Aku bozulmuş mudur.

Selo1578

Üye
Merhaba arkadaşlar.Elektrikli bisisklet kullanıyorum.Bugun akünün gücünü olcmke için Test motoru aldım.Ve aküye bağladım.Basta akü, mltorun tekerleğin çok hzili bir şekilde donduruyordu.Fakat az daha döndükten sonra bağlantı demirinden kıvılcım çıkmaya başladı.
Sonra birdaha denedim ve test tekerleği çalışmıyordu.ama başka bir akuyle denediğimde çalışıyordu.Simdj size sorum acaba akü bozul musmduur acaba.?
Bozulduysa nasıl anlarım.
Birde bisikletimde 4 tane akü var.Ve ben bir aküyü çıkararak yani 3 akuyle kullanabilir miyim?
Cevaplarınızı bekliyorum

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aküler birbirine seri bağlıysa voltajı düşük olacağından çalışmaz,Aküler birbiriyle paralel bağlıysa 3 aküyle çalışabilir fakat kullanma süresi azalır.

Aküler birbirine seri bağlıysa voltajı düşük olacağından çalışmaz,Aküler birbiriyle paralel bağlıysa 3 aküyle çalışabilir fakat kullanma süresi azalır.
Seri yada paralel olduğunu nasıl anlayacağım.birde akünün bozulduğunu nasıl anlarım

3 akünün + uçları birbirleriyle ve - uçları birbiriyle bağlıysa paralel bağlıdır.

Eğer 1 nolu akünün + uçu bisikletin elektrik motoruna kumanda eden mekanizmaya ve 1 nolu akünün - ucu 2 numaralı akünün + ucuna 2 numaralı akünün - ucu 3 numaranın + ucuna ve 3 numaralı akünün - ucu şaseye bağlıysa seri bağlı demektir.
1593724916140.png

Paralel bağlı
1593725032312.png

Seri Bağlı
Akünüzün kontrolünü akünüzün voltajına eş değerde wattı yüksek bir lambayı bağlayıp lambanın parlak yanmasını ve ne kadar sürede aküyü bittirdiğini kontrol ediniz.

Son düzenleme:
3 akünün + uçları birbirleriyle ve - uçları birbiriyle bağlıysa paralel bağlıdır.

Eğer 1 nolu akünün + uçu bisikletin elektrik motoruna kumanda eden mekanizmaya ve 1 nolu akünün - ucu 2 numaralı akünün + ucuna 2 numaralı akünün - ucu 3 numaranın + ucuna ve 3 numaralı akünün - ucu şaseye bağlıysa seri bağlı demektir.
Ekli dosyayı görüntüle 66123
Paralel bağlı
Ekli dosyayı görüntüle 66124
Seri Bağlı
Akünüzün kontrolünü akünüzün voltajına eş değerde wattı yüksek bir lambayı bağlayıp lambanın parlak yanmasını ve ne kadar sürede aküyü bittirdiğini kontrol ediniz.
Hocam bu paralel mi ?

IMG_20200701_140848.jpg

Çalışır fakat gücü azalır.

3 akü bağlıyken gücü 9/16 oranına iner. Tek akü ile güç 16 da bire düşer. Eğer düşük voltaj koruma özelliği yoksa.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri