AKZ250 ve TB6600 sürücü arasında kablolama için yardım lazım.

outputun birine enable ı ayarlarsan olur bence

Ben akz250 kullanıyorum fakat step sürücülerim leadshine ma860h. EN pinin Sürücüdeki görevi stepsurucuyu aktif/pasif yapmak icindir. Istege bagli kullanılıyor. Yani EN bacağını HIGH konumuna çekerseniz step sürücüyü pasif edersiniz boşta veya gnd'ye çekerseniz sürücü aktif olarak çalışır. Akz250 hakkinda diğer merak ettiğiniz sorulara bilgim dahilinde yanıtlamaya çalışırım.
Edit: kullanmıyorum/kullanıyorum olarak değiştirildi.

Son düzenleme:
En bacagini high konumuna cekmeyi biraz aciklar misin?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

CWD556-Digital-Stepper-Motor-Driver-M542-5-6A-512-Mircrostep-57-86-Stepping-Motor-Driver.jpg

benim bağlantım bu şekilde en+ en - bağlantısı yapmadım

En bacagini high konumuna cekmeyi biraz aciklar misin?

+5V'a bağlamak High Konuma almak demektir. GND'ye bağlarsanız Low konumda olur..EN Bacağın ile bu kadar uğraşmanıza aslında gerek yok..
Birde AKZ250 üzerinde Sınır anahtarları Acil Stop ve Pano üzerindeki Ledleri görmek istiyorsanız kablo kanallarını montaj yaparken bunlarıda hesaba katmalısınız.

Benim eski 4 eksen kartimda Resete bastigimda motorlardaki gucu kesiyordu. Tekrar bastigimda guc veriyordu. Simdiki AKZ250 de motorlarda yani suruculerde her zaman guc var. Bu yuzden EN ucuna kartin bir cikisini baglamam gerektigini biliyorum ama hangisi hic bir fikrim yok.

akz kullanmadığım için nasıl yapılır bilemiyorum
hiç olmazsa şöyle de yapabilirsin,
lpt portundan enable kablosu çekebilirsin

Benim eski 4 eksen kartimda Resete bastigimda motorlardaki gucu kesiyordu. Tekrar bastigimda guc veriyordu. Simdiki AKZ250 de motorlarda yani suruculerde her zaman guc var. Bu yuzden EN ucuna kartin bir cikisini baglamam gerektigini biliyorum ama hangisi hic bir fikrim yok.

Öncelikle dediğimi test edermisin. En bacağını eğer üzerinde çizgi çekili değilse +5v bağlarsan o sürücün pasif olması gerekiyor. Eğer bu olay gerçekleşiyorsa akz250'nin output çıkışlarından birini stop/acil stop şeklinde ayarlarsan reset veya stopa bastığında sürücüleri pasif konuma çekerek motorların enerjisini kesebilirsin.

Sent from my iPad using Tapatalk

En cizgili ne demek? En ucunu cw ve clk ile birlestir mi diyorsun?

abi anlaşılan bu elektrik elektronik işine acemisin :D
öncelikle sürücün ve akz kartının çalışma prensibini öğrenelim.
akz kartı pdf de anladığıma göre ortak artı + şeklinde tasarlamışlar
yani benim kartımın tam tersi
Ekran Alıntısı.JPG

yukarıdaki gibi örnek olarak x eksenini göstermişler
XS ucu Pulse -(eksi) ucuna
XD ucu Direction - ucuna
artılara ise karttaki 5 voltu kullan demiş
böylelikle elindeki sürücüdeki Enable artı ve eksi uçları boşta kalmış olacak

daha önce dediğim gibi,
ports pins kısmından output un birine enable komutunu ayarlarsan ve active low yaparsan
örnek:
aşağıdaki şema gibi
0 dan 7 ye kadar 8 adet output çıkış pinleri var
ports pins kısmından motor enable ayarını herhangi bir pin numarasına ayarla 0-7 active low yap ki enable - ye bu pini bağlayabil.
kalan enable + ucunu gene 5 volta bağlaman yetecek
Ekran Alıntısqqı.JPG

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,902
Son üye
gever3030

Yeni konular

Geri