AKZ250 ve TB6600 sürücü arasında kablolama için yardım lazım.

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Arkadaşlar AKZ250 üzerinde XS, XD, YS, YD... şeklinde çıkışlar var. Bunların sürücülere gideceğini anladım :) Yalnız hangi kabloyu sürücüde nereye bağlayacağımı bilmiyorum. Sürücüde EN, CW, CLK, +5V girişleri var.

1- X eksenini bağlayacağımızı düşünürsek XS ve XD sürücüde nereye gidiyor?
2- Sürücüdeki EN girişine bir bağlantı olacak mı?
3- Sürücüdeki +5v girişine gerçekten 5v vermek gerekiyor mu? Gerekiyorsa bu gücü nereden alacağım? hmm sanki güç kaynağında 5v çıkış var mıydı ne!

Bir de her sürücü için ayrı güç kaynağı iyi olur diyeceksiniz. Şimdilik elimdeki 24v 20A güç kaynağının çıkışını çoğaltarak kullanayım. Eğer İlerde sorun olursa mecburen 4 güç kaynağı alırım.

AKZ250:

ss+(2016-07-05+at+12.51.31).png

TB6600 sürücü:

clip+(2016-07-05+at+12.42.51).jpg

5 volt vermene gerek yok bağlantıyı bu şekilde yap çalışır.usbmove dosyasını plugin içine atmalısın.

Ekli dosyalar

• akz250.png
    akz250.png
    221.9 KB · Görüntüleme: 52
  • UsbMove-V2.0.1.9.zip
    205.8 KB · Görüntüleme: 15
1- X eksenini bağlayacağımızı düşünürsek XS ve XD sürücüde nereye gidiyor?
2- Sürücüdeki EN girişine bir bağlantı olacak mı?
3- Sürücüdeki +5v girişine gerçekten 5v vermek gerekiyor mu? Gerekiyorsa bu gücü nereden alacağım? hmm sanki güç kaynağında 5v çıkış var mıydı ne!

1- XS ve XD pinlerine Pulse ve DIR pinlerine karşılık gelen pinleri bağlamalısınız.. Sizin sürüceki CW ve CLK pinlerine Karşılık geliyor. CLK: Pulse CW: DIR
2-EN Pinini bağlamanıza gerek yok.
3-AKZ250 üzerinden 5V'a bağlayın veya Harici 5V Smps kullanabilirsiniz. ( AKZ üzerindeki 5V uygun)

1- XS ve XD pinlerine Pulse ve DIR pinlerine karşılık gelen pinleri bağlamalısınız.. Sizin sürüceki CW ve CLK pinlerine Karşılık geliyor. CLK: Pulse CW: DIR
2-EN Pinini bağlamanıza gerek yok.
3-AKZ250 üzerinden 5V'a bağlayın veya Harici 5V Smps kullanabilirsiniz. ( AKZ üzerindeki 5V uygun)
Tesekkurler.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

@asenyurt
Atakan AKZ250'de enable diye bir çıkış göremiyorum. Veya var ama tanımı farklı.

sinyal uçların 5v ise dirence gerek yok
ama 12v ise cw=1k en=1.5kom
24v ise cw=2k en=3k
demiş

hmm Ben AKZ250'den 5v çektim sürücülere. Yani diyorsun ki EN- girişi boş kalabilir. Tamamdır. Teşekkürler.

bu şemaları bir türlü anlayamadım nedense.
benim breakout board dan şöyle bağlıyordum sürücülere;
enable direction ve puls artı uçları var bunları birer birer aynen sürücüye bir de bu uçların 1 tane eksisi var (her bir sürücü için) breakout dan bu eksiyi 1 tane çekip sürücüdeki eksilere dağıtıyordum bu kadar

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri