme topraklaması akım devresinin bir parçası değil. Hata durumları hariç tabiki . Normal arızasız bir işletme durumunda işletme topraklamasının faz nötr gerilim değerine nasıl bir tesiri olabilecegini anlamadım?
Konu hakkında ne yorum yapan ne de ilgi gösteren çıktı. Düşün düşün mevzuyu kendim çözdüm. Mevzu tipik nötr temassizligi ya da kopması sonucu nötr noktasının kaymasi ve faz nötr gerilimlerinin abuk değerlere ulaşması. Yoksa direk olarak işletme topraklaması ile bir alakasının olması pek mümkün gözükmüyor.

Anlatamadim ozur dilerim hayir o sekilde kayma olmaz.Yildiz noktasinin baglantilarini kontrol edin ayrica yildiz noktasinin kayma olayinda alici kisimlarinin dengesiz yuk cekmesidir.Vektorel faz acisini bozan dengesiz yuklenmeler yildiz noktasanin kaymasina sebebiyet verebilir.
Bu da mevzu hakkında başka bir yanlış bakış açısı. Dengesiz faz yüklenmeleri nötr hattının hiç olmadığı bir sistemde nötr noktasının kaymasına neden olur .
Nötr hattının olduğu sistemde fazlardaki akimlarda dengesizlik ne kadar fazla olursa nötr hattından dönen akım o kadar fazla olur ve mesafeye göre o kadar da nötr hattinda gerilim düşümü olur. Bu da faz nötr gerilimini etkiler . Fakat bu nötr noktasının kaymasi değildir.

Son düzenleme:

Merhaba ya olayı hem olcumleyerek hemde abonenin şikayeti üzerine gidip yerinde gördük adam tam bir koli tasarruf lu ampül takmış hepsini patlatmışti. İşletme topraklamasi tenekeyi katlayıp direğin gövdesine civata ile tutturmuş lardi. Yeni işletme topraklamasi yapınca voltaj düzeldi. Buna benzer birkaç durum da da voltaj yükselmesine denk gelmiştim.

Dengesiz yükler belli bir voltaj oluşturuyor zaten 3-5 volt gibi bu hemen hemen her trafoda gözlemlenebilir. Ben daha ilginç bir olaya şahit oldum bir konkresör şantiyesi trafosunda arıza var diye gittik trafoda ne işletme neden trafo koruma topraklaması vardı. Nötüre kontrol kalemini vurunca faz varmış gibi yanıyordu. Buraya kadar normal işletme olmayınca yanar tamam adamlar getirip gövde koruma topraklamasını bağladılar nötürdeki voltaj tamamen sıfırlandı. Buna çok şaşırdım gövde ile nötür arasında elektriksel bir bağlantı yok ama gerilim tamamen sıfırlandı.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri