Aktif, Reaktif ve Kapasitifi Nasıl Hesaplarım?

örnek olarak
1.gün t1+t2+t3=1000 indüktif kapasitif =120 indüktif reaktif= 180 diyelim
2. gün t1+t2+t3=1100 indüktif kapasitif=132 indüktif reaktif= 198 olsun
1100-1000=100
132-120=12
198-180=18
cezaya girip girmedigin bu işlemler sonrası ortaya çıkar
t1+t2+t3/indüktif kapasitif => 12/100=0,12 0,15 den küçük oldugu için cezaya girilmemiştir
t1+t2+t3/indüktif reaktif => 18/100=0,18 0,20 den küçük oldugu için cezaya girilmemiştir
Konuyla ilgisiz gibi ama belirtmeden geçemeyeceğim, sanırım dikkatinizden kaçtı.

Bu konularda kavram karmaşası teknik personelin en ciddi sıkıntısı.

Kompanzasyonda dikkate aldığımız iki değer var; biri aktif güç diğeri reaktif güç.
Reaktif güç de kendi içinde kapasitif ve indüktif olarak ikiye ayrılır.

indüktif kapasitif ve indüktif reaktif diye birşey yok, yanılmayalım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
aktif ilk okuma : 6876.537
aktif son okuma : 14386.126
aktif tüketim : 7509.589

endüktüf ilk okuma : 2642.293
endüktüf son okuma : 4823.749
endüktüf tüketim : 2181.456

kapasitif ilk okuma : 189.472
kapasitif son okuma : 759.493
kapasitif tüketim : 570.021

bunun hesaplanmasını açık bi şekilde gösterirmisiniz tşkler

Yalnız dikkat etmeniz gereken konu cezaya girip girmediğinizi günlük oranlar belirlemez.En son faturadaki değerler ile son okuduğunuz değerler arasındaki sonuç cezada olup olmadığınızı belirler..

Yalnız dikkat etmeniz gereken konu cezaya girip girmediğinizi günlük oranlar belirlemez.En son faturadaki değerler ile son okuduğunuz değerler arasındaki sonuç cezada olup olmadığınızı belirler..

Tabi, haklısınız. Ay içinde herhangi iki güne ait hesaplamalarla oranı takip etmeye çalışmak yanlış olur. Tüketim değeri olarak fatura okuma günü ile kontrol günü arası farklar alınıp oranlama bu değerler arasında yapılmalı.

Örneğin,
Aktif tüketim = (kontrol gününe ait aktif endeks) - (son faturada belirtilen aktif "son okuma" endeksi)
Endüktif tüketim = (kontrol gününe ait endüktif endeks) - (son faturada belirtilen endüktif "son okuma" endeksi)
Kapasitif tüketim = (kontrol gününe ait kapasitif endeks) - (son faturada belirtilen kapasitif "son okuma" endeksi)

Kafama takılan bir sorun var. Her gün saatleri kaydetmenin ne zararı var acaba. Aksine bence faydası var ki büyük fabrikalar her gün alır. hatta her vardiya başında. En azından bir sapma olduğunda erkenden sorunu çözebilirsiniz.

Kafama takılan bir sorun var. Her gün saatleri kaydetmenin ne zararı var acaba. Aksine bence faydası var ki büyük fabrikalar her gün alır. hatta her vardiya başında. En azından bir sapma olduğunda erkenden sorunu çözebilirsiniz.

Kompanzasyon sistemi günlük kontrol edilmelidir. Olası arızanın farkında olunabilinmesi ve arızanın giderilmesi sürecinden tesisin olumsuz etkilenmemesi önemlidir. Bilgisayarla haberleşmeli röle kullanma amacıda sistemi anlık kontrol edebilmektir.

Ne zararı olacak efendim, aksine söylediğiniz gibi faydalı.

Benim ve değerli baronist'in ifade etmek istediğimiz nokta kompanzasyon sisteminin kontrolü değil, faturalandırma (dolayısıyla ceza) durumunun gün içinde alınan değerlerle hesaplanamayacağı konusudur.

Ne zararı olacak efendim, aksine söylediğiniz gibi faydalı.

Benim ve değerli baronist'in ifade etmek istediğimiz nokta kompanzasyon sisteminin kontrolü değil, faturalandırma (dolayısıyla ceza) durumunun gün içinde alınan değerlerle hesaplanamayacağı konusudur.

Sanırım yanlış anlaşıldım ama üstad electrica gayet güzel açıklamış.
Sizlerinde dediği gibi (benimde hergün yaptığım gibi) değerlerin hergün alınması yada gün içinde belirli saatlerde alınması sistemin kontrolü açısından gayet şık olur.

sayın Rifattar,,

formüldeki 100 çarpanı sadece çıkan sonucu yüzdelik dilim görmek için kullanılır yani;

2181,456/7509,589 =0,290 dır bunuda 100 ile çarptığızda yüzdelik dili olarak görünür.

%29 gibi

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri