Akvaryum Aydınlatması

Devreyi kurmadım sadece kitapta şemasını görmüştüm. Gerilim katlayıcı devre ile yüksek gerilim uygulanıp florasan yakılıyormuş. Flamanları kopuk bile olsa yüksek gerilim nedeniyle florasan içindeki gazı delip geçerek ışıma sağlanabilir gibi bir açıklama vardı. Tabi denenmemiş bir şeyi denemek florasanı yaksa bile ömrünü kısa sürede bitirebilir diye çekiniyorum.

T5 florasanları çalıştırmak için hangi balastı tavsiye edersiniz?

Kapakta 60 cm civarında bir boşluk var. Şerit led t5 florasan ile aynı güçte ışık verebilir mi bilmiyorum. Su ışığı çok yüksek miktarda kırıyor. 45 cm mesafeden suyun dibine yeterli ışık şiddeti ulaşabilir mi acaba. Taban bitkileri çok yüksek seviyeli ışık istiyorlar.

Bir de led diyotların ışık spektrumunu gösteren bir tablo olsa işe yarayacak ışıma yapıp yapmadığını anlayabilsek çok iyi olacak.

T5 floresanlar için balast markası mı soruyorsunuz? kaçtane T5 ve kaç watt kullanmayı düşünürsünüz?

mesela aşağıdaki linkten PC 2x14-35 T5 PRO lp 22185148 kodlu üründen benim elimde var. 2 adet 14W ya da 2 adet 21W.. vs bağlayabilirsiniz. size ücretsiz verebilirdim ama aydın' dasınız.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
T5 lamba kesinlilkle senin için daha balasta sadece bir tane lamba bağla seri yada paralel diye bişey yok florasanlamba için direk bağla işini görür başka hiçbişeye gerek yok biraz karmaşa yaratır ama daha iyi verim alırsın lamban yıpranmaz ömrü uzun oluriki güne sönmez

T5 floresanlar için balast markası mı soruyorsunuz? kaçtane T5 ve kaç watt kullanmayı düşünürsünüz?

mesela aşağıdaki linkten PC 2x14-35 T5 PRO lp 22185148 kodlu üründen benim elimde var. 2 adet 14W ya da 2 adet 21W.. vs bağlayabilirsiniz. size ücretsiz verebilirdim ama aydın' dasınız.

Evet balast önerisi sormuştum. 2 tane 21 W kullanmayı düşünüyorum. 60 cm boyunda bitki için uygun T5 florasanlar genelde bu civarlarda oluyor. Teklifiniz için teşekkür ederim. Aydında çok fazla marka bulamadığımdan bu balastı almayı düşünebilirim. İnternetten satan bir yer ya da kargo ile gönderebilecek bir satıcı bulabilirsem çok iyi olacak.

T5 lamba kesinlilkle senin için daha balasta sadece bir tane lamba bağla seri yada paralel diye bişey yok florasanlamba için direk bağla işini görür başka hiçbişeye gerek yok biraz karmaşa yaratır ama daha iyi verim alırsın lamban yıpranmaz ömrü uzun oluriki güne sönmez

Önerileriniz için teşekkür ederim.

Evet balast önerisi sormuştum. 2 tane 21 W kullanmayı düşünüyorum. 60 cm boyunda bitki için uygun T5 florasanlar genelde bu civarlarda oluyor. Teklifiniz için teşekkür ederim. Aydında çok fazla marka bulamadığımdan bu balastı almayı düşünebilirim. İnternetten satan bir yer ya da kargo ile gönderebilecek bir satıcı bulabilirsem çok iyi olacak.

Önerileriniz için teşekkür ederim.

T5 lamba boyutları;
14W/24W: 549mm
21W: 849mm
28W: 1149mm
35W: 1449mm
T8 lamba boyutları;
18W: 589.8mm
36W: 1199.4mm

Balastı ben size gönderebilirim. (hangi lambadan kaç tane kullanacağınıza kesin karar verdikten sonra). Balast için ücret ödemenize gerek yok. ama kargo bedeli ne kadar tutar bilemiyorum?

Standart değerler akvaryum kapağıma uymadığından philipsin özel üretim florasanlarından kullanmayı düşünüyorum.

Philips Master TL5 HO Eco 20W/830 UNP/40 T5 Floresan Ampul
GERİLİM (V): 64
GÜÇ (W): 20
DUY: G5
IŞIK AKISI (lm): 1950
RENK SICAKLIĞI (K): 3000
RENK GERİVERİM (Ra): 85
UZUNLUK (mm): 563,2
ÇAP (MM): 17

Philips Master TL5 HO Eco 20W/830 UNP/40 T5 Floresan Ampul - T5 Floresan

Boyutu 563,2 mm olarak yazıyor yanına da bir tane daha bu boylarda fakat farklı ışık spektrumuna sahip bir florasan araştırıyorum. Balastı kargo ile gönderebilirseniz çok sevinirim. Ücretini de vereceğiniz bir hesaba yatırmak isterim. (Henüz 20 mesajım olmadığından size özel mesaj atamıyorum.)

Standart değerler akvaryum kapağıma uymadığından philipsin özel üretim florasanlarından kullanmayı düşünüyorum.

Philips Master TL5 HO Eco 20W/830 UNP/40 T5 Floresan Ampul
GERİLİM (V): 64
GÜÇ (W): 20
DUY: G5
IŞIK AKISI (lm): 1950
RENK SICAKLIĞI (K): 3000
RENK GERİVERİM (Ra): 85
UZUNLUK (mm): 563,2
ÇAP (MM): 17

Philips Master TL5 HO Eco 20W/830 UNP/40 T5 Floresan Ampul - T5 Floresan

Boyutu 563,2 mm olarak yazıyor yanına da bir tane daha bu boylarda fakat farklı ışık spektrumuna sahip bir florasan araştırıyorum. Balastı kargo ile gönderebilirseniz çok sevinirim. Ücretini de vereceğiniz bir hesaba yatırmak isterim. (Henüz 20 mesajım olmadığından size özel mesaj atamıyorum.)

Philips ECO lambasından kullanmanıza birşey diyemem ama özel lamba olduğu için balastı da sıkıntılı oluyor.

Direk bu lamba için tasarlanan balastlarımız var ama elimde size göndermek için numune yok.

Ama yine de denemek isterseniz, mesaj sayınız 20' yi geçince :) bana adresinizi özel mesaj atarsanız müsait zamanda (inşallah olur :) ) size elimdeki balastı denemeniz için kargolarım.

dediğim gibi ücretsiz göndereceğim.

2 lamba çalıştıran elektronik balast istiyorsunuz değil mi?

Evet 2 adet T5 florasan çalıştıran elektronik balast istiyorum. Akvaryum kapağımda sadece 2 adet florasan için 60 cm uzunluğunda boşluk olduğundan çok uzun veya çok güçlü florasanlar kullanamayacağım. Yine de farklı florasan önerilerinize açığım.

İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ediyorum. Adresimi özel mesaj yolu ile yolluyorum.

Evet 2 adet T5 florasan çalıştıran elektronik balast istiyorum. Akvaryum kapağımda sadece 2 adet florasan için 60 cm uzunluğunda boşluk olduğundan çok uzun veya çok güçlü florasanlar kullanamayacağım. Yine de farklı florasan önerilerinize açığım.

İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ediyorum. Adresimi özel mesaj yolu ile yolluyorum.

Philips 20W eco yerine standart 24W T5 kullanmanızı öneririm. Işık şiddetleri aynıdır.

ECO lambalar tasarruf için çıkarılan yeni lambalar ama tek lamba için tasarruf pek kayda değer olmuyor. Ayrıca o lambaya özel üretilen balastı kullanmazsanız tasarruf sıfıra düşüyor hatta birkaç watt fazla bile yakabilir.

size aşağıdaki linkte göreceğiniz PC 2x24 T5 PRO lp 22185150 isimli balasttan göndereceğim.

Tridonic - PC T5 PRO lp, 14

rica ederim.

O zaman 24 w standart T5 florasanlara yöneliyorum. Bir çok marka ve modelin ışık spekturumunu inceleyip bitkiler için en uygun florasanı bulmaya çalışacağım. Göndereceğiniz ürünün pdf sine baktım çok kaliteli görünüyor. Boyutları akvaryum kapağına sığmayacağından kapağın dışına silikon ile tutturacağım böylece nemden de etkilenmemiş olacak. Akvaryum hobisine el atarsanız yetiştirdiğim bitkilerden bol bol gönderebilirim :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri