Aktif referans monitörü sorunu

sbnmzrk

Üye
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum yanlışım varsa ,konuyu yanlış yere açtıysam çok özürdilerim!

Sorunuma gelince;

Bir çift refarans hoperlörüm var müzik kayıt işlerinde kullandığım.Alet aktif bir monitör.Arkasında ac voltaj switchi war, 220 ıle dırek prize bağlıyorum , her ikisinide ayrı ayrı.

Bugün olan olayda alet hazır pırızde takılı ve on-off açıkken bızım ufak oğlan ac voltaj swithini 230 dan 110na indirmiş ve daha sonra kapatmış aleti on- off 'dan alet tekrar açılmadı, herhangi bir yanık kokusu duman çıkmamış.aletin içini açtım yanık veya hasarlı görünen bıryer yok(tabı benım gordugum gorunen kısımlarda ve bu işlerden hıç anlamayan bırı gozuyle)aletin garantisi uzun süre once bıttı ve çok kalıtelı ve pahalı bır monitör
sizce ne olmuş olabılır tamamen kullanılamazmıdır? yoksa bır çaresı varmıdır?

sizce nekadara patlar bana ?

okuyup cevap veren herkese teşekkur ederım bır yanlış yaptıysam affola!

Senin cihazın arızası muhtemelen besleme devresi ile ilgili. Devrede sigorta varsa onları kontrol et öncelikle. Bunun dışında yapabileceğin birşey olduğunu sanmıyorum. İşi ehline teslim et.

kademe 110a alındığı için öncelikle trafonun çıkış voltajı yükseleeğinden ve çıkış filtre kondansatörlerindeki voltaj kondansatör değerinin üzerine çıkacağı için kondansatörler üzerinden devrede aşırı akım akar. bu esnada 220 girişindeki sigorta atarsa atar. eğer atmazsa o zaman kondansatörler patlar ve cihaz içerisindeki anfi katıda yüksek voltajdan dolayı sorun çıkartırsa çıkış transistörleri arızalanır ve çıkış transistörleri kısadevre olur. eğer transistörlerin emiter dirençleri varsa onlar yanar emiter direnci yoksa trafo çıkışını direk kısadevre etmiş gibi olacağı için trafo çıkışındaki diyotları bozar. bozulan diyot kısadevre olur ve trafo çıkışı kısadevre edilmiş olur. trafo çıkışı kısadevre olduğu için giriş sigortasının kesin atması gerekir. (tabi bu bahsetiğim olaylar olana kadar trafonun primer sargısı tamamen yanabilir yada verniği eriyen bazı yerler kısadevre olup ileride sorun çıkarabilir. eğer trafo çıkışındaki diyotlar normal çalışma şartlarındaki akım değerinin az üzerinde seçilmiş ise kondansatörler üzerinden çekilen akım diyotları arızalandırmaya yetecektir ve çıkış transistörleri yanmadan giriş sigortasının atması sağlanabilecektir...

bu yüzden elektronik cihazlarda uygun değerde sigotra kullanımı çok önemlidir. bir sigorta attığı zaman yerine ya aynı değerde yada elimizde bulunan en yakın alt değerdeki sigorta kullanılmalıdır.

bu bahsettiğim olaylar tecrübe ile sabittir ancak, kondansatör kalitesi, kullanılan diyotların akım değerinin seçimi, amplifikatör katının yapısı bu bahsettiğim olayların gerçekleşme sırasını değiştirebilir....

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri